שתף קטע נבחר

"תג מחיר" בדואי: אבנים על מכוניות ביישוב בנגב

תושבים ברתמים אמרו כי שכניהם הבדואים יידו אבנים לעבר מכוניות ופגעו בשטחים חקלאיים. מזכיר היישוב: "לפעמים הם מניחים צמיגים בוערים על הכביש, לפעמים מיידים אבנים. אנחנו מתייחסים לאירוע הזה כמו לניסיון רצח"

המתיחות בין תושבי היישוב רתמים שבנגב ותושבי ביר הדאג' הבדואים גוברת. תושבי רתמים טוענים כי הם סובלים מפעולות של התושבים הבדואים, שבאות בתגובה לפעולות נגד הבנייה הבלתי חוקית. לטענתם, המשטרה אינה פועלת בנחישות לספק להם הגנה.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

תמר גרין, תושבת רתמים, סיפרה כי אבנים נזרקו לעבר מכוניתה אתמול (א'), לאחר שעצרה בצד אחר בשל מכשול אבנים שהונח על הכביש. מ', תושב אחר של היישוב, סיפר כי באותו זמן השחיתו רעולי פנים את האזור כשהם רכובים על טרקטורונים. לטענתו, נזרקו אבנים על מכוניתו. "רעולי הפנים הקיפו אותי וניסו לתקוף אותי ונמלטתי לאזור שבו היו שוטרים. רק אז עזבו אותי", הוא סיפר. 

 

השימשה המנופצת ברכב של תמר גרין (צילום: יוני גרין) (צילום: יוני גרין)
השימשה המנופצת ברכב של תמר גרין(צילום: יוני גרין)

 

"תושבי רתמים הם קבוצה של אנשים טובים, שבאו לעשות ציונות בנגב", אמר מזכיר היישוב, איציק צור. "אנחנו מוצאים את עצמנו מתמודדים עם אספסוף של פורעי חוק. קומץ קטן, שאני מניח שהוא לא מייצג אך זוכה לתמיכה, שמשבש את התנועה ליישוב, פוגע בחיי התושבים. לפעמים הם מניחים צמיגים בוערים על הכביש, לפעמים מיידים אבנים. אנחנו מתייחסים לאירוע הזה כמו לניסיון רצח".

 

"תושבי רתמים משלמים את מחיר התנהלות המדינה והמשטרה בכל הנוגע לביר הדאג'", הוסיף ראש המועצה האזורית רמת נגב שמוליק ריפמן, "כשבאים להדביק צווי הריסות הבדואים קובעים תג מחיר. תג המחיר הוא פגיעה בתושבי כפר רתמים. אני כבר לא מוכן לעבור על כך לסדר היום. המשטרה עושה הרבה ולא עושה מספיק ולא מצליחה. אני לא רוצה שיהיה מצב שבו יזרקו על משפחה לא אבן, אלא סלע. זה ניסיון לרצח. לזרוק סלע על אישה שחוזרת לעבודה ובמקרה לא קרה לה כלום זה מבחינתי טרור. עם כל הכבוד למשטרה והמאמצים שהיא עושה במבחן התוצאה הם לא מביאים לרגיעה ולשקט".

 

יו"ר הכפרים הלא מוכרים בנגב, איברהים אל וקילי, אמר בתגובה: "לא מקובלת עלינו תופעת זריקות אבנים, לא משנה אם מדובר ביהודים או בבדואים. אנחנו רוצים לשמור על השכנות הטובה. אם יש אירוע חריג פה ושם צריך לטפל בו בדרך הנכונה. המשטרה עושה את עבודתה, אבל לא נמצאת בכבישים 24 שעות ביממה. הם אמורים לשמור על הסדר בכל מצב".

 

מהמשטרה נמסר כי נסיבות האירוע בחקירה. "המשטרה רואה בחומרה את אירועי הפרות הסדר ותנקוט אפס סובלנות כלפי המפרים ותביא למיצוי הדין, כפי שהיה באירועים קודמים. צוותי לוחמים, בפיקודו של מפקד תחנת דימונה, הוקפצו למקום והשיבו את השקט והסדר על כנם".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 19/05/2013 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צמיגים בוערים באזור בית הדאג'. ארכיון
צילום: באדיבות דוברות המשטרה מחוז דרום
מומלצים