שתף קטע נבחר

חושפים את הלוביסטים: "להפריד בין הון לשלטון"

עד היום לא יכולנו לדעת מי השפיע על קבלת ההחלטות בוועדות הכנסת, שאליהן נכנסו באין מפריע שתדלנים שסייעו לבעלי אינטרס. ח"כ עדי קול מיש עתיד מגישה הצעת חוק שתאלץ אותם להזדהות ולחשוף את מניעיהם

מהפכה בהעסקת הלוביסטים בכנסת? ועדת שרים לענייני חקיקה תדון בישיבתה ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק חדשה המבקשת לערוך שינוי יסודי ומהפכה של ממש בפעילותם של הלוביסטים בכנסת ולהגדיר לגביהם כללים חדשים ונוקשים בחוק.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

את ההצעה הגישה ח"כ עדי קול (יש עתיד) ועליה חתומים גם מרבית חברי הסיעה וכן יו"ר המפלגה, שר האוצר, יאיר לפיד. בבסיסה: שלילת אישורי קבע, הגשת בקשה מפורטת לפני כל כניסה לכנסת שתפרט לאיזו מטרה ולטובת איזו חברה נכנסו וכן פרסום דו"חות פומביים שנתיים על פעילותם. 

 

משכן הכנסת. אישורים חד פעמיים וזיהוי בכניסה? (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
משכן הכנסת. אישורים חד פעמיים וזיהוי בכניסה?(צילום: גיל יוחנן )
 

הצעת החוק של קול מתבססת על דו"ח שהגיש לאחרונה המכון הישראלי לדמוקרטיה, הקורא להסדיר את הפעילות השדלנית בישראל. בדו"ח צוין כי מצד אחד יש להכיר בעובדה שהשדלנות היא לגיטימית ובלתי נמנעת אולם יש לה השלכות שליליות.

 

"שדלנות עלולה לתת בידיהם של בעלי עוצמה כלכלית השפעה מוגזמת, לספק למקבלי החלטות מידע מגמתי וגם מוטעה", נכתב בהצעה שמפרטת את החסרונות הרבים בשדלנות, עד כדי ערעור של אמון הציבור בתהליך קבלת ההחלטות.

 

ח"כ קול פירטה בהצעה כי היום ההגבלות החלות על השדלנים עוסקות רק בפעילותם בתוך משכן הכנסת. "מוצע להרחיב זאת גם לגבי ישיבות ועדה שמתקיימות מחוץ למשכן, כך שגם לגביהן יהיה איסור פעילות שדלנית ללא היתר, חובת הזדהות וכדומה".

 

עוד מבקשת ההצעה להגביר שקיפות ובטרם יקבל השדלן היתר כניסה ופעילות בכנסת יפרט את רשימת הלקוחות שהוא מבקש לייצג ואת תחומי העיסוק שלהם. על פי חוק הכנסת, השדלנים מחויבים לענוד רק תג זיהוי, אבל בפועל על פי ההצעה חלקם מקבלים היתר כניסה קבוע לכנסת, "ובכך יש להם עדיפות של ממש בגישה לחברי כנסת או ועדות על פני אנשים אחרים".

 

ההצעה מבקשת להפסיק לספק אישורי כניסה קבועים ולהעניק רק היתרים חד פעמיים. "בכל מקרה שבו ירצו להיכנס למשכן יצטרכו להגיש בקשה ולפרט את מטרתה. שמות השדלנים שקיבלו היתר כניסה יפורסמו באתר האינטרנט של הכנסת וכן מטרת הביקור".

 

ההצעה מבקשת לחייב שדלנים להגיש בכל חודש פברואר מדי שנה דו"ח המסכם את פעילותם בכנסת בשנה החולפת, שייחשף לציבור. החוק מבקש להחיל את כל ההגבלות גם על מי שקיבל היתר לפעול כשדלן לפני שנכנס לתוקף.

 

"לא ייתכן כי העצה הראשונה והכי נפוצה שמקבלים חברי כנסת חדשים היא 'היזהרו והישמרו מלוביסטים'", אמרה קול. "הגיע הזמן לשינוי כללי המשחק ולהפרדה מוחלטת בין הון לשלטון". לדבריה, על נבחרי הציבור לדאוג לאינטרס הציבורי ולנתק עצמם מבעלי הון וגורמי כוח חיצוניים ואינטרסנטיים. "החוק אינו נגד הלוביסטים אלא בעד הגברת שקיפות והסדרת פעילותם". 

 

השבוע פנתה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת ליו"ר הכנסת וביקשה ממנו "לסיים את ביזוי מוסדות הכנסת ולחייב חובת רישום נוכחות של לוביסטים בפרוטוקולים של הדיונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ועדה בכנסת. מי נכנס?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים