שתף קטע נבחר

הדרת נשים: רק ביבי וליברמן באוטובוסים בי-ם

קמפיין של ש"ס, המכיל צילומי גברים, הועלה על גבי אוטובוסים בירושלים. זאת למרות שאגד וכנען פרסום בתנועה התחייבו שלא להציג כלל אנשים בפרסומים, כדי להמשיך להדיר נשים מפרסומות. אגד: "זו טעות של קבלן ההדבקה, הורינו לו להסיר את הפרסום תוך שעתיים" כנען: "הפרסום ירד עוד הלילה"

פרסום של ש"ס דוחה בג"ץ? אגד וחברת השילוט כנען שילוט בתנועה הצהירו בפני בג"ץ ומשרד התחבורה שלא יפרסמו יותר דמויות נשים וגברים כאחד על גבי אוטובוסים, כדי לעקוף את הטענה שהן מדירות נשים. למרות זאת ביממה האחרונה פרסמו החברות שלטי תעמולת בחירות של ש"ס, שמכילים צילומים של רה"מ בנימין נתניהו ושל שר החוץ אביגדור ליברמן. באגד ובכנען טוענים: מדובר בטעות אנוש, אולם מדובר בעשרות אוטובוסים בירושלים שנושאים את הפרסומים של ש"ס, מפלגה שאי אפשר שלא תפרסם בירושלים.

 

  • הוניגמן חזרה להציג נשים בשלטי חוצות בירושלים

  • ניצחון? קמפיין עם נשים על גבי אוטובוסים בי-ם

  • "החילונים אשמים בכך שמצנזרים נשים"

 

ההבטחה של אגד וכנען ניתנה במסגרת בג"ץ שהגישה עמותת תנועת "ירושלמים" נגדן ונגד משרד התחבורה. לפי העמותה (שמפעילה גם את עמוד הפייסבוק "לא מצונזרת") וגם לפי החברות, אגד וכנען מסרבות לפרסם על גבי אוטובוסים באמצעות דמויות של נשים, בשל חשש מגורמים חרדיים קיצוניים שישחיתו את השלטים.

 

בעקבות הפנייה לבג"ץ, באגד וכנען החליטו על פיתרון משונה כדי להימנע מהצגת נשים בפרסומת: איסור על הצגת בני אדם בכלל, אך מסתבר שבני אדם מהז'אנר הגברי זלגו לאחרונה לפרסומות, בניגוד לפיתרון בו נקטה החברה. משום מה הצליחה דמותו הגברית של נתניהו להתגנב לירכתי אוטובוסי אגד בירושלים וכך קרה גם עם דמותו של ליברמן.

 

העתירה של תנועת ירושלמים עודה תלויה ועומדת, ועל כן הגישו היום באי כוחה של תנועת ירושלמים,  ד"ר עו"ד אביעד הכהן, דיקן מכללת שערי משפט וד"ר מיכל טמיר לעו"ד שוש שמואלי, מכתב למחלקת הבג"צים במטרה שיזרזו את הדיון בה, לנוכח "ההפרה של אגד וכנען את הבטחתן שלהן והצהרתן בפני בית-המשפט העליון בשבתו כבג"ץ", כך טענו.

 (צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית) (צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית)
(צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית)

 (צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית) (צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית)
(צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית)

 

מכללת שערי משפט: אגד וכנען שמות ללעג את רישיונן

"מרשיי גילו שבניגוד להבטחות חברות אגד וכנען – כמו גם בניגוד להצהרותיהן בפני בית-המשפט העליון - לא רק שהן אינן נמנעות מפרסום דיוקני אנשים על גבי האוטובוסים בירושלים, אלא שבימים אלה ממש העלו קמפיין ענק של תנועת ש"ס על גבי האוטובוסים ועליהם מתנוססות דמויותיהם של ראש הממשלה ושר החוץ", כתבו במכתב. 

 

"למותר לומר שהחברות עדיין עומדת בסירובן – העוטף עצמו בנימוקים 'אידיאולוגיים' שונים ומשונים - להעלות את הקמפיין של מרשתי ובו תמונות של נשים, ויש לשער שתסרבנה גם להעלות את תמונותיהן של מתמודדות לכנסת (דוגמת ציפי לבני, שלי יחימוביץ', מרב מיכאלי, עליזה לביא) או לעירייה (דוגמת רחל עזריה). בעניין אחרון זה יש פגיעה נוספת לא רק בעקרון השוויון וכבוד האדם אלא גם בעקרון השוויון בבחירות ומתן הזדמנות שווה לבחור ולהיבחר.

 

"אם פעולותיהן זו של חברות אגד וכנען אינן עולות כדי עשיית צחוק ושימת לעג וקלס את תנאי הרישיון שנקבעו להן, ואת הצהרותיהן לבית המשפט, לא ידענו שחוק, לעג וקלס מהם.

 

"אכיר לכם תודה אפוא אם תפעלו, באופן אפקטיבי, לאכיפת המדיניות שעליה הודעתם לבית-המשפט בתגובתכם ולהשתת סנקציות ממשיות על החברות הממשיכות בהדרת הנשים ובהפלייתן לרעה, תוך פגיעה בכבוד האדם ובעקרונות היסוד של השוויון".

 

בירושלים התחולל בשנה האחרונה מאבק שצלח באופן חלקי: דמויות של נשים חזרו לככב בפרסומים על גבי שלטי חוצות בעיר, אולם על גבי אוטובוסים - המאבק בהדרת נשים נמשך ובתנועת "ירושלמים" ממתינים להכרעת בג"ץ.

 

אגד וכנען: "נפלה טעות"

מנכ"ל כנען פרסום בתנועה אוהד גיבלי מסר בתגובה: "לא אמור להיות קמפיין של ש"ס בירושלים הכולל דמויות. ביקשנו מש"ס במפורש גרסה ללא דמויות כפי שאנו מבקשים מיתר לקוחותינו ויש לנו הוכחות בכתב לכך. נודע לנו כי ישנם שלטים עם דמויות באזור ירושלים והדבר נובע מטעות שנבדקת ברגעים אלו. אם אכן יימצאו שלטים באזור הם יוסרו עוד הלילה".

 

דובר אגד רון רטנר מסר: "מבירור שערכנו עולה שזכיין הפרסום על גבי אוטובוסים העירוניים של אגד וכל כלי התחבורה הציבורית בישראל כנען פרסום בתנועה, הוציא בשוגג לירושלים, חבילה של 20 הטבות פרסום שהיו מיועדות לאזור הדרום.

 

"קבלן ההדבקה שמעסיק כנען, הדביק בשוגג את הקמפיין על 20 אוטובוסים ירושלמיים, בניגוד מוחלט לסיכום הגורס כי בירושלים רבתי לא תפורסמנה תמונות כלל על גבי אוטובוסים עירוניים והפרסום יהיה גרפי בלבד. כתוצאה מהעובדה שהנושא התעורר, הורינו לו להסיר את הפרסום תוך שעתיים ואכן הפרסום הוסר מהאוטובוסים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית
אגד בירושלים. ביבי הגברי הצליח להתגנב לירכתי האוטובוס
צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית
צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית
אגד בירושלים. ליברמן, אדם, מתנוסס על גבי פרסום באוטובוס בי-ם
צילם: הרב אורי אילון מהתנועה הירושלמית
מומלצים