שתף קטע נבחר

דרום ת"א: בית הכנסת הפך לפאב אריתראי

בתי הכנסת הנטושים של נווה שאנן בת"א מבטאים היטב את מצבה העגום של השכונה. עם הגעתם של רבבות מהגרים לשכונה וקריסת השירותים החברתיים באזור, החלו ותיקי השכונה לעזוב. לאלה שנשארו - לא נותר בית כנסת להתפלל בו

שעריו של בית הכנסת "האולפנא" ברחוב עקיבא אייגר שבדרום תל אביב סגורים ומסוגרים. "פעם היו באים לכאן המון מתפללים, כולם ברחו מפה. אני נשארתי, אבל אין לי בית כנסת ללכת אליו", מספרת רחל, המתגוררת בסמוך לבית הכנסת.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

דלתות העץ המעוטרות במגן דוד הן העדות היחידה כי הפאב האריתראי ברחוב ראש פינה היה פעם בית כנסת. "בעל המגרש הוציא פה צו פינוי לבית הכנסת, לאחר מכן הוא פנה להוצאה לפועל, פינו את הבית כנסת, בשעה עשר בלילה זרקו את כל הדברי קדושה את הספרי תורה את הסידורים, זרקו לתוך הרכב ופינו", מספר רחום טיראן, חבר בהנהלת בית הכנסת.

 

"בית כנסת היה פעיל. היה לנו מניין כל יום, גם שחרית, גם מנחה גם ערבית. גם חגים חגגנו פה. הגבאי מרוב שהוא לקח ללב, שלושה חודשים אחרי זה הוא נפטר", מספר טיראן.

 

נקודת אל-חזור

בתי הכנסת של שכונת נווה שאנן מהווים ביטוי מובהק לשינוי החברתי והדמוגרפי שחל בדרום תל אביב בשנים האחרונות. "אנחנו מדברים על אזור שמבחינה תרבותית היה באחוז תפוסה מלא של עסקים יהודים שהיום ננטש, ובעצם אין פה בכלל זכר לחיי הקהילה שהייתה פה", אומרת אורלי יוגר מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית.

 

מאז 2007 הגיעו לארץ כ-60 אלף מהגרים, יותר מ-60 אחוז מהם הגיעו לדרום תל אביב. במקביל, החלו ותיקי השכונה לנטוש את האזור. לאלה שנשארו, לא נותר בית כנסת להתפלל בו. לאחרונה קם ועד פעולה שלקח לעצמו מטרה לנסות להציל את בתי הכנסת ואת הצביון היהודי באזור.

 

"אני מדברת פה בכאב עמוק", אומרת יוגר, "כי מעבר לנתונים הסטטיסטיים על תברואה שקרסה, בעצם על כל המערכות החברתיות שקרסו בדרום תל אביב, על קהילה שנכחדה כאן, ועל בתי כנסת שננטשו והפכו להיות יעד לביזה - מדובר כאן במחדל בקנה מידה היסטורי, אנחנו באמת בנקודת אל-חזור, זה בעצם משהו שלא יכול להמשיך אפילו עוד יום אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
"כולם ברחו מפה". בית כנסת "האולפנא" סגור
צילום: אורות
מומלצים