שתף קטע נבחר

איך מכסים מיליארד ש' בגרעון? מטילים מס נדל"ן

מנהל אגף מיסוי מקרקעין ברשות המסים סיפר כיצד מתקבלות ההחלטות על הגזירות הכלכליות: "התקשרו אליי מהאוצר ושאלו אותי כמה דירות מחליפות ידיים בשנה? אמרתי 30 אלף. 3.5% מס כפול 30 אלף יסגרו מיליארד שקל בגירעון"

כמה יצירתיים צריכים להיות פקידי האוצר על מנת לגייס את המיליארדים כדי לסגור את הגירעון? בפאנל בנושא התחדשות עירונית בכנס של התאחדות בוני הארץ, סיפר ראש אגף מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', איך נולד הרעיון של משרד האוצר להשית מס של 3.5% על משפרי הדיור לפני כשבועיים.

  

המרוויחה הגדולה מהזינוק בנדל"ן: המדינה

הקיצוץ ואתם: כמה תפסיד משפחה ממוצעת?

פישר: הבעיה בנדל"ן - חוסר בדירות ותכנון ממושך

רוצים שישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואנו נפרסם תגובות נבחרות

 

"התקשרו אליי מאגף תקציבים ושאלו אותי כמה דירות מחליפות ידיים בשנה? עניתי 30 אלף. 3.5% כפול מספר המחליפים יסגרו מיליארד שקל", אמר אהרונוביץ'.

 

"אנחנו עובדים על פתרונות יצירתיים יותר"

אהרונוביץ' הוסיף כי אין מה לעשות מכיוון שאנחנו מצויים בזמנים של הידוק חגורה ומדובר על מס כמו הטלת מע"מ. בשיחה עם ynet נשאל אהרונוביץ' מדוע התנהלות האוצר חסרת יצירתיות והאם יש דרכים נוספות אחרות להשיג את הסכום בצורה הוגנת יותר. אהרונוביץ' השיב כי "בדיוק עכשיו אנו עובדים על פתרונות יצירתיים יותר, ואולי הגזרה תשתנה".  

 

רוני בריק סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף יזמות ובני בהתאחדות ציין בכנס כי "ממשלת ישראל מתנהגת כמו יובל המבולבל, מלאה כוונות טובות, אבל פועלת בצורה מבולבלת. אין קו מדיניות סדור אחד, אלא ממשלה ורגולציה המובלת על-ידה כאשר יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה.

 

"כשהקבלנים קמים בבוקר בישראל, הדבר היחידי שברור וידוע הוא שיהיה שינוי רגולטורי כזה או אחר שמשמעותו עוד עלויות, עוד מיסים, עוד מטלות, עוד ביורוקרטיה ועוד התעסקות בתפל במקום בעיקר.

 

"הפוליטיקאים מצהירים שבכוונתם להוריד את המחירים,שרים יוצאים לתקשורת ומשחררים הבטחות שמחירי הדירות ב-2014 יירדו. אני שואל למה טובות ההצהרות האלה? האם הפוליטיקאים לא מבינים שהם מכניסים את השוק לקיפאון? הקונים ממתינים, הקבלנים ממתינים הבנקים מקשיחים תנאים – והמחירים? כנראה שלא שמעו את הפוליטיקאים - הם רק עולים.

 

בהמשך הדברים המשיך לתקוף ניסים בובליל, נשיא בוני הארץ את התנהלות המדינה לאורך השנים האחרונות."אני שומע על כל מיני בלוני ניסוי של האוצר, כמו למשל ההצעה להטיל מס רכישה או קנס על משפרי הדיור או משנמכי הדירות. זה לא יעלה על הדעת זה לא הגיוני אדם שעובד בתל אביב ועובר לגור בבאר שבע וקונה את אותה דירה באותו מחיר ישלם קנס של עד 80 אלף שקל,

 

לדבריו "כשאני התחלתי לעבוד לפני 30 שנה הוצאנו היתר בניה בתקופה קצרה. היום לוקח שלוש שנים לקבל היתר בניה. אז אולי נפסיק עם הרפורמות? תנו לנו לעבוד".

 

בובליל אמר שעל מנת לחסוך 200 אלף שקל ממחיר הדירה ניתן לזרז הליכי קבלת היתר ולזרז הליכים בירוקרטיים. אלו, לדבריו, עולים לקבלן כסף שאותו הוא מגלגל על רוכש הדירה. 

 

ממשרד האוצר ביקשו להבהיר כי "אהרונוביץ' ציין שיחת טלפון אחת שהייתה מולו, שיחה שהייתה חלק ממארג רחב של עבודת מטה סדורה שנעשתה באוצר וברשות המסים לפני קבלת ההחלטה בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים