שתף קטע נבחר

חניון גן העיר בת"א גבה תשלום בניגוד לחוק?

חניון גן העיר הממוקם בסמוך לעיריית תל-אביב, חייב נכים בתשלום עבור חניה בניגוד לחוק - כך נטען בתביעה ייצוגית. לאחר שהוגשה נגדו הבקשה לתביעה הגיע לפשרה - מה נכלל בהסדר?

השופטת שושנה אלמגור אישרה הסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד מפעילי ובעלי חניון גן העיר בתל-אביב. בתביעה נטען כי אלו גבו דמי שימוש מנכים. על-פי ההסדר, בעלי תו-נכה יחנו מעתה בחינם בחניון (כפי שהחוק מחייב ממילא), ובעלי החניון יעבירו תרומה לעמותה המטפלת בילדים עם מוגבלות.

  

 

חניון גן העיר (ארכיון) (צילום: אלי סניור) (צילום: אלי סניור)
חניון גן העיר (ארכיון)(צילום: אלי סניור)

 

התביעה הייצוגית הוגשה בשם כל אדם עם מוגבלות, כפי שמוגדר בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הכולל לקות פיזית, נפשית או שכלית) וכן כל אדם הנושא תו חניה לנכה. מטרתה היתה להפסיק את גביית דמי החנייה מבעלי מוגבלות - בניגוד לחוק. בתביעה נטען כי מפעילי ובעלי החניון הטעו את ציבור הנכים ואף ניצלו את מצוקתם, בעשותם עושר ולא במשפט.

 

התובע, נכה בשיעור של 100%, הגישה לאחר שגילה כי עליו לשלם דמי חניה מלאים במקום. לטענתו, מפעילי ובעלי החניון מתעלמים מחוק חניית נכים, הקובע כי כאשר הנגישות היחידה למקום ציבורי היא באמצעות החניה במקום, על הבעלים לאפשר לבעל המוגבלות לחנות ללא תשלום. חניון גן העיר ממוקם בסמוך לעיריית תל-אביב, ומשמש את הבאים בשעריה.

 

בתובענה ביקש המבקש להפסיק מיד את חיובם של נכים ושל אנשים בעלי מוגבלות בדמי-חניה בחניון גן העיר. בנוסף דרש שבעמדת התשלום בקניון ובכניסה לחניון יוצבו שלטים גדולים וברורים המבהירים כי נכים ובעלי מוגבלות פטורים מתשלום.

 

עוד ביקש כי ייפסק לחברי הקבוצה פיצוי עבור דמי השימוש בחניון החל מאפריל 2005, המועד בו נכנס לתוקף חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, וכן פיצוי בגין עגמת הנפש שנגרמה בשל הפרת החוק. לחלופין, ביקש כי המשיבה תיתן כל סעד אחר לטובת הקבוצה או לטובת הציבור, כפי שימצא בית המשפט לנכון בנסיבות העניין. כן ביקש לחייב את המשיבות בהוצאות משפט ושכר טרחת עורכי-דין.

 

לטענת המשיבות, הוראת חוק החניה לנכים אינה תקפה על החניון בגן העיר, מכיוון שלקניון יש דרכי גישה חלופיות ובסביבתו יש מקומות - גם לנכים - שהחניה בהם אינה כרוכה בתשלום.

 

חניה חינם ותרומה

לבסוף הצדדים הגיעו להסדר, אותו אישרה השופטת שושנה אלמגור. במסגרתו הסכימו מפעילי ובעלי החניון לאפשר לכל הנכים שמשרד התחבורה ניפק להם תג נכה, חניה חינם בשעות הפעילות של הקניון על בסיס מקום פנוי. הדבר יצוין בתקנוני החניה ובשלטים שיוצבו בחניון. יש לציין כי הסדר זה יחול רק על מבקרים בקניון ולא על מנויים.

 

בנוסף המשיבות יעבירו תרומה בסך של 110 אלף שקל לעמותת "כנפיים של קרמבו" הפועלת למען ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים. המשיבות נדרשו גם לשלם פיצוי בסך 9,000 שקל לתובע וכ-70 אלף שקל לעורכי דינו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חניון גן העיר (ארכיון)
צילום: מוטי קמחי
מומלצים