שתף קטע נבחר

מת חורחה וידלה, ראש החונטה האכזר מארגנטינה

וידלה עמד בראש החונטה בימי "המלחמה המלוכלכת" בשנים 1976-1983. במהלך המלחמה נרצחו, נחטפו או נעלמו יותר מ-30 אלף בני אדם, ותינוקות נקרעו מאסירות פוליטיות

חורחה רפאל וידלה, המפקד הצבאי שהנהיג את החונטה בארגנטינה במהלך תקופת הדיקטטורה המדממת של "המלחמה המלוכלכת" ושלא הביע חרטה על החטיפות והרציחות שהורה המשטר בראשותו לבצע, מת היום (ו') בגיל 87.

 

דיווחים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

וידלה היה הנשיא הראשון שעמד בראש החונטה הצבאית ש"העלימה" אלפי בני אדם שנחשדו בהשתייכות לשמאל הפוליטי בארגנטינה בשנים 1976-1983. את שנות חייו האחרונות הוא העביר מאחורי סורג ובריח בגין פשעי הפרה של זכויות אדם, כולל חטיפה שיטתית של תינוקות שנולדו לאסירות פוליטיות במרכזי עינויים חשאיים.

 

ממשלת ארגנטינה הודיעה כי וידלה מת בנסיבות טבעיות בתאו בבית כלא בפרברי הבירה בואנוס איירס. "הוא העביר את חייו בעשיית נזק אדיר, שהותיר חותם על חיי המדינה כולה", אמר פעיל זכויות האדם וחתן פרס נובל הארגנטינאי אדולפו פרס אסקיבל לסוכנות הידיעות רויטרס. "מותו שם קץ לנוכחותו הפיזית, אבל לא למה שהוא עשה למדינה".

 

וידלה בימי משפטו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
וידלה בימי משפטו(צילום: AFP)

 

ארגוני זכויות אדם אומרים כי יותר מ-30 אלף בני אדם "נעלמו" - שפה נקייה המתארת למעשה מעשי חטיפות ורצח - במהלך תקופת הדיקטטורה, שהחלה במרס 1976 כשווידלה ושני מנהיגים אחרים בצבא ארגנטינה ביצעו הפיכה נגד הנשיאה מריה אסטלה מרטינס דה פרון, אלמנתו של המנהיג לשעבר חואן דומינגו פרון.

 

וידלה נולד בעיירה מרסדס למשפחה ממעמד הביניים ב-1925. הוא הלך בעקבות אביו, קולונל בצבא ארגנטינה, ונרשם לאקדמיה הצבאית שם זכה לכבוד רב. בעקבות ההפיכה של 1796 הנהיג וידלה המשופם חונטה צבאית בת שלושה חברים שהנהיגה את המדינה עד 1981. החונטה הבטיחה לשים קץ לחתרנות השמאל, לעשות סדר בכלכלה ולכבד זכויות אדם. וידלה אמר כמה פעמים כי מטרת ממשלתו הייתה להשיב את הדמוקרטיה לארגנטינה.

 

אלא שווידלה התנה זאת ב"תהליך של רה-אורגניזציה מחדש של המדינה", שבו הצבא תכנן להנהיג רפורמות סוחפות שיפחיתו את תפקידה של המדינה בכלכלה וישימו קץ להשפעתו של המנהיג הדומיננטי לשעבר פרון על ארגנטינה. עד מהרה הוא החל להגביל את תפקודם של הקונגרס, הממשלה המקומית ובית המשפט העליון, ופיקח על הצעדים שננקטו נגד החשודים בפעילות שמאל.

 

מפגינה מול האולם שבו נערך משפטו של ראש החונטה לשעבר (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינה מול האולם שבו נערך משפטו של ראש החונטה לשעבר(צילום: AP)

 

כשמפקד הצבא רוברטו אדוארדו ויולה ירש את מקומו של וידלה ב-1981, האיזון הפוליטי בתוך הכוחות המזוינים החל להתערער, אבל ארגנטינה הייתה עדיין נתונה לשלטון צבאי עמוק. היא נותרה כך עד למלחמת פוקלנד עם בריטניה בשנת 1982, שפוררה את כוחו של הצבא.

 

רק ארבע שנים אחרי שעזב את ארמון הנשיאות של ארגנטינה, כשלתפקיד נכנסה ממשלתו של הנשיא ראול אלפונסין שנבחרה באופן דמוקרטי, וידלה נידון למאסר עולם בגין העינויים שבוצעו תחת משטרו. הוא העביר חמש שנים מאחורי סורג ובריח בשל חנינה שנתן ב-

1990 הנשיא דאז קרלוס מנם. אלה ששמונה שנים אחר-כך ביטל שופט את החפיפה.

 

עוד ועוד תיקים הקשורים ל"מלחמה המלוכלכת" נפתחו בארגנטינה בשנים 2003-2007, תחת שלטונו של הנשיא נסטור קירשנר, ובשנים שלאחר מכן, ועל וידלה נגזרו כמה מאסרי עולם. במהלך משפט בשנת 2012 נידון וידלה ל-50 שנות מאסר על היותו הארכיטקט מאחורי תוכנית שיטתית לחטיפת תינוקות מאסירות פוליטיות במתקני מעצר סודיים ברחבי המדינה. וידלה הגדיר עצמו "אסיר פוליטי" במהלך המשפט. "הנשים שילדו, שאותן אני מכבד כאמהות, היו מיליטנטיות שמילאו תפקיד פעיל במכונת הטרור", אמר הדיקטטור לשעבר במשפטי הסיכום שלו, "רבות השתמשו בתינוקות שלהן שטרם נולדו כמגנים אנושיים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חורחה רפאל וידלה. נידון כמה מאסרי עולם
צילום: רויטרס
וידלה בצעירותו. טען במשפט: "אני אסיר פוליטי"
צילום: Gettyiamges
מומלצים