שתף קטע נבחר

חוף נחשולים והכובע הכפול של נציג קק"ל

אבסורד בחוף: פנחס כהנא, מי שיכריע מטעם המדינה אם להקים כפר נופש בנחשולים הוא נציג קק"ל, שעשויה להרוויח מהבנייה

המתנגדים לתוכנית להקים כפר נופש בחוף נחשולים נדהמו לגלות: מי שיכריע מטעם המדינה אם להקים את הפרויקט, הוא אחד מבעלי הקרקע, שאף עשוי להרוויח מהבנייה.

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

קרן קיימת לישראל היא אחד מבעלי הקרקע, אך למרות זאת נציגה היה חבר בוועדת ערר שבחנה מטעם המועצה הארצית לתכנון ובנייה את דרישת מינהל מקרקעי ישראל ומשרד התיירות להקים את כפר הנופש. המתנגדים לתוכנית טוענים כי מדובר בניגוד עניינים.

 

בשנים האחרונות קידמו מינהל מקרקעי ישראל, המועצה האזורית חוף הכרמל ומשרד התיירות תוכנית להקים כפר נופש גדול באזור חוף נחשולים. הפרויקט היה אמור לקום בשטח שעליו שכנו בעבר בריכות דגים, ולאחר ייבושן הפך לשטח שמושך אליו ציפורים ובעלי חיים רבים. כפר הנופש אמור לכלול 500 יחידות נופש, והוא מצטרף לעוד תוכניות להקים כפרי נופש ותיירות באזור. אחרי לחץ ציבורי, החליטה באחרונה המועצה האזורית להסיר את תמיכתה מהפרויקט, אך המינהל ומשרד התיירות ממשיכים לקדמו.

 

חוף נחשולים (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
חוף נחשולים(צילום: באדיבות Lowshot)

 

לפני כשנה החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לעצור את התוכנית, וקבעה שמדובר באזור בעל ערכיות סביבתית וכי הפרויקט המתוכנן אינו משתלב בו. משרד התיירות והמינהל הגישו ערר על ההחלטה. לטענתם, מדובר בפרויקט חשוב לפיתוח התיירות באזור, שאינו נמצא על החוף עצמו ואינו פוגע באופן מהותי בסביבה.

 

השטח שעליו מתוכנן הפרויקט הוא ברובו אדמות של מינהל מקרקעי ישראל, וחלקו הקטן נמצא בבעלות קרן קיימת לישראל.

 

מתברר כי אחד משלושת האנשים שמונו על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה לבחון את הערר, הוא נציג קק"ל במועצה הארצית, פנחס כהנא. אנשי הפורום הישראלי לשמירה על החופים פנו למועצה הארצית בדרישה לפסול את הדיון שקיימה ועדת הערר, ולקיימו מחדש עם נציגים שאינם נגועים לכאורה בניגוד עניינים. פרקליטתם, עו"ד רונית לירן, טוענת כי ישנם קשרי עבודה חזקים בין קק"ל למינהל, מאחר שהמינהל מנהל עבור קק"ל את כל האדמות שבבעלותה, ולקק"ל יש שישה נציגים במועצת המינהל. "לא ייתכן כי הבעלים של מקרקעין בתחום התוכנית (קק"ל) ידון בערר על תוכנית שנציגו (מינהל מקרקעי ישראל) מקדם על מקרקעיו‭,"‬ כתבה לממונה על ועדת הערר.

 

ממשרד הפנים נמסר כי התלונה התקבלה והיא נבדקת. מקק"ל נמסר: "לא ידוע לנו על ניגוד עניינים‭."‬ לטענתם, בעלותם על השטח מזערית.

 

"המדינה עצמה היא זו שמקדמת תוכנית בנייה, ובמקום לשמור על הטבע והסביבה היא מאפשרת לדחפורים להחריבו‭,"‬ אמרה רכזת הפורום הישראלי לשמירה על החופים, חנה קופרמן. "נמשיך בפעילות בכדי להציל את החוף ולהסביר למדינה את טעותה ואת חשיבות השמירה על ערכי טבע ונוף‭".

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר קידר
מחאה נגד הבנייה בחוף נחשולים
צילום: אמיר קידר
מומלצים