שתף קטע נבחר

דו"ח עולמי: באיזו מדינה הכי כדאי להיות אמא?

איגוד "הצל את הילד" הבריטי דירג את מצב האמהות ב-176 מדינות ברחבי העולם. בתחתית הטבלה: מדינות אפריקה ודרום אסיה. ובמקומות הראשונים: ארצות סקנדינביה, המעניקות את התנאים הטובים ביותר לאמהות ולילדים. והיכן מדורגת ישראל?

כמה קשה להיות אמא בישראל לעומת העולם? דו"ח חדש של איגוד "הצל את הילד" הבריטי דירג את התנאים להורות כמעט בכל מדינות העולם. הדו"ח השנתי מראה כי ארצות סקנדינביה מעניקות את התנאים הטובים ביותר לאמהות, בעוד שבמדינות אפריקה ודרום אסיה יש את התנאים הקשים ביותר. ישראל, תשמחו לדעת, נמצאת במקום ה-25, לעומת המקום ה-45, בו מוקמה בשנה שעברה.

 

עוד חדשות ועידכונים בפייסבוק של ynet

 

כתבות נוספות בערוץ הורים :

לשלב עבודה וילדים בלי להתמוטט? זה אפשרי

יום הולדת הכי-הכי? תפסיקו לקלקל את הילדים!

בכלל לא איום: איך לעבור בשלום את גיל שנתיים

 

הודו: 1 מכל 7 פעוטות ימות עד גיל חמש

"אינדקס האמהות" אוסף נתונים מארגון הבריאות העולמי וכולל שקלול של חמישה פרמטרים: מות אמהות בלידה, שיעור תמותת תינוקות, מספר שנות הלימוד הממוצע בבית הספר, הכנסות ונציגות נשית בממשל.

 

בהודו, כך עולה מהדו"ח, 309 אלף תינוקות מתים כל שנה בתוך 24 שעות מהלידה, 847 תינוקות מידי יום. על פי ההערכות 28% מהתינוקות בדרום אסיה נולדים בתת משקל, מה שמזרז את מותם. 47% מהבנות בהודו מתחתנות לפני גיל 18.

  

הדו"ח מפרסם עובדות גם על האמהות באפריקה. בממוצע אחת מכל 30 נשים תמות עוד במהלך ההריון. אחד מכל שבעה ילדים ימות לפני יום הולדתו החמישי. שמונה מכל 10 נשים תחווה מוות של אחד מילדיה במהלך חייה.

  

ואיפה הכי טוב לאמהות?

כל 10 המדינות הטובות ביותר עבור האמהות נמצאות באירופה, כשהטובות ביותר ממוקמות בצפונה של היבשת. הדו"ח מציין כי הסיבה לכך היא שילוב של איכות חיים גבוהה, שירותי רפואה ברמה גבוהה, סיוע של המדינה לאמהות שיכולות לבחור האם להתמקד בגידול הילד בבית או לצאת לעבודה ושיעור גבוה של תלמידי תיכון. מנגד, המצב באפריקה רע מאוד, בעיקר בשל תת תזונה והיעדר נגישות לשירות רפואה מתקדמים.

 


לצפייה בגודל מלא - לחצו על המפה 

 

אולי תופתעו לשמוע, אך במקום ה-30 בטבלה, מתחת לישראל, נמצאת ארצות הברית. איך קרה שדווקא המדינה העשירה בעולם מדורגת במיקום נמוך כל כך? מסתבר שלארצות הברית שיעור הפגים השני בעולם: אחד מכל שמונה תינוקות נולד טרם זמנו. נתון זה "מקפיץ" את שיעור תמותת הילדים במדינה, ומוריד את דירוגה.

  

גורם נוסף המשפיע על מיקומה של ארצות הברית הוא גילן הצעיר של רבות מהיולדות, שהרו באופן לא מתוכנן, בניגוד לאמהות אחרות שהרו מבחירה ובאופן מתוכנן. נערות שהפכו לאמהות נוטות להיות עניות יותר, מחונכות פחות והתינוק לאמהות אלה נוטה יותר לסבול מתת משקל, מחלות כרוניות ולהיות תלמיד בעל הישגים נמוכים יותר.

 

קשה לכן? מסתבר שטוב להיות אמא בישראל

מבין כלל המדינות שנסקרו ממוקמת ישראל במקום גבוה יחסית: ה- 25 מתוך 176 מדינות. מדובר בעלייה משמעותית במיקום, לאחר שבשנה שעברה הוצבה ישראל במקום ה-45. מיקום זה מציב את ישראל יחד עם מדינות אירופה המפותחות, וכאמור גבוה יותר מארצות הברית (30), יפן (31), מקסיקו (49), רוסיה (59) ומצרים (118).

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אמהות בעולם. במדינות אירופה הכי טוב
צילום: shutterstock
מומלצים