שתף קטע נבחר

שר האנרגיה: אפשר להוזיל את המים ב-15%

השר סילבן שלום יוצא נגד ההסכם בין האוצר לשלטון המקומי, שיוביל להורדה של 5% במחירי המים עד 2015. לדברי שלום, מדובר בהצעה קוסמטית, בעוד שההצעה שהגיש משרדו יכולה להוזיל את התעריפים באופן משמעותי. "יש לבחור בין ביטול תאגידי המים, לבין ביטול ההשלכות שהובילו להתייקרות"

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, יצא היום נחרצות נגד הודעת משרד האוצר, כי הושגה הסכמה עם השלטון המקומי על רפורמה להתייעלות תאגידי המים, שתוביל להוזלה של 2.5 ב-2014 ועוד 2.5% ב-2015. "מדובר בהצעה קוסמטית בלבד, שתוביל להוזלה, אם בכלל, של 2.5% לשנה", אמר השר שלום. "זאת, לעומת הצעה לרפורמה מקיפה שהוגשה לאוצר על ידי משרד האנרגיה והמים ורשות המים, שיכולה להוזיל את תעריפי המים בכ-15% ולטפל באופן אמיתי ביוקר המחיה".

 

רוצים שישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואנו נפרסם תגובות נבחרות

 

שר האנרגיה והמים התייחס בדבריו להצעה מפורטת שהוצגה בשבועות האחרונים לפקידי האוצר, וגם לראש הממשלה ומנכ"ל משרד ראש הממשלה. ההצעה כוללת שורה של צעדים שמטרתם לטפל נקודתית בכל הגורמים שהובילו להתייקרות המים מאז הקמת תאגידי המים האזוריים.

 

בין היתר, כוללת ההצעה את ביטול המע"מ המושת על תאגידי המים, את העברת העלות של סבסוד הוצאות המים של החקלאים (400 מיליון שקל בשנה) מהתאגידים לקופת המדינה, את העברת ההכנסות מהפקת מים שאינה על ידי מקורות (200 מיליון שקל בשנה) למשק המים לטובת הפחתת התעריף ואת העברת רווחי התאגידים (שמועברים כיום לתקציב הרשויות המקומיות) גם כן למשק המים לטובת הפחתת התעריפים.

 

השר שלום אמר ל-ynet כי הוא אינו מתנגד להצעת האוצר לצמצום מספר התאגידים וחיסכון בעלויות התפעול שלהם, כאמצעי להפחתת התעריף, אך עומד על כך שמדובר בפתרון חלקי בלבד לבעיה, שלא יביא להוזלה משמעותית. "יש לבחור בין שתי חלופות: או ביטול של תאגידי המים, או ביטול של משמעות הקמתם של תאגידי המים, כלומר, ההשלכות של הקמתם שהובילו להתייקרות המים".

 

מוקדם יותר, הודיעו משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי שהגיעו להסכמה על רפורמה בתאגידים. הרפורמה כוללת מתן אפשרות לתאגידי מים מקומיים להתאחד יחדיו לתאגיד אזורי, או לחילופין להמשיך לפעול כתאגיד של רשות מקומית אחת, אך לצמצם ב-30% את עלויות התפעול שלהם.

 

במסגרת ההסכם, יוקם צוות שיבחן מדי שנה את ההתייעלות ויוכל לקבוע כי תאגיד מקומי לא עמד ביעדי ההתייעלות, שהם שמירה על רמת שירות סבירה, תוך הפחתת עלויות ושמירה על יציבות פיננסית. על פי הרפורמה, רשות המים תוסמך להורות לתאגידים שלא עמדו ביעדים להתאחד לתאגיד אזורי.

 

במשרד האוצר אמרו היום בתגובה לדברי השר שלום, כי "נשמח להמשך שיתוף הפעולה עם שר האנרגיה והמים על מנת להביא להתייעלות במקטעים נוספים במשק המים אשר עשויים להביא להפחתת תעריפים נוספת. חלק מההצעות שהועלו אינן עולות בקנה אחד עם הסכמים שחתמה בעבר הממשלה כמו גם לגבי המדיניות הפיסקאלית הנוכחית, אולם אנו סבורים כי בהמשך עבודה משותפת נוכל למצוא צעדים נוספים לטובת צרכני המים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילו: ירון ברנר
סילבן שלום
צילו: ירון ברנר
מומלצים