שתף קטע נבחר

דן תסיר את מודעות הסיינטולוגיה מהאוטובוסים

בעקבות תלונות של נוסעים, גורמים דתיים וגופים המתנגדים לכתות, חברת דן החלה להסיר מודעות קמפיין של המרכז לסיינטולוגיה. דן: "היה חשש לפגיעה ברגשות הציבור". המרכז לסיינטולוגיה: "אם זה נכון, זה חמור מאוד. נעמוד על זכויותינו"

פגיעה בחופש הביטוי והדת, או הסרת מודעות מחשש לפגיעה ברגשות הציבור? בדן החלו להסיר מודעות קמפיין של המרכז לסיינטולוגיה מאוטובוסים, בעקבות תלונות של נוסעים וארגונים. הקמפיין כלל ארבע גרסאות של מודעות פרסומת שנתלו בעשרות על גבי אוטובוסים בגוש דן.

 

  • הדרת נשים: רק ביבי וליברמן באוטובוסים בי-ם

  • ירושלים: אגד תצנזר גם את הגברים בפרסומות

 

רגשותיכם נפגעו? אחת ממודעות הסיינטולוגיה שיוסרו ()
רגשותיכם נפגעו? אחת ממודעות הסיינטולוגיה שיוסרו

 

בעמוד הפייסבוק של חברת דן כתב נציג מטעמה: "..לידיעתך, נתנו הוראה להורדת הפרסום לאתר". כמה מהגולשים בעמוד כתבו בגנות תוכן המודעה ובגנות הסיינטולוגיה: "אתם יודעים שמדובר בכת שמאמינה בחייזרים"? אחרים תהו לגבי חוקיות אקט הסרת המודעה: "למה דן חושבת שיש לה סמכות להחליט", ו"אם שמים את שלטי 'הרבי מלובביץ' הוא המשיח' - מה הבעיה עם שלטי סיינטולוגיה"?

 

 

לחברת דן, כמו גם לחברת השילוט שלה כנען פרסום בתנועה, הגיע "מבול של תלונות", כך לפי טענת גורמים. התלוננו אנשים פרטיים, נוסעים חרדים (אוטובסי דן עוברים גם בבני ברק, אם כי לא ברור אם המודעות האלה נתלו על גבי אוטובוסים הנוסעים בקווים אלה) והמרכז הישראלי לנפגעי כתות. "טענו שזו כת שפוגעת באנשים, או לוקחת כספים מאנשים, למרות שהיא לא הוגדרה כלא חוקית. התקבלו גם איומים שגורמים חרדיים מסויימים יסירו את השלטים מהאוטובוסים", אמרו הגורמים. 

 

במרכז הישראלי לנפגעי כתות כתבו במכתב לחברת כנען: "בפרסום מודעות של כת הסיינטולוגיה, הנכם עוזרים לעבודה המסיונרית של הכת ובכך עלולים להגדיל את מספר הנפגעים מפעילותה..". עוד כתבו כי "הסיינטולוגיה הוגדרה בדו"ח וועדת הכנסת, שחקרה במשך 5 שנים את פעילותן של כתות בישראל כ'כת המסוכנת ביותר'".

 

כל זאת, למרות שעל גבי אוטובוסים של דן ושל חברות אחרות, נתלו ועוד ייתלו מודעות של עמותות שונות, קמפיינים פוליטיים ואף מודעות פרסום של גופים דתיים. כלומר, בדן, כמו בשאר חברות האוטובוסים, לא בוחלים בפרסומים דתיים או פוליטיים, שעלולים לפגוע ברגשות נוסעים מסוימים, אז במה שונה הסיינטולוגיה? נשאלת גם השאלה האם מודעות פרסום יכולות להוביל להמרת דתם/אמונתם של אנשים בוגרים, או שיש צורך קודם לכן בתשתית נפשית ורגשית מסוימת.

השתכנעתם? אחת ממודעות הפרסומת של המרכז לסיינטולוגיה שיוסרו מהאוטובוסים (צילום: המרכז לנפגעי כתות) (צילום: המרכז לנפגעי כתות)
השתכנעתם? אחת ממודעות הפרסומת של המרכז לסיינטולוגיה שיוסרו מהאוטובוסים(צילום: המרכז לנפגעי כתות)

 

תגובות: "יש חשש שהעמותה בעייתית" 

דובר דן איתן פיקסמן, מסר בתגובה: "אנחנו וחברת השילוט כנען קיבלנו תלונות על הקמפיין. יש לנו משרד יחסי ציבור שאנחנו נועצים בו כשמדובר בנושאים שנויים במחלוקת. לנוכח המסקנות שלהם, ביקשנו או לשנות את הנוסח או להסיר את השלטים. יש חשש שהעמותה בעייתית, לכן ההמלצה היתה חד משמעית להסיר את המודעות".

   

מה לגבי חופש הדת, חופש הביטוי?

 

"אנחנו מסירים מה שמוטל בספק, מה שיש בו חשש לפגיעה ברגשות ציבור כזה או אחר".

 

רזי רונן, מהמרכז לסיינטולוגיה, מסר בתגובה: "מתחילת הפרסום קיבלנו שטף של טלפונים ותגובות נלהבות מאנשים שרוצים לדעת יותר על סיינטולוגיה, ונכון לכתיבת שורות אלו לא ידוע לנו על הסרתו ולא קיבלנו שום דבר בכתב.

 

"המסר של המודעות הוא 'חשוב עבור עצמך' - אחד העקרונות החשובים בסיינטולוגיה - וקומת הכניסה במרכז החדש שלנו בבניין אלהמברה ההיסטורי ביפו מוקדשת למרכז מידע הפתוח לקהל הרחב, כדי שכל אדם שמעוניין בכך יוכל לראות עבור עצמו מהי סיינטולוגיה באמת. אם זה נכון הרי זה חמור מאוד ונדאג לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו במדינה מתוקנת כדי לעמוד על זכויותינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: עמית מגל
דן. לא בוחלים בפרסומים בעלי אופי דתי או פוליטי
צילום: עמית מגל
מומלצים