שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ההתיישבות עובדת: יונתן פז על "מחכים לסורקין"

  בניגוד לסרטיו הקודמים של יונתן פז, "מחכים לסורקין" הוא קומדיה נוסטלגית בה משולב עברו המשפחתי. כיצד סחף הבמאי את הקיבוץ לסט, ואיך עיצב את עמי סמולרצ'יק בדמות אביו חנוך? "הזכרונות שלי ממנו שונים לגמרי", הוא מודה. הערות הבמאי

  בעבר יצר יונתן פז סרטים על הקיבוץ המתבססים על זכרונות ילדותו. "רכבת העמק" (1989) ו"אסקימוסים בגליל" (2007) דנו בסוציאליזם, ציונות ועוד נושאים כבדים ומורכבים שמשתלבים באופיה של ההתיישבות העובדת. גם "מחכים לסורקין" - סרטו החדש של הבמאי בן ה-67 - מתרחש בקיבוץ, אלא שבמקרה זה מדובר בקומדיה מעט סוריאליסטית, שעושה בעיקר טוב על הלב של הצופים, וגם של פז עצמו שמגולל על המסך את סיפורו של אביו.

   

 1. לכל העדכונים החמים: היכנסו לפייסבוק של ynet

   

  העלילה של "מחכים לסורקין" סובבת סביב חנוך, אביו של פז, אשר היה נחוש להקים תיאטרון חובבים בקיבוצו מזרע. למרות שגרת היום המייגעת של החברים בשדות, ברפת ובלול, הוא הצליח לסחוף אותם אל הבמה - בדומה ליוזמה של פז עצמו. לצורך צילומי הסרט בכפר סאלד שבגליל, התקבצו באתר הצילומים עשרות בני משפחה וחברים שהגיעו מן המרכז, כשלצדם המוני ניצבים מקומיים מהקיבוצים בסביבה. כולם התגייסו להצלחת ההפקה הצנועה הזאת.

   

  במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet :

   

  לצד הניצבים החובבים, לוהקו השחקנים אורי הוכמן, מרינה שויף, נעה מצגר, יואב הייט ועמי סמולרצ'יק, שעליו הוטל לגלם גיבור הסרט, חנוך - בן דמותו של אבי הבמאי. "למעשה, זכרונותיי מאבא קצת שונים מהדמות של עמי", מסביר פז במדור הערות הבמאי, "אבא שלי היה דמות נורא רגישה. אדם קטן שנושא את כל צער העולם על כתפיו, והיה בו איזה עצב, או געגוע מסוים לעיירה, לסוציאליזם לכל הדברים האלה שנורא כבדים ונורא מכבידים.

   

  "עמי, בהנחייתי, לקח את זה לכיוונים הרבה יותר קלים ומצחיקים כי הוא קומיקאי, וזה בדיוק הדמות שרציתי. בכלל אני מאמין שסיפורים כאלה הם סיפורים אנושיים. יש בהם תיעוד מיוחד של געגוע וערגה כשהם מסופרים בהומור, וזה מה שעמי עשה יוצא מן הכלל". לצד סמולרצ'יק, שהשתלם בהומור קיבוצניקי ב"מבצע סבתא", מוביל את הסרט הוכמן בדמותו של סורקין, הלא הוא דימוי של השחקן האגדי של הבימה אהרון מסקין, שנהג להתארח בבית משפחת פז.

   

  על שעת הסיפור של סמולרצ'יק בבית הילדים שהפכה לטקס משמח עבור צעירי הקיבוץ, משימות הליהוק בקיבוץ באמצעותם נחטפו ניצבים בדרכם לדואר או לחדר האוכל ועוד במדור הערות הבמאי בו מתארח יונתן פז.


 2.  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עמי סמולרצ'יק. כמו אבא, רק עם חיוך
  לאתר ההטבות
  מומלצים