שתף קטע נבחר

המע"מ הועלה: "לפיד יורק למצביעיו בפרצוף"

בתום דיון סוער, אישרה מליאת הכנסת את העלאת המע"מ באחוז אחד. שר האוצר לא היה במליאה, אבל ספג אש מהאופוזיציה ומהקואליציה כאחד. "איך אתם לא מתביישים? על מי אתם מטילים מס, חצופים שכמותכם?", קראה יחימוביץ'

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') את העלאת המע"מ באחוז, צו שצפוי להיכנס לתוקפו בסוף השבוע. 45 חברי כנסת תמכו בהחלטה, 39 התנגדו וחבר כנסת אחד נמנע.

 

הדיון שקדם להצבעה אופיין בוויכוחים סוערים, ביקורת חריפה מצד האופוזיציה וסערה פוליטית שעסקה בנסיבות נסיעתו לחו"ל של שר האוצר יאיר לפיד. האחרון ספג התקפות אינספור מצד חברי מפלגת העבודה, אך גם מהקואליציה. "לפיד יורק למצביעים שלו בפרצוף", אמרה ח"כ מירי רגב מהליכוד, בעוד יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' כינתה את חברי הממשלה בראשות בנימין נתניהו "פחדנים".

 

לפיד מציג את הסכם השוויון בנטל, הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
לפיד מציג את הסכם השוויון בנטל, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

רגב תהתה "איך לפיד יכול להסתכל לבוחרים שלו בעיניים. הוא זה שאמר - מעמד הביניים, אנחנו לא נרשה שיקרה שום דבר שאתם תהיו עניים. ומה בא יאיר ועושה? מעלה את המע"מ באחוז. אז איפה הפוליטיקה האחרת? איפה הפוליטיקה עם החמלה?".

 

רגב טענה שהיא מתקזזת ולא תצביע לפי עמדת הקואליציה בעד העלאת המס האחיד על כולם. "אני לא מייצגת פה את הליכוד אלא את עצמי, מירי רגב שגדלה בפריפריה. כשאני אמרתי שיהיו פה אוהלים צחקו פה צחוק אליטיסטי והיו פה אוהלים. הרבה אוהלים. אולי נחיה בתקופת סלאח שבתי? נגור כמו ההורים שלנו בשיכונים בדירות עמידר, אבל החינוך והבריאות כמו פעם יהיו יותר זולים", פנתה לסגנו של לפיד, מיקי לוי.

 

רגב דיברה על מיילים שהיא מקבלת ואס-אם-אסים: "חיים שלי כפרה תעזרי לי לעשות שבת... אני לא יכולה להסתכל לאנשים בעיניים".

 

"לפיד, תמשיך להתקפל"

ח"כ סתיו שפיר מהעבודה טענה שלמרות שלפיד הבטיח לדאוג למעמד הביניים, הוא משקיע היום "יותר מאמצים בלהתחבב על הטייקונים ועל המתנחלים במקום לעזור למגזר האחד שאותו התחייבת לייצג. יאיר לפיד, מותר לבקש ממך דבר אחד? תתקפל. הרי זה מה שעשית מאז שנבחרת. התקפלת. התקפלת לגבי הקיצוץ במשרד הבטחון, התקפלת לגבי השוויון בנטל, הבטחת לבוחרים שלך גיוס לכולם מגיל 18, התקפלת לגבי לימודי הליב"ה... התקפלת לגבי מספר השרים".

 

"אז הנה, יש לך עכשיו הזדמנות: תמשיך להתקפל, רק עוד פעם אחת - בשביל אזרחי הישראל. אל תעלה את המע"מ", חתמה שפיר.

 

ח"כ איציק שמולי (העבודה) אמר בדיון כי "אלף ילדים עניים יש בישראל ועתה קובע הביטוח הלאומי כי 45 אלף נוספים יצטרפו אליהם ויטבעו מתחת לקו העוני. איזה עתיד מציע לפיד לילדים האלה כדי לשרוד? אולי גם אותם הוא מציע להוציא לשוק העבודה בגילם?".

 

"איך אתם לא מתביישים?"

יחימוביץ' תקפה אף היא את שר האוצר ואת חברי ממשלתו. "העלאת המע"מ היא מס של פחדנים, איך אתם לא מתביישים? על מי אתם מטילים מס, חצופים שכמותכם? על מי? על הציבור היחיד שאין לו לוביסטים, אין לו עורכי דין צמרת שבאים לוועדות הכנסת וטוענים את טיעונם, אין לו בכירים באוצר לשעבר שנשכרים כמומחים מטעם. אין לו כלום, הוא שותק. אליו אתם הולכים, שולחים את היד לכיס ומטילים עליו את המס הכי לא צודק, לא מוסרי ולא כלכלי שיש", אמרה בנאומה.

 

ההחלטה על העלאת המע"מ באחוז היא חלק מתכנית העלאות המסים הכוללת שמגיש האוצר לאישור הכנסת, במאמץ להגדיל את הכנסות המדינה בסכום של כ-13 מיליארד שקל בשנה. העלאת המע"מ לבד צפויה להכניס לקופת המדינה כ-4.6 מיליארד שקל בשנת 2014.

 

העלאות המסים כוללות גם העלאה של מס ההכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר, העלאה של מס החברות מ-25% ל-26.5%, ביטול פטורים שונים כמו הפטור ממס שבח על דירה נוספת והפטור ממס על חיסכון פנסיוני לבעלי הכנסות גבוהות,

 ביטול נקודת הזיכוי במס על תואר אקדמי וצעדים נוספים. העלאת המע"מ צפויה להוביל להתייקרות רוחבית של כל מוצרי הצריכה במשק, שכן בעלי עסקים המשלמים מע"מ נוטים לגלגלו על הלקוח דרך מחיר המוצר.

 

ההצעה גררה גל מחאות. מטה המאבק המשותף של הסתדרות הגמלאים טען כי גזירות האוצר פוגעות באופן קשה ביותר באזרחים הוותיקים. בהפגנה שנערכה הבוקר מול משרד האוצר בתל אביב קראו מאות קשישים: "לא נותנים לחיות - לא נותנים למות". בביטוח הלאומי התריעו כי הגזירות הכלכליות ובכללן העלאת המע"מ יובילו לעלייה תלולה במספר העניים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 29/05/2013 15:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יחימוביץ'. "שרים חצופים"
צילום: גיל יוחנן
צילום: מוטי קמחי
רגב. ביקורת על השר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים