שתף קטע נבחר

ישראלי בשירות הפליטים הסורים: "מתים לידנו"

מוטי כהנא, איש עסקים ישראלי שעבר לארה"ב, גייס בשנתיים האחרונות יותר מחצי מיליון דולר בתרומות מבתי כנסת כדי לממן סיוע הומניטרי לפליטים בטורקיה ובירדן. "אמרנו שהשואה לא תקרה שנית, ואנחנו לא יכולים לשבת בשקט", הוא הסביר ל-ynet

בשעה שבישראל מוטרדים בעיקר מהאפשרות שהלחימה בסוריה תאיים על הגבול ברמת הגולן ותוביל להתחזקות חיזבאללה, יש המסתכלים על המשבר במדינה השכנה מזווית אחרת. מוטי כהנא, בן 45 שגדל בירושלים, עומד כיום בראש קבוצה של אנשי עסקים ישראלים ויהודים-אמריקנים שנכנסים למחנות שבהם מרוכזים הפליטים וכן לשטח סוריה עצמה, כדי להעניק סיוע הומניטרי לנפגעי הסכסוך. "אנחנו יהודים וישראלים, ואנחנו לא יכולים לשבת בשקט כשנשים וילדים נטבחים", הוא הסביר.

 

עוד בערוץ החדשות:

האו"ם: ישראל מזניחה את ערביי מזרח י-ם

ישראל מגנה דו"ח שמפקפק בזכות היהודים לארץ ישראל

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

כהנא, שהשתתף אתמול (יום ה') בכינוס סורף השנתי של מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון, עורר התרגשות כשנעמד לפתע במהלך נאום של פעילי אופוזיציה סורים והניף את דגל סוריה החופשית. "בזמן שאני נמצא כאן ועוזר לסוריה החופשית, אחי סטיב נמצא עכשיו בשירות מילואים ברמת הגולן כפרמדיק ומסייע לפצועים סורים", הוא גילה ל-ynet. כהנא עצמו חי בניו ג'רזי בשנים האחרונות, אולם אמו ובני משפחה נוספים עדיין מתגוררים בארץ.

 

פליטות סוריות. "נשים מידרדרות לזנות" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטות סוריות. "נשים מידרדרות לזנות"(צילום: רויטרס)

משפחה סורית במחנה פליטים בירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפחה סורית במחנה פליטים בירדן(צילום: רויטרס)

 

"אמרנו שהשואה לא תקרה שנית ואני לא רוצה להשוות, אבל מתים לידנו ואנחנו לא יכולים לשבת בשקט", הוא המשיך. את פעילותו הוא התחיל לפני כשנתיים ומאז השקיע בכך יותר ממאה אלף דולר מכספו האישי, וגייס עוד תרומות בסך כחצי מיליון דולר מבתי כנסת ומיהודים בארה"ב. "אני נכנס לסוריה כמו שאני מגיע לתל-אביב", סיפר. "גייסנו מאות אלפי דולרים בשנתיים האחרונות ואני דואג להעביר את התרומות לגופים דמוקרטים ליברליים בסוריה".

 

עם תחילת הלחימה בסוריה, הוא ויתר חברי הקבוצה החלנו בגיוס תרומות כדי לשלוח מזון ותרופות למחנות שבהם התרכזו הפליטים הסורים, "אבל לא חשבנו שהמלחמה תארך שם כל כך הרבה זמן", הוא הודה. "נגמר לנו הכסף, אז התחלנו לגייס תרומות בבתי כנסת בארה"ב. אני מסתובב שם עם סורי שהיה מנהל בית חולים בעיר חלב".

 

כהנא. "לא חשבנו שהמלחמה תימשך כל כך הרבה זמן" (צילום: יצחק בן-חורין) (צילום: יצחק בן-חורין)
כהנא. "לא חשבנו שהמלחמה תימשך כל כך הרבה זמן"(צילום: יצחק בן-חורין)

 

נשים במחנה פליטים שבגבול סוריה-טורקיה (צילום: AP) (צילום: AP)
נשים במחנה פליטים שבגבול סוריה-טורקיה(צילום: AP)

"אסד הורס את העם הסורי" (צילום: AP) (צילום: AP)
"אסד הורס את העם הסורי"(צילום: AP)

 

באחרונה עברו חברי הקבוצה להתמקד בהלוואת כספים ללא ריבית לנשים במחנות הפליטים המעוניינות להקים עסקים קטנים. "מדוע נשים? כי הגברים עסוקים בלחימה או שהם נהרגו, ו-70 אחוז מהפליטים הם נשים", ציין כהנא. "למרבה הצער נשים החלו לעסוק בזנות כדי להתקיים, ואנחנו נותנים להן כסף".

 

לדבריו, התגובות מצד ישראלים ששומעים על פעילותו אוהדות למדי, ו"יש גם אנשים מוכרים בארץ, ובהם חבר כנסת, שעוזרים לנו". כהנא הוסיף כי "סוריה נראית היום יותר גרוע מעזה. אסד הורס את העם הסורי, אבל האנשים שם הם בני אדם כמו כולם, שרוצים לראות כדורגל ולאכול שווארמה".

 

פעילי אופוזיציה: תקיפה אמריקנית תמוטט משטר אסד

בכינוס סורף משתתפים מדי שנה אנשים בעלי השפעה על מדיניות החוץ, מומחים למזרח התיכון ונואמים מישראל וממדינות ערב. בשיחה עם כתבים ישראלים, התייחסו שני הנואמים מהאופוזיציה הסורית לתקיפות שמיוחסות לחיל האוויר הישראלי וציינו כי הן מוכיחות שארה"ב יכולה לפעול ולאכוף אזור אסור לטיסה בסוריה.

 

"כמה התקפות אוויריות אמריקניות ימוטטו את משטר אסד. הרי ישראל תקפה

כירורגית בלי בעיה", הצהיר אחד מהם, שמשמש כאחד ממנהיגי האופוזיציה הגולה בארה"ב. "אסד לא יעזוב מרצונו וכל עוד המלחמה נמשכת, על המדינה משתלטים אל-קאעידה מצד אחד ואיראן וחיזבאללה מצד שני".

 

שני הנואמים הביעו אופטימיות לגבי האפשרות שאם יקום בסוריה ממשל דמוקרטי חדש, תפחת המתיחות עם ישראל. "דמוקרטיה לא עוינת דמוקרטיה אחרת, ואם ישראל תסכים לפשרה טריטוריאלית ברמת הגולן, סוריה תוכל לכונן שלום עם ישראל, כי אין שום עוינות אחרת בין שני העמים", הם הצהירו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק בן-חורין
מוטי כהנא עם דגל סוריה החופשית
צילום: יצחק בן-חורין
מומלצים