שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: דרור גליקסמן
  אתם שואלים - חכמינו אוסרים
  למקומות, היכון - שו"ת: האם מותר ללדת בכותל? צוללן צריך לטבול במקווה? ומה דין בקבוק קולה עם שם השם המפורש? מדור חדש, וברכתו "שהחיינו". יש לכם שאלות? לחכמינו יש חומרות. שלחו את שאלותיכם דרך הפייסבוק של יהדות

  האם מותר ללדת בכותל?

  עניין הלידה אצל נשים הוא רעה חולה, שמסתובבות הן במחלקות פרוצות רחמנא ליצלן, ויולדות את הוולד מגופן ממש ה' ירחם. וכבר פסק ראש ישיבת "יולדות אהרון", הרב ד"ר אפי דורל, כי אין כל צורך בנשים כדי להוליד, שכן לפי מחקרים עדכניים ב"ג'רוזלם פוסטינור" גופן של בנות המגדר הפמיניני עוצב באופן אבולוציוני אך כדי לפרנס את בעלה הי"ו, ואין לו כל יכולת לנדוד בשמיים כשהוא אוחז במקורו שקי תינוקות, וכי דווקא הגוף הגברי נבנה בהתאמה לתפקידו המגדרי הקלאסי – יידוי טיטולים צואים.

   

   


   

  ומכל מקום יש להתיר ללדת בכותל, אך רק אם היולדת היא זכר, ורק בעזרת הגברים. ואם באות ח"ו "נשות הכותל" ללדת להכעיס בכותל – יש לדרוש שיעשו זאת ללא טלית וד"ל.

   

  האם צוללן בצוללת צריך לטבול במקווה או שנחשב טבול תמיד?

  צללנו לעומקה של סוגיה זו ואף שיקענו עצמנו במ"ט שערי טומאה עם אותו כלי שחץ, ומצאנו כי חל איסור חמור וגמור לשהות בהן, שכן כלי שחץ ציוני שכזה לא ראתה אפילו שפחה חרוכה על הים.

   

  רבות הרעות החולות שמכוחן יש לאסור באיסור חמור וגמור גיוס לצוללות: ראשית, שיש בהן חשש מכשירי עינא בישא (פעריסקופ בלע"ז), שיכול לצפות בהן על חופים בלתי נפרדים רח"ל. שנית, שאם ייקלע לצוללת בליל הסדר – לא יוכל לפתוח הדלת ב"שפוך חמתך" ואף מצוות "תשליך" לא יהא בידו לקיים בראש השנה. שלישית, שאותה הצוללת היא כלחם צר ומים בלחץ כיונה במעי הדגה, ואין מקום להציב בין קרביה כל כרכי ש"ס מהודר (במהדורת שוטנשטיין). רביעית, שאם צולל באוקיינוס השקט, אינו יכול לזעוק "אמן" בכל כוחו. חמישית, שאותה הצוללת מופעלת בכוח הליבה הגרעינית הציונית. שישית, שלא ניתן להתפלל תפילת הלחש שכן קול הטורפדו נשמע בארצנו. שביעית, שהוא כקורבן עולה ויורד הנכנס לתא לחץ חילוני. ושמינית – שצוללים משך זמן ארוך ולא יוכלו להתעדכן בעלוני השבת חלילה.

   

  ומכאן שאסור להתגייס לצוללות כלל ועיקר, ואפילו אם בכוחן להתיר עגונות מהמזח, וממילא אין מקום לשאלה מעיקר הדין. ואלו המתירין לצלול במים הטריטוריאליים מדין "מים שלנו" - אין להם על מה לסמוך, מי שצלל בשגגה יעשה תשובה שכן כל עוד הסונר דולק אפשר לתקן.

   

  האם סכיזופרן כשר לשמש כרב ראשי אשכנזי וספרדי בה בעת?

  כן ולא.

   

  האם מותר להטביע את שם ה' המפורש על בקבוק קולה?

  יש לאסור הדבר באיסור חמור, כדכתיב: "ושמי ה' לא נודעתי להם". ואם הזדמנה לידיו צפחת מוגזת מעין זו,

  יש חובה לגונזה או להטמינו בין אבני הכותל, ומכל מקום ברור שאין להשליכה אל פתחי כלובי המחזור הציונים ימ"ש שמא יעשה כמעשה מכחול בשפופרת ח"ו ואפילו יעבור על איסור "זו התורה לא תהא ממוחזרת".

   

  << שלחו את שאלותיכם באמצעות הפייסבוק שלנו , וקבלו את החומרות הנוראות ביותר כל שבוע. >>

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דרור גליקסמן
  אסף וול
  צילום: דרור גליקסמן
  צילום: דרור גליקסמן
  גיל סלוביק
  צילום: דרור גליקסמן
  מומלצים