שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בבית, בלי בית משפט: בדיקת אבהות במעטפה

  אנחנו יכולים לקבל עם שליח עד הבית פיצה, את הקניות בסופר וגם חבילות מהדואר. אבל עכשיו אפשר גם בארץ לבצע בדיקת אבהות באמצעות ערכה ביתית. לא עוד בתי משפט ומאבקים אינסופיים בבירוקרטיה. קצת רוק, שליחה במעטפה – ותוך 7 ימים תקבל את התוצאות.

   

  ברחבי העולם, כאשר אדם רוצה לבדוק את קרבתו הביולוגית לילד (בדרך כלל מדובר בהוכחת אבהות – היולדת היא האמא ובכך אין ספק), הוא פונה למעבדה לבדיקות גנטיות, מוסר דגימות דם או רוק שלו ושל הילד, ומקבל תוצאות חד משמעיות בתוך מספר ימים.

   

  בארץ, לעומת זאת ניתן לבצע בדיקת אבהות באמצעות בתי חולים פרטיים לאחר תהליך ארוך, מסורבל ויקר. מי שרוצה לקבל הוכחה חותכת לכך שאדם מסוים הוא אביו של ילד מסוים אינו יכול פשוט למסור דגימות גנטיות בבית חולים - אלא שהוא מוכרח לפנות קודם לבית המשפט, להגיש בקשה מפורטת ומנומקת, ולקבל צו המורה על עריכת הבדיקה. רק אז יוכל ללכת לבית החולים ולבצע שם את הבדיקה. התהליך הוא ארוך יותר מסורבל וכרוך בהרבה כסף לעורך דין ולבדיקה ולפעמיים גם בית המשפט לא תמיד יענה לבקשה. הסיבה: חוקי הדת בישראל ומגבלות הלכתיות. 

   

  בדיקת האבהות נעשית בבית (צילום: gettyimages imagebank) (צילום: gettyimages imagebank)
  בדיקת האבהות נעשית בבית(צילום: gettyimages imagebank)

   

  הפתרון החדש - ערכה ביתית שמשווקת חברת איזי דנ"א לבדיקה פשוטה ביותר. בתוך הערכה מגיעות ספוגיות פה שאותן יש לשפשף על הצד הפנימי של הלחיים, מתחת ללשון ומאחורי השפתיים למשך 10 שניות לכל אדם. המטרה היא לאסוף גם תאי לחי ולא רק רוק. לאחר ייבוש קלות של הספוגיות יש להכניסן למעטפה.

   

  אחר כך יש לשלוח את המעטפה כך שתגיע תוך 24 שעות. ערכת הבדיקה נשלחת למעבדה בבריטניה, ותוך 5-7 ימי עסקים הלקוח מקבל תשובה מדויקת לאימייל. תוצאות הבדיקה מגיעות בהסתברות של 0% או 99.9%. סבירות לאבהות של 99.99% מציינת כי האב הפוטנציאלי שנבדק לא נשלל בתור אביו הביולוגי של הילד, סבירות לאבהות של 0% מציינת כי האב הפוטנציאלי נשלל כאביו הביולוגי של הילד.

   

  באותה חברה מציעים בנוסף גם רשימה ארוכה ומקיפה של בדיקות דנ"א לווידוא היחסים הגנטיים שקיימים ביניכם לאדם אחר. 

   

  איזי דנ"א נותנת גם פתרון לנשים בהריון - ניתן לבצע בדיקת אבהות במהלך הריון, הבדיקה אינה פולשנית וללא כל סיכון לאמא ולעובר - נדרשות רק דגימות דם של האמא ושל האבא. בדיקות אבהות טרום לידתיות המקובלות כיום בישראל כגון בדיקת מי שפיר ובדיקת סיס השיליה הן בדיקות פולשניות אשר נושאות בחובן סיכון מסוים לגרום להפלה או לגרום לנזק כלשהו לתינוק שעדיין לא נולד.

    

  בדיקת ה-DNA הלא פולשנית לאבהות לפני הלידה הרבה יותר משתלמת, דורשת פחות זמן ופשוטה מאד לביצוע. העלויות הרפואיות הכרוכות בביצוע בדיקות פולשניות טרום לידה כמו בדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שיליה יכולות להיות גבוהות והן לוקחות יותר זמן לביצוע ויותר זמן לקבל תוצאות. הבדיקה החדשה אינה דורשת נוכחות של מומחה לתחום הגניקולוגיה והמיילדות, בעוד שבדיקות כמו בדיקת מי שפיר ובדיקת סיסי שיליה הינן פרוצדורות רפואיות המבוצעות בהרדמה ומוצאות לפועל על ידי רופא מנתח.

   

  את הבדיקה ניתן לבצע החל מהשבוע ה-10. ערכת הבדיקה מגיעה סטרילית עם שתי מבחנות לאמא ומבחנה אחת לאבא את לקיחת הדמים ניתן לעשות בכל מרפאה פרטית. הערכה עצמה מגיעה עם שטר מטען ששולם מראש את הערכה שולחים ע"י שליח DHL עם כל הטפסים שמגיעה הערכה. התוצאות מתקבלות עד 14 ימי עסקים מרגע קבלת הערכה למעבדה. 

   

   


   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בדיקת אבהות בערכה ביתית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים