שתף קטע נבחר

סער אישר ארנונה לדירות רפאים, הכדור אצל לפיד

שר הפנים, גדעון סער, חתם על תקנות לגביית ארנונה כפולה על דירות מגורים שעומדות ריקות ואינן בשימוש. הכפלת תשלום הארנונה נועדה לעודד השכרת דירות אלה, ובכך להגדיל את היצע הדיור - ולתרום להורדת מחירי הנדל"ן. כעת ממתינות התקנות לחתימתו של שר האוצר לפיד ולאישור ועדת הכספים

עוד ניסיון להוריד את מחירי הדיור הגבוהים: שר הפנים, גדעון סער, הודיע היום (א') בישיבת הממשלה כי חתם על תקנות לגביית כפל ארנונה לדירות מגורים שאינן בשימוש (דירות רפאים). הכפלת תשלום הארנונה על דירות מגורים שאינן בשימוש נועדה לעודד השכרת דירות אלה, ובכך להגדיל את היצע הדיור בבנייה הקיימת - ולתרום לירידת מחירי הדירות.

 

משבר הדיור - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

כעת הועברו התקנות לשר האוצר, יאיר לפיד, לצורך השלמת ההליך. לפיד, העומד בראש ועדת השרים לדיור, הורה לאחרונה על גזירות תקציביות בתחום הדיור שכוללות סעיף שיפגע במשפרי הדיור.

 

על פי הגזירה, יוטל מס רכישה בגובה של 3.5% על רוכשי דירה, אלא אם מדובר בדירתם הראשונה. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן אמר בווידיאו צ'אט בפייסבוק כי המס שהוטל בתקציב המדינה על משפרי דיור הוא "מס לא טוב". לאחר חתימתו הצפויה של לפיד יועברו התקנות לאישור ועדת הכספים של הכנסת.

 

קביעת התקנות על הכפלת תשלום הארנונה נעשתה בהתאם להחלטת הממשלה מ-18 במרס 2012 בעניין "הרחבת היצע הדיור בבנייה הקיימת באמצעות שינוי כללי הארנונה". זאת במסגרת יישום המלצת דו"ח הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי בראשות מנואל טרכטנברג.

 

במסגרת זו הוחלט כי שרי הפנים והאוצר יתקנו את התקנות בעניין הארנונה ברשויות המקומיות, באופן שייקבע סיווג חדש למבנה מגורים שאינו בשימוש. אולם גורמים במשרד הפנים מציינים כי התקנות עוכבו בקדנציה הקודמת.

 

יש שר שסוף-סוף מעז?

בהתאם להמלצות הוועדה, גיבשו משרדי הפנים והאוצר תקנות, הקובעות כי ייגבה תשלום ארנונה כפול עבור דירות מגורים שלא יהיה בהן שימוש במשך 9 חודשים. כמו כן, נקבע כי התקנות יותקנו כהוראת שעה לשנתיים, במהלכן ייבחנו יישומן והשפעתן על שוק הדיור. נוסח התקנות אושר על ידי משרד המשפטים.

 

נזכיר כי רק לפני כחודש פורסם ב-ynet נדל"ן כי ב-23 בפברואר 2012 פנה גזבר העיר ירושלים לשרי האוצר והפנים וביקש מהם לאשר לעירייה להטיל, בהתאם להחלטה של מועצת העיר, ארנונה כפולה על דירות ריקות.

 

ההחלטה לגבות ארנונה כפולה מדירות אלה התקבלה בהתאם להמלצה של צוות הדיור בוועדת טרכטנברג, שקבע כי יש לעודד משקיעים ותושבי חו"ל למכור או להשכיר דירות שעומדות ריקות על מנת להגדיל את ההיצע ולתרום לירידת מחירים.

 

עם זאת, על פי חוק רשויות מקומיות נזקקות לאישור מטעם שרי הפנים והאוצר בטרם יעלו או יורידו את שיעור הארנונה. בהתאם לכך, פנו בעיריית ירושלים לשרים ומאז המתינו לאישור, קרוב ל-14 חודשים. בזמן שהם ממתינים, נערכו בחירות והתחלפה הממשלה - אולם כעת ייתכן שהתקנות יאושרו בתקופה הקרובה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר הפנים גדעון סער
צילום: מוטי קמחי
צילום: AP
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: AP
מומלצים