שתף קטע נבחר

פרש לפנסיה מוקדמת, פרודתו תקבל חצי גמלה?

אדם שיצא לפנסיה מוקדמת וקיבל גמלה ממקום העבודה, נתבע על-ידי אשתו בנפרד בדרישה לקבל יותר ממחצית הסכום. מה קבע בית המשפט?

בני זוג נשואים החליטו להיפרד לאחר 23 שנה. למרות הפירוד האישה מסרבת להתגרש מבעלה. במסגרת הליכים משפטיים ביניהם, נקבע בפסק דין כי האישה זכאית לקבל מחצית מזכויות הפנסיה שיקבל הבעל ממקום עבודתו כשיפרוש.

 

 

בני הזוג נפרדו, האישה דרשה יותר ממחצית מגמלת הפרישה המוקדמת של בעלה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בני הזוג נפרדו, האישה דרשה יותר ממחצית מגמלת הפרישה המוקדמת של בעלה(צילום: shutterstock)

 

חמש שנים לאחר הפרידה, הבעל חתם על הסדר פרישה מוקדמת עם החברה בה עבד. בהסכם נקבע כי יקבל גמלה חודשית. מאחר שמדובר בגמלת פרישה מוקדמת, ועל מנת לממש את זכויותיה בהתאם לפסק הדין, האישה הטילה עיקול שנתיים לאחר מכן על מחצית מכספי הגמלה החודשית של פרודה.

 

עיקול זה הותיר בידי הבעל סכום נמוך בהרבה מהחלק שקיבלה. זאת, מכיוון שהעיקול והתשלום למערערת היה ממחצית הברוטו, ולאחר שהבעל שילם מיסים נותר בידו חלק קטן יותר מהחלק שנותר בידה.

 

בערעור שהגישה האישה כנגד אותו פסק דין, בית המשפט המחוזי בחיפה נדרש לקבוע מהו הסכום המגיע לה מכספי הגמלה ששולמו לבעל. עוד נדרש להחליט מהו חלקה של האישה מתוך כספי הפנסיה העתידיים, אותם יקבל הבעל עם הגיעו לגיל 67. ובמילים אחרות - האם החישוב יערך מסכומי הברוטו של הגמלה, שאז חלקה של האישה גבוה יותר, או כפי שרצה הבעל, לאחר ניכוי מס - כלומר מהנטו.

 

הצדק עם הבעל

השופטים שושנה שטמר, ריבי למלשטריך-לטר ודר' עדי זרנקין דחו את דרישת האישה. השופטים קבעו כי לפי החוק, הזכות לגמלה אישית ולא ניתנת להעברה, ולכן שייכת לבעל. זכות האישה לחלקה בגמלה נובעת מהסכם הפרידה. לכן חלוקת הגמלה בין בני הזוג צריכה להיות הוגנת כלפי הבעל - ולהתבצע לאחר ניכוי המס.

 

 

נקודה נוספת שביהמ"ש בחן הייתה נושא הפרישה המוקדמת. האם דין הגמלה הוא כדין משכורת לו המשיך לעבוד (ממנה האישה לא זכאית לנתח), או שמא על הגמלה להיחשב כפנסיה לכל דבר ועניין?

 

כאן נפסק כי הגמלה תיחשב כפנסיה לכל דבר ועניין. חישוב תשלומי הגמלה ייקבע מתוך סכום הגמלה נטו - לאחר ניכוי המס מהפנסיה ולאחר הפחתת החלק היחסי של האישה, בגין השתתפות בתשלום מס.

 

דעה: הכדור בידי המחוקק

נראה כי ביהמ"ש פסק נכון בהתייחס לחלקה של האישה בתשלומי הפנסיה לפי סכום הנטו. עם זאת, יש כאן פניה ישירה למחוקק - להסדיר את מעמד הגמלה החודשית: האם יש לראות בגמלה חודשית כפנסיה מוקדמת לעניין חלוקתה או שמא היא שוות ערך למשכורת? עד שלא יוכרע עניין זה, סביר להניח שנזכה לראות תביעות נוספות בנושא.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצא לפנסיה מוקדמת - אשתו תקבל מחצית מהגמלה
צילום: Shutterstock
מומלצים