שתף קטע נבחר

השר להגנת הסביבה בעד מקלט לקופי מזור

השר עמיר פרץ הורה לרשות הטבע והגנים לאתר מקלטים בארץ ובחו"ל המתאימים לקלוט מאות מקופי חוות מזור החל מינואר 2015, על אף שבהחלטת היועץ המשפטי לממשלה לא חוייבה החווה לדאוג לשיקום הקופים

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, יוצא ביוזמה חדשה למען קופי מזור והטיל על רשות הטבע והגנים להגיש תוך חודש ימים רשימה של מקלטים וחוות לחיות בר בישראל וברחבי העולם, בעלות יכולת לקליטת מאות קופי מקוק מהחווה.

 

בתחילת 2013 נכנסה לתוקפה מדיניות מחמירה בכל הנוגע לסחר בחיות בר וייצוא חוזר של חיות בר.

 

המדיניות אותה יזם השר לשעבר, גלעד ארדן ואושרה אשתקד על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, מאפשרת לחוות מזור להרבות ולייצא קופים עד ינואר 2015. יש לציין כי בהחלטת היועץ המשפטי לא חוייבה החווה בשיקום הקופים עד תום התקופה.

 

באגף ההגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה הגישו המלצה לשר החדש בה צויין כי יש לעצור את רביית הקופים בחווה תוך מציאת פתרונות לשיקום קופים שלא יוצאו לחו"ל או קופים שהובאו מהטבע וחל איסור לייצא אותם.

 

השר להגנת הסביבה: למצוא פתרון מוסרי לקופים

לטענת המשרד, רשות הטבע והגנים הגישה בקשה להאריך את פרק הזמן שנקבע בתקנות. בדיון שערך השר בשבוע שעבר, דחה פרץ את הבקשה בטענה כי הדבר יאפשר לחוות מזור להמשיך בייצוא הקופים מעבר לשנתיים שנקבעו.

 

על פי נתוני המשרד, ישנם בחוות מזור 1,946 קופי מקוק. כ-700 קופים בוגרים שנולדו בטבע, הובאו לישראל וחל איסור לייצאם לניסויים. בנוסף ישנם כ-300 קופים צעירים עד גיל שלוש שנים עליהם חל איסור לייצוא לניסויים עקב גילם הצעיר. במשרד להגנת הסביבה טוענים כי באפריל שעבר הודיעה חוות מזור לרשות הטבע והגנים כי רביית הקופים נעצרה בחווה.

 

השר החליט לדחות את בקשת הרשות ואמר כי "המציאות המשתקפת מתוך הנתונים שהוצגו בפני אינה מצדיקה כל דחייה נוספת. כל הגורמים המעורבים ידעו על לוח הזמנים ולכן לא נאפשר כל פתח לנסיגה מהחלטה זו. אנו עושים מאמצים למצוא פתרון ראוי ומוסרי לאוכלוסיית הקופים שקיימת עדיין בחוות מזור".

 

רשות הטבע והגנים: לא הוגשה בקשה להארכה

ברשות הטבע והגנים דוחים את טענות המשרד להגנת הסביבה ומסרו בתגובתם כי "רשות הטבע והגנים לא הגישה שום בקשה להארכת פרק הזמן לחוות מזור. על פי דין, בסמכות רשות הטבע והגנים לקבוע להיכן יועברו הקופים גם היום וגם בעוד שנתיים".

 

יש לציין כי ארגונים למען בעלי חיים בארץ ובעולם מנהלים בחודשים האחרונים מאמצים רבים כדי לגייס תרומות שיאפשרו להם להקים מקלט לקופים בישראל. 

 


פורסם לראשונה 07/05/2013 12:04

 

לפנייה לכתב/ת
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
צילום: ד"ר משה בושמיץ, חוות מזור
צילום: ערן יופי כהן
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים