שתף קטע נבחר

לפיד חתם - המע"מ צפוי לעלות ביוני ל-18%

שר האוצר חתם על הצו להעלאת המע"מ מ-17% ל-18%, החל מה-2 בחודש יוני הקרוב. בעקבות חתימתו העלאת המע"מ נכנסת לתוקף מיידי. עם זאת, בכוונת לפיד להביא את ההחלטה לדיון במליאת הכנסת ולבקש את אישור חבריה להחלטה

שר האוצר, יאיר לפיד, חתם על הצו להעלאת המע"מ מ-17% ל-18%, החל מה-2 בחודש יוני הקרוב, ופרסמו היום (ג') ברשומות. בעקבות הפרסום ברשומות, תיכנס העלאת המע"מ לתוקף מיידי. עם זאת, בכוונת שר האוצר להביא את ההחלטה לדיון במליאת הכנסת מחר ולבקש את אישור חבריה להחלטה.

 

ההחלטה על העלאת המע"מ באחוז היא חלק מתכנית העלאות המסים הכוללת שמגיש האוצר לאישור הכנסת בימים אלה, במאמץ להגדיל את הכנסות המדינה ממסים בסכום של כ-13 מיליארד שקל בשנה. העלאת המע"מ לבד צפויה להכניס לקופת המדינה כ-4.6 מיליארד שקל בשנת 2014.

 

העלאות המסים כוללות גם העלאה של מס ההכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר, העלאה של מס החברות מ-25% ל-26.5%, ביטול פטורים שונים כמו הפטור ממס שבח על דירה נוספת והפטור ממס על חיסכון פנסיוני לבעלי הכנסות גבוהות, ביטול נקודת הזיכוי במס על תואר אקדמי וצעדים נוספים.

 

המע"מ עולה - המוצרים מתייקרים

העלאת המע"מ צפויה להוביל להתייקרות רוחבית של כל מוצרי הצריכה במשק, שכן בעלי עסקים המשלמים מע"מ נוטים לגלגלו על הלקוח דרך מחיר המוצר. יצוין כי בהצעת האוצר נכתב במפורש כי שר האוצר יקיים התייעצות עם ועדת הכספים בנוגע להחלטה, ודיון כזה אכן התקיים אתמול.

 

בתום הדיון החליטה הוועדה להמליץ לכנסת לאשר את העלאת המס, בתמיכה של 9 ח"כים מהקואליציה לעומת 5 מתנגדים מהאופוזיציה. דיון הוועדה היה סוער. גם מהקואליציה התנגדו להעלאת המע"מ אבל הצביעו בעד.

 

במהלך הישיבה, החליטה ועדת הכספים להקים ועדה לבדיקת האפשרות של המעבר לגביית מע"מ דיפרנציאלי לאחר אישור התקציב. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אימץ את הרעיון שהעלתה היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, בחוות דעת אותה הפיצה אמש בין חברי הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים