שתף קטע נבחר

צפון קוריאה: למה נשלח אמריקני לעבודות פרך?

מדריך תיירים אמריקני שצילם יתומים רעבים במדינה המבודדת נידון ל-15 שנות עבודות כפייה בגין "פשעים נגד המדינה". ברקע: המתיחות הגדולה בין פיונגיאנג לבין וושינגטון

אזרח אמריקני שנעצר לפני כשישה חודשים בצפון קוריאה נידון ל-15 שנות עבודות פרך בגין פשעים שביצע נגד המדינה הקומוניסטית המבודדת. כך דיווחה הלילה (יום ה') התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה. גזר הדין רק יחריף את היחסים שממילא מתוחים בין פיונגיאנג לבין וושינגטון.

 

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות בעולם :

צפו: 1 במאי בעולם - זעם פועלים ועוד

האימא נעלמה, הוכרזה מתה - וצצה אחרי 11 שנה

 

מאסרו של קנת באה, שחבריו מתארים אותו כמאמין נוצרי אדוק וכמדריך תיירים, בא על רקע הרטוריקה התוקפנית שבאה מכיוון צפון קוריאה בשבועות האחרונים, ובה בין היתר איום להתקיף את ארצות הברית בנשק גרעיני ולהעלות באש את סיאול. בפיונגיאנג מתקשים להירגע מהסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליהם באו"ם בעקבות שיגור טיל ארוך-טווח בדצמבר האחרון, ניסוי גרעיני בפברואר ותרגילים צבאיים משותפים של צבאות ארה"ב ודרום קוריאה.

 

פרטי העבירה לא פורטו. בית המשפט העליון, שבו נשפט באה (צילום: AP) (צילום: AP)
פרטי העבירה לא פורטו. בית המשפט העליון, שבו נשפט באה(צילום: AP)

 

מומחים מעריכים כי הצפון קוריאנים עשויים להשתמש בבאה כקלף מיקוח בשעה שהם מבקשים להיכנס לדיאלוג עם ארה"ב שבסופו של דבר יניב להם מענקי סיוע גדולים. לפי שעה, מחלקת המדינה האמריקנית עדיין לא הגיבה למאסרו של אזרחה במדינה הקומוניסטית.

 

ב-2009: קלינטון שחרר שני אמריקנים כלואים

אין זו הפעם הראשונה שאזרח אמריקני נעצר ונידון לעבודות פרך במהלך מתיחות אזורית על רקע ניסיון גרעיני צפון קוריאני.

בשנת 2009, לאחר שפיונגיאנג שיגרה טיל ארוך-טווח וביצעה ניסוי גרעיני תת-קרקעי, היא דנה שני עיתונאים אמריקנים ל-12 שנות עבודות פרך אחרי שהסתננו למדינה מהגבול עם סין השכנה.

 

שני האמריקנים שוחררו לאחר מכן כמחווה הומניטרית והושבו לארה"ב ביחד עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, שטס במיוחד לפיונגיאנג כדי לשחררם. קלינטון אף נפגש עם הרודן הצפון קוריאני קים ג'ונג איל - פגישה שסללה את הדרך לשיחות לשחרור העיתונאים העצורים.

 

הפגישה שסללה את הדרך לשחרור עיתונאים אמריקנים. קלינטון וקים האב ב-2009 (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגישה שסללה את הדרך לשחרור עיתונאים אמריקנים. קלינטון וקים האב ב-2009(צילום: AP)

 

סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית KCNA דיווחה כי באה נאשם ב"ביצוע פעולות עוינות" נגד צפון קוריאה ושמשפטו נערך בבית המשפט העליון. האזרח האמריקני נעצר בתחילת חודש נובמבר ברסון, אזור כלכלי מיוחד בצפון-מזרח צפון קוריאה, בסמוך לגבול עם סין ועם רוסיה. התקשורת הצפון קוריאנית לא פירטה את הפשעים שביצע לכאורה האמריקני.

 

"באה רצה להשיג סיוע לצפון קוריאנים הרעבים"

חברים ועמיתים לעבודה של באה, אמריקני ממוצא קוריאני שחי במדינת וושינגטון, מספרים שהוא הוצב במסגרת עבודתו בעיר הגבול הסינית דאליין ונסע לעתים תכופות לצפון קוריאה כדי להאכיל ילדים יתומים. על פי ההערכות, באה נעצר לאחר שצילם תמונות של ילדים צפון קוריאנים כחושים בניסיון לגייס סיוע בינלאומי גדול יותר למדינה. בצפון קוריאה מכנים את באה כפאה ג'ון הו, כפי שמאייתים את שמו הקוריאני.


לא האמריקני הראשון שנעצר בצפון קוריאה. באה (מימין) (צילום: AP) (צילום: AP)
לא האמריקני הראשון שנעצר בצפון קוריאה. באה (מימין)(צילום: AP)

 

באה הוא האזרח האמריקני השישי שנעצר בצפון קוריאה מאז 2009. כל העצורים האחרים גורשו מהמדינה או שוחררו מהכלא. שלושה אמריקנים אחרים שנעצרו במדינה הקומוניסטית המבודדת היו גם מאמינים נוצרים אדוקים. בעוד החוקה הצפון קוריאנית מעניקה חופש דת, בפועל המדינה אוסרת כל פעילות דתית.

 

אה צ'אן-איל, מומחה לצפון קוריאה ממכון מחקר בדרום קוריאה, טוען כי ייתכן שצפון קוריאה תשיג ממאסרו של באה ביקור נוסף של אישיות אמריקנית רמת דרג. "צפון קוריאה משתמשת בבאה כפיתיון כדי שביקור כזה יתרחש. אמריקני בכיר שמבקר בפיונגיאנג עשוי 'להבריק' את מנהיגותו של קים ג'ונג און", אמר המומחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רצה לסייע לילדים יתומים רעבים? באה
צילום: AP
ביקור של אישיות אמריקנית רמת דרג יחזק את מנהיגותו. קים
צילום: AP
מומלצים