שתף קטע נבחר

בכירים ברוסיה: "אסד יקבל S-300 רק בעוד שנה"

הנשיא הסורי רמז כי טילי הנ"מ המתקדמים כבר ברשותו, אבל בכירים אמריקנים וגורמים במוסקבה מכחישים. גורם בתעשייה הצבאית הרוסית אמר כי התכנון הוא להעביר את הטילים לסוריה רק ב-2014 - וייתכן שבסופו של דבר הם לא יינתנו לאסד

בראיון עם תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה רמז בשאר אסד כי טילי הנ"מ המתקדמים כבר ברשותו, אבל ברוסיה ממהרים להרגיע את המערב ואת ישראל. שני עיתונים רוסיים מדווחים הבוקר (יום ו') כי מוסקבה טרם העבירה את טילי ה-S-300 לדמשק, ועשויה להעבירם - אם בכלל - רק בעוד זמן רב.

 

בראיון עם תחנת הטלוויזיה "אל מנאר", ששודר אתמול, נשאל אסד לגבי הגעת הטילים ואמר: "כל העסקאות עם רוסיה יכובדו, וחלק כבר כובדו". לעומת זאת, העיתון "וודומוסטי" ציטט גורם בתעשייה הצבאית הרוסית שאמר כי עדיין לא ברור אם הטילים יועברו לסוריה השנה, ואילו העיתון קומרסאנט ציטט גורם אחר שאמר כי התכנון הוא להעביר את הטילים רק ברבעון השני של 2014 - בעוד כמעט שנה. אותם גורמים הבהירו כי עד כה לא הועבר אף משלוח של טילי S-300 לדמשק. 

 

ב"קומרסאנט" צוין כי גם אם המשלוח אכן יועבר ב-2014, עדיין נדרשים לסורים לפחות שישה חודשים לאימוני כוח האדם ולניסויים, לפני שהמערכת תהיה מבצעית. ההסכם נחתם בין שני הצדדים ב-2010, שנה לפני תחילת מלחמת האזרחים הסורית, ולפי "וודומוסטי" שוויו הוא מיליארד דולר. באותו עיתון טען הגורם כי למרות שהממשלה הרוסית מתעקשת כי ההסכם ייחתם, כלל לא ברור שבמציאות אכן יועברו הטילים ביום מן הימים למשטר אסד.

 

דבריהם של הגורמים הסוריים תואמים לקו שהציגו בכירים בישראל ובמערב, לאחר הדיווח כי אסד אמר בראיון שארצו כבר קיבלה את המשלוח הראשון של טילי S-300 - דיווח שלאחר מכן התברר כי לא היה מדויק.

 


כיצד עובדת מערכת ה-S-300? לחצו להגדלה על התמונה

מערכת S-300. שובר שוויון? (צילום: AP) (צילום: AP)
מערכת S-300. שובר שוויון?(צילום: AP)

 

שני בכירים אמריקנים אמרו הלילה לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית כי בשאר אסד עוד לא מחזיק ברשותו את הטילים המתקדמים נגד מטוסים מתוצרת רוסיה למרות טענותיו. גם גורם המקורב למשרד ההגנה הרוסי רמז הלילה כי משלוח מערכת טילי S-300 עדיין לא הגיע לסוריה, אך רוסיה אכן הוציאה לפועל את הסכם הנשק בין המדינות.

 

בראיון לערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה אמר אסד כי משלוחי נשק מרוסיה כבר הגיעו לסוריה והם כוללים גם טילים שמטרתם למנוע ניסיונות עתידיים של מעצמות המערב לסגור את המרחב המדיני במדינה בתגובה למלחמת האזרחים במדינה. עם זאת, הוא לא הבהיר כי מדובר בטילי ה-S-300, שישראל כה חוששת מהם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ה-S-300 ברוסיה. בינתיים הטילים נשארים שם
צילום: EPA
מומלצים