שתף קטע נבחר

פקיסטן: רה"מ לשעבר גבר על כוכב הקריקט

נוואז שריף הודח בהפיכה צבאית ב-2009, נכלא והוגלה מארצו, אבל כעת הוא עושה קאמבק פוליטי וחוזר לקדמת הבמה אחרי שמפלגתו ניצחה בבחירות. הוא לא יזכה לימי חסד רבים וייאלץ להילחם בכלכלה מקרטעת, בשחיתות שלטונית, ביחסים המורכבים עם ארה"ב ובטליבאן שמבקש להפיל את הממשלה

אחרי שהודח בהפיכה צבאית בשנת 1999, נכלא והוגלה מארצו, עשה הלילה (יום א') נוואז שריף קאמבק פוליטי מרשים אחרי שניצח בבחירות הכלליות שנערכו בפקיסטן. אם יאושרו התוצאות הסופיות הרי ששריף, בן 63, יכהן בתפקיד ראש הממשלה בפעם השלישית.

 

עוד חדשות בעולם :

ניו יורק: תיקי הרצח של החוקר המפורסם נפתחים

מובארק בראיון ראשון: "ההיסטוריה תשפוט אותי"

 

הבחירות הכלליות במדינה המוסלמית נחשבו להיסטוריות משום שלראשונה ב-66 שנים עובר השלטון מממשלה אזרחית אחת, שכיהנה כהונה מלאה, לממשלה אזרחית אחרת בהליך דמוקרטי, במדינה שהריבון ברוב שנותיה היה הצבא.

 

דוגל בכלכלה חופשית. שריף חוגג את ניצחונו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דוגל בכלכלה חופשית. שריף חוגג את ניצחונו(צילום: AFP)

 

שריף, איל מתכת ממחוז פונג'ב, גבר בבחירות על כוכב הקריקט לשעבר אימראן חאן, שקרא תיגר על שליטתן ארוכת השנים של מפלגת "הליגה המוסלמית" (PML-N) של שריף ושל "מפלגת העם הפקיסטני" (PPP) על השלטון בפקיסטן. מפלגתו של חאן "טאריק אל-אינסאף" (PTI) זכתה להישג נאה והפכה לכוח בעל השפעה בפוליטיקה הפקיסטנית גם אם לא תעמוד בראשות המדינה.

 

"הפקיסטנים מעדיפים סטטוס קוו"

"ניצחונו של נוואז אומר שני דברים על פקיסטן: דבר אחד - העם הפקיסטני מעדיף את הנוחות שבסטטוס קוו על פני חוסר הוודאות של מהפכות; דבר שני - כל הדרכים למרכז עוברות דרך פונג'ב ואנשי פונג'ב הם שמרנים שנוטים ימינה", אמר העיתונאי הבכיר נוסראט ג'אוויד. "ובכל זאת, עבור מפלגה שרק נכנסה לפני שנתיים לזירה הפוליטית באופן רציני, ההופעה של PTI הייתה יוצאת דופן בלשון המעטה".

 

שריף, שמרן דתי, הכריז על ניצחונו בנאום נלהב שנשא בפני תומכיו. ערוצי הטלוויזיה בפקיסטן מסרו שתוצאות הבחירות הראו כי מפלגת "הליגה המוסלמית" זכתה ב-84 מושבים באסיפה הלאומית מתוך 272 שעמדו לבחירה. מפלגת PTI של חאן זכתה ב-19 מושבים ומפלגת PPP, שבמשך שנים נשלטה על ידי משפחת בוטו, זכתה ב-11 מושבים.


ייתכן שמפלגתו של שריף תצטרך להרכיב קואליציה. סופרים את הקולות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ייתכן שמפלגתו של שריף תצטרך להרכיב קואליציה. סופרים את הקולות(צילום: AFP)

 

שריף אמר שהצבא, ששלט בפקיסטן במשך יותר ממחצית שנות קיומה, צריך להישאר מחוץ לפוליטיקה. אך למרות הצהרותיו הוא יצטרך לעבוד עם הגנרלים בצבא, שקובעים את מדיניות הביטחון והחוץ ולנהל את היחסים המורכבים של המדינה שמחזיקה בנשק גרעיני עם ארצות הברית בשעה שברית נאט"ו נערכת לנסיגה מלאה של כוחותיה בשנת 2014.

 

הפיגועים הקטלניים לא הרתיעו את הבוחרים

שריף גם מאמין שפקיסטן צריכה לשקול מחדש את תמיכתה במלחמה האמריקנית בארגוני הטרור האיסלאמיים הקיצוניים, מלחמה שהכניסה לקופת פקיסטן סיוע של מיליארדי דולרים.

 

למרות האלימות הקשה שפקדה את המדינה לפני הבחירות, ומתקפות הטליבאן ביום הבחירות שגבו את חייהם של 17 בני אדם, מיליוני פקיסטנים לא נרתעו והלכו להצביע בקלפי. ייתכן שמפלגתו של שריף לא תשיג את מספיק המושבים כדי לשלוט לבדה בפקיסטן והיא תיאלץ להרכיב קואליציה עם מפלגות אחרות - דבר שיקשה עליה לדחוף לרפורמות שיחיו את הכלכלה המקרטעת.


צעירים רבים מהערים נהרו אחריו. כוכב הקריקט לשעבר חאן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צעירים רבים מהערים נהרו אחריו. כוכב הקריקט לשעבר חאן(צילום: רויטרס)

 

שריף, שתומך בכלכלת שוק חופשית, צפוי לקדם תהליכי הפרטה והסרת הפיקוח על הכלכלה כדי להחיות את הצמיחה האיטית. הוא אמר שפקיסטן צריכה לעמוד בעצמה על רגליה, אך תזדקק לחילוץ נוסף מקרן המטבע הבינלאומית כדי להימנע ממשבר חוב.

 

תמיכת הצעירים לא עזרה לכוכב הקריקט 

ראש הממשלה הנבחר ניצב בפני ציבור שזועם על השחיתות הפושה, הפסקות החשמל הכרוניות והתשתיות הרעועות. במהלך מסע הבחירות הוא תיאר את ארצו כ"ברדק".

 

כוכב הקריקט חאן חסר בסוף המרוץ את המומנטום הנדרש כדי לגבור על שריף למרות התמיכה הרבה שלה זכה מצד צעירים רבים בערים - רבים מהם הצביעו לראשונה בחייהם בבחירות. סך הכול עמד שיעור ההצבעה על 60 אחוזים.

הציבור זועם על השחיתות השלטונית ועל התשתיות הרעועות. תור בקלפי באיסלאמבד (צילום: AP) (צילום: AP)
הציבור זועם על השחיתות השלטונית ועל התשתיות הרעועות. תור בקלפי באיסלאמבד(צילום: AP)

 

צעירים רבים במדינה המוסלמית הצטרפו למחנהו של חאן בזכות קריאותיו לסיים את השחיתות ולהפסיק את מתקפות המל"טים של צבא ארה"ב נגד מיליציות איסלאמיות שפועלות על אדמת פקיסטן - דבר שנתפש על ידי רבים כהפרת ריבונות.

 

הטליבאן נגד הבחירות ה"לא איסלאמיות"

סדרה של פיצוצי מטעני חבלה העיבה אתמול על יום הבחירות בפקיסטן. בהתקפה על משרדי המפלגה הלאומית "אוואמי" בעיר הדרומית קראצ'י נהרגו 11 בני אדם וכ-40 נפצעו.

 

הטליבאן הפקיסטני, שמקורב לאל-קאעידה, הרג מאז חודש אפריל יותר מ-125 בני אדם בסדרה של מתקפות שנועדו לחבל בבחירות. הארגון, שנלחם זה שנים להפיל את הממשלה שעובדת לצד ארה"ב, הגדיר את הבחירות האחרונות כ"לא איסלאמיות".

יפנו לתמיכת המפלגות האיסלאמיות? תומכיו של שריף חוגגים את ניצחונו (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
יפנו לתמיכת המפלגות האיסלאמיות? תומכיו של שריף חוגגים את ניצחונו(צילום: Gettyimages)

    

למרות היסטוריית ההפיכות של פקיסטן, הצבא בחר להישאר מחוץ לפוליטיקה בחמש השנים האחרונות של הממשלה האזרחית והביע את תמיכתו בהליך הבחירות. אולם, בפקיסטן חוששים שהצבא עשוי לחזור לזירה הפוליטית אם תימשך אוזלת היד של הממשלה בנושאים הכלכליים לצד השחיתות שתסכלה אזרחים רבים במהלך הקדנציה האחרונה של הממשלה.

 

שריף, שהודח בהפיכה צבאית עקובה מדם על ידי מפקד הצבא לשעבר פרבז מושארף, צפוי לנקוט צעדים שיקרבו את ארצו לאויבת ארוכת השנים הודו. הניסיונות להגביר את הסחר בין שתי המדינות השכנות לא התקדמו בצורה משמעותית בשל חוסר אמון הדדי.

 

אם ייאלץ שריף להרכיב קואליציה, הוא יפנה כנראה למפלגות האיסלאמיות כדי להשיג רוב בפרלמנט.

 

למעט 272 המושבים שעמדו לבחירה בבחירות האחרונות, 70 מושבים נוספים - שרובם שמורים לנשים ולמיעוטים לא מוסלמים - יוקצו למפלגות על בסיס ההישגים שלהן במחוזות הבחירה. כדי להשיג רוב מוחלט בפרלמנט - שסף מושביו 342 - צריכה הממשלה החדשה להשיג 172 מושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חוזר לקדנציה שלישית. שריף חוגג את ניצחונו
צילום: AFP
מומלצים