שתף קטע נבחר

ג'ון מקיין חדר לשטח סוריה ונפגש עם מורדים

הסנאטור הרפובליקני שהפסיד לאובמה בבחירות ב-2008 הפך לאמריקני הבכיר ביותר שנכנס לתוך שטח המדינה הערבית מאז פרוץ מלחמת האזרחים. הוא קרא לממשל אובמה להתערב צבאית נגד הרודן הסורי אסד כשלצדו רמטכ"ל צבא המורדים

מתחת לאף של בשאר אסד : הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין, שהיה המועמד הרפובליקני לנשיאות ב-2008 והפסיד לברק אובמה, הפך לאמריקני הבכיר ביותר שנכנס לתוך שטח סוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה הערבית. כניסתו של מקיין לתוך המדינה ששקועה עמוק בתוך במלחמת אזרחים עקובה מדם נועדה להתריס נגד משטרו של בשאר אסד ולהגביר את הלחץ על ממשל אובמה להתחיל לפעול צבאית נגד הרודן הסורי שטובח בעמו.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

עוד חדשות בעולם :

אובמה ביום הזיכרון האמריקני: "תנו כבוד לחיילינו"

פי 3 ממגרש כדורגל: זה הדגל הגדול ביותר בעולם

גשר צר מאוד: אלפי גשרים בארה"ב באיום קריסה

לייק למשטרה: "נער הפייסבוק" חולץ מידי חוטפיו

 

אתר החדשות האמריקני "דיילי ביסט" חשף אתמול (יום ב') שמקיין חצה את הגבול מטורקיה לסוריה ביחד עם ראש המטה הכללי של "צבא סוריה החופשי" סלים אידריס, ושהה כמה שעות בתוך שטח סוריה. מקיין ואידריס נפגשו עם מנהיגי מורדים שבאו במיוחד מרחבי סוריה - מדמשק, מחלב, מחומס, מאידליב ומקוסייר - כדי לפגוש את הסנאטור האמריקני הבכיר. מנהיגי המורדים ביקשו להעביר לארה"ב מסר שתעביר להם נשק כבד, שתכפה אזור אסור לטיסה בסוריה ושתבצע תקיפות אוויריות על כוחות אסד וחיזבאללה.

 

מתריס נגד המשטר בדמשק ומפעיל לחץ על ממשל אובמה. מקיין בטורקיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתריס נגד המשטר בדמשק ומפעיל לחץ על ממשל אובמה. מקיין בטורקיה(צילום: רויטרס)

 

העמדה הרשמית של ממשל אובמה היא שמסוכן לספק נשק לגורמי אופוזיציה קיצוניים בסוריה ושככל שמועבר יותר נשק לתוך שטח המדינה הערבית, קטן הסיכוי להשיג לפשרה פוליטית ולכונן ממשלת מעבר בלי אסד. אולם, הגנרל הסורי אידריס אמר בראיון ל"דיילי ביסט" ש"הביקור של סנאטור מקיין בסוריה הוא חשוב ביותר ומועיל ביותר במיוחד בזמן הזה. אנחנו זקוקים לעזרה אמריקנית כדי לשנות את המציאות על הקרקע. אנחנו מצויים עכשיו במצב מאוד קריטי".

 

הישגי אסד בשטח מדאיגים את המורדים

פנייתו של אידריס לאובמה כשהסנאטור מקיין לצדו משקפת את הדאגה הרבה בקרב המורדים מההישגים האחרונים של אסד בשטח ומהמעורבות הגוברת של לוחמי חיזבאללה - כמה אלפים - בלחימה נגד מתנגדי המשטר בדמשק.


קרא לאובמה לשלוח נשק כבד. רמטכ"ל המורדים אידריס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרא לאובמה לשלוח נשק כבד. רמטכ"ל המורדים אידריס(צילום: AFP)

 

ממשל אובמה שוקל בימים אלה להגביר את הסיוע לגורמי אופוזיציה מתונים בסוריה מסוגו של אידריס, אבל דוחף את גורמי האופוזיציה להסכים להשתתף בשבועיים הקרובים בוועידת ז'נבה במאמץ להגיע לפשרה שתביא לסיום מלחמת האזרחים.

 

אידריס אמר שאנשיו מוכנים להשתתף בוועידת ז'נבה אם פירושה שאסד יתפטר ויעזוב את סוריה ושקציני הצבא הסורי יועמדו לדין על פשעים שביצעו נגד העם הסורי.

 

המורדים אמרו למקיין שיש מספר גדל של יועצים צבאים רוסים בדמשק, כמו גם לוחמים מאיראן ועיראק. אנשי האופוזיציה הבהירו למקיין שחיזבאללה מנהל את הקרבות בחומס בשם משטרו של אסד. הם העריכו שהכוח של חיזבאללה בחומס וסביבתה נע בין 4,000 ל-7,000 לוחמים ושהם מהווים כוח עדיף מול לוחמי "צבא סוריה החופשית", שמונה 2,000 לוחמים בלבד.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/05/2013 21:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים