שתף קטע נבחר

החופש הגדול בפתח: עבודות לבני הנוער

מכירות, מצילים, קייטנות או שירות טלפוני - אילו משרות חמות ממתינות לאלפי בני הנוער שתיכף ייצאו לחופשת הקיץ ובאיזה שכר? מה הזכויות המגיעות להם וכיצד אפשר לקבל אותם?

רגע לאחר שהתבשרנו על הסכם עבודה קיבוצי בבורגראנץ' - הרשת שמעסיקה את אחוז העובדים הגבוה ביותר מתחת לגיל 20 - אלפי בני נוער צפויים להשתלב במקומות עבודה במהלך החופש הגדול, במשרות זמניות או קבועות. אילו משרות חמות ממתינות על המדפים ומה הזכויות שמגיעות לצעירים שישתלבו בעבודה? ריכזנו משרות חמות לנוער מאתר הדרושים Alljobs:

 

 רוצים שישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואנו נפרסם תגובות נבחרות

 

מוכרים בחנויות בגדים: דרושים עובדים למכירות פריטי אופנה בקניונים בתל אביב, פתח תקווה, הוד השרון, כפר סבא ורחובות. העבודה במשרה מלאה ובמשמרות, אינה מצריכה ניסיון וללא התחייבות. השכר: 28 שקל לשעה ומעלה. דרישות: הופעה ייצוגית, חיבור לעולם האופנה, יחסי אנוש טובים, מוטיבציה ורצינות. המשרה מיועדת לנשים וגברים כאחד.

 

מוכרים ברשת אופנה אמריקאית: מחפשת מוכרים לסניפיה בתל אביב, בת ים, רמת גן, כפר סבא, פתח תקווה, קריית אונו, ראשון לציון והרצליה. העבודה במשרה מלאה ובמשמרות, בימים א'-ה' וסופי שבוע. השכר: כ-30 שקל לשעה. דרישות: גיל 18 ומעלה, כושר ביטוי, ביטחון עצמי ויכולת מכירה. יתרון לבעלי זיקה לאופנה. אין צורך בניסיון מוקדם. לפרטים נוספים: 052-6270265.

 

נציגים טלפונים: חברת טלאול קונטקט סנטר מחפשת נציגים טלפוניים עבוד המוקד של שלמה SIXT בראשון לציון, צריפין (סמוך לבית החולים אסף הרופא). המשרה מתאימה לתושבי רמלה, לוד, באר יעקב והישובים בסביבה. העבודה במשמרות בוקר, ערב וסופי שבוע, וכוללת הסעות בשעות הערב כשאין תחבורה ציבורית. לתיאום ראיון: 054-4000170. דרישות: בוגרי כיתה י"ב ומעלה. המשרה מיועדת לנשים וגברים כאחד.

 

מדריכים בקייטנה: לקיטנות קיץ בנופית דרושים מדריכים או מדריכות לגילאי 9-5. העבודה ביישוב נופית שבגליל התחתון (סמוך לטבעון), בתאריכים יולי עד 8 באוגוסט. העובדה במשרה מלאה וכוללת אפשרות לקליטה במערכת החינוך בשנת הלימודים הבאה.

 

אחראי משמרת וברמנים: לסניף של בית הקפה רולדין בקניון קרית אונו, דרושים אחראי משמרת, עובדי דלפק וברמנים. העבודה במשמרות. דרישות: אחריות, חריצות, נאמנות וראש גדול. המשרה מיועדת לשני המינים.

 

מצילים: מיקס שירותי הצלה מחפשים מצילים ומצילות לעבודה בבריכות בכל הארץ. העבודה במשרה מלאה ולכל עונות השנה. דרישות: תעודת מציל (יש אפשרות לקבל להכשרה בקורס מצילים). תנאים טובים למתאימים. המשרה מיועדת לשני המינים.

 

מכירת שטח: לחברה המשווקת ציורי שמן מקוריים מחו"ל דרושים אנשי ונשות מכירות שטח לעבודה מדלת לדלת. העבודה בשעות אחר הצהריים ל-4 שעות, בתל אביב, נתניה ואשדוד. בחברה מבטיחים שכר גבוה ותנאים מעולים למתאימים. דרישות: חוש למכירות, ביטחון עצמי גבוה, אמינות, חריצות, רצינות וראש גדול. יתרון לבעלי כלי רכב. אין צורך בניסיון קודם.

עוזר להפעלת ילדים: למפעילת הילדים רונה מסיבונת דרוש עוזר או עוזרת לסחיבת ציוד קל וסיוע במהלך אירועים. המשרה חלקית ולפי שעות. מקום העבודה: תל אביב. השכר: 120 שקל ליום הולדת, כולל נסיעות. דרישות: גישה נעימה לילדים. המשרה מיועדת לנשים וגברים כאחד.

 

עובד כללי למפעל שלטים: למפעל שלטים בתל יצחק דרוש עובד כללי, לעבודה הכוללת הדבקות על שלטים. העבודה במשרה מלאה עם אפשרות לשעות נוספות. דרישות: ידיים טובות, אחריות , חריצות ורצון לעבוד. תנאים טובים למתאימים. המשרה מיועדת לשני המינים.

 

הניצול הכי חמור: במלצרות

על פי נתוני מינהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה, הפרת זכויות עובדים היא תופעה נפוצה מיוחד בקרב אוכלוסיית הילדים ובני הנוער: במהלך 2012-2007 נפתחו כ-2,000 חקירות כנגד מעסיקי בני נוער וילדים, שהביאו לכ-1,900 קנסות מינהליים בגובה כ-24 מיליון שקל נגד מעסיקים שהפרו את חוק עבודת נוער, 132 התראות ו-150 כתבי אישום.

 

בני הנוער מועסקים לרוב בחופשות מלימודים, בעיקר בענפי המסעדות, בתי קפה, בריכות שחייה, בתי קולנוע, שירותי קייטרינג, קייטנות, בתי מלון ואולמות אירועים. עיקר ההפרות שהתגלו הן אי תשלום שכר עבור ימי התלמדות במסעדות ובתי קפה, העסקת נערים מעבר לשעות המותרות ובשעות הלילה, העסקה ביום המנוחה השבועי, אי תשלום שעות נוספות, תשלום שכר נמוך משכר המינימום, העסקה ללא אישור רפואי וללא פנקס עבודת נוער ואי מתן הודעה לעובד לנער לעובד תוך 7 ימים מיום תחילת עבודתו.

 

איזה ענפים הכי פחות משתלמים? על פי נתוני הסתדרות הנוער העובד והלומד, אחוז תיקי החקירה הגבוה ביותר שנפתח בעקבות תלונות בני נוער על ניצול בעבודה בשנת 2012, היה של מלצרים בבתי קפה, מסעדות, מזון מהיר וקייטרינג (45.72%). בסך הכל התקבלו 5,308 פניות של בני נוער שביררו על זכויותיהם בעבודה עלייה של כ-18% לעומת 2011. 971 פניות נמצאו מוצדקות והביאו לפתיחת תיקי תלונה נגד המעסיקים (לעומת 928 תיקים ב-2011). מבין התיקים שנפתחו, 19.77% מהתלונות היו בגין ניצול היו מעובדי מסעדות ובתי קפה, 13.08% מעובדים במזון מהיר, ו-12.87% בקייטרינג.

  

דעו את זכויותיכם:

בסיוע מינהל הסדרה ואכיפה - מיפינו את הזכויות המגיעות לצעירים ואת הדברים שעליהם נדרשים מעסיקים להקפיד בהעסקת בני נוער:

 

גיל העסקה - במהלך חופשת הקיץ מותר להעסיק בני נוער מגיל 14 ומעלה, אולם רק בעבודות קלות שאין בהן כדי להזיק לבריאותם והתפתחותם. העסקת בני נוער מעל גיל 16 מותרת הן בחופשות והן בזמן לימודים (בשעות שלאחר הלימודים. להעסקת בני נוער בהופעה ובפרסומת נדרש היתר ממשרד התמ"ת מתחת לגיל 15. מגיל 17.5 ולאחר כיתה י"ב - הזכויות הן כשל עובדים בגירים בשוק העבודה.

 

פנקס עבודה ואישור רפואי - מעסיק המבקש להעסיק בני נוער חייב לוודא כי ברשותם פנקס עבודה שהוצא בלשכות התעסוקה ואישור רפואי שניתן על ידי רופא המצביע על כשירותם לעבודה.על מנת להוציא פנקס עבודה, יש להצטייד בתעודת זהות, אישור מרופא המשפחה ושתי תמונות. הוצאת הפנקס אינה כרוכה בתשלום. פנקס העבודה חייב להימצא במקום העבודה

 

שעות עבודה - בני נוער מגיל 14 ומעלה מותר להעסיק עד 8 שעות ביום ועד 40 שעות בשבוע, לא יאוחר מהשעה 20:00. 

בני 16 ומעלה מותר להעסיק עד 9 שעות ביום, עד 40 שעות שבועיות ולא יאוחר מהשעה 22:00 בזמן הלימודים – מותר להעסיק רק לאחר שעות הלימודים. ניתן לבקש היתר העסקה עד השעה 23:00, ובזמן חופשות מהלימודים – אפשר להעסיק עד השעה 24:00 בתנאי - שהמעסיק מספק הסעה לעובד לביתו על חשבונו.
 

הפסקות - לאחר 6 שעות עבודה חובה לתת הפסקה של 45 דקות למנוחה ולסעודה, מתוכן לפחות חצי שעה רצופה. ההפסקה היא בדרך כלל על חשבון בני הנוער. חשוב לסכם את הנושא מראש כדי למנוע מחלוקת.

 
איסור על שעות נוספות - החוק אוסר לחלוטין על העסקת בני נוער עד גיל 18 בשעות נוספות וכן ביום המנוחה השבועי - מכניסת השבת עד יציאתה בקרב יהודים, ובקרב בני דתות אחרות ניתן לבחור בין שישי, שבת או ראשון. איסור זה הוא מוחלט ואין אפשרות לקבל היתר להעסקת במנוחה השבועית.

 

עבודת לילה - החוק קובע כי אין להעסיק בני נוער שגילם מתחת ל-16 בין השעות 20.00 בערב ל-08.00 בבוקר. בנוסף, אין להעסיק בני 16 עד 18 בין השעות 22.00 בערב ל-06.00 בבוקר, אלא לפי היתר בהתקיים נסיבות מיוחדות, וגם זאת לא יאוחר מהשעה 23.00. לקבלת היתרים לעבודות לילה יש להגיש בקשה למשרד הכלכלה.

 

רישום שעות העבודה - על המעביד לערוך רישום מדויק של שעות העבודה של בני הנוער. אם רישום זה נעשה באמצעי שאינו מכאני או אלקטרוני (שעון) - יש לאשר את רישום שעות העבודה בסיומו של כל יום עבודה בחתימה של הנער והמעביד. מומלץ לעודד את בני הנוער לערוך אצלם רישום של הימים והשעות בהם הם עובדים בנפרד. 

 

שכר מינימום - גם אם בני הנוער מוכנים לעבוד תמורת שכר נמוך יותר - שכר המינמום הוא הסכום המינימאלי שהעסיק מחויב לשלם לבן נוער שעובד משרה מלאה (עד 40 שעות שבועיות, ולא יותר מ- 173 שעות בחודש). שכר המינימום לעובד במשרה חלקית יחושב יחסית לחלקיות המשרה. לפיכם שכר המינימום:

 


שכר המינימום לבני נוער עובדים

שכר המינימום לבני נוער עובדים
גיל אחוז משכר מינימום שכר חודשי (עד 40 שעות שבועיות)

שכר לשעה
עד 16 70% 3,010 שקל 17.39 שקל
עד 17 75% 3,225 שקל 18.64 שקל
עד 18 83% 3,569 שקל 20.63 שקל
חניך (כהגדרתו בחוק החניכות, באישור התמ"ת) 60% 2,580 שקל 14.91 שקל
מבוגר (לצורך השוואה) 100% 4,300 שקל 23.12 שקל

 

נסיעות לעבודה - יש להחזיר לבני הנוער את הוצאות הנסיעה ממקום מגוריהם אל מקום העבודה ובחזרה. המעסיק מחויב להחזיר רק את הסכום המינימלי הדרוש לבני הנוער כדי להגיע לעבודה וסכום ההוצאות שיוחזרו לא יעלה על 25.20 שקל ליום עבודה. על המעסיק להקפיד ולוודא כי לבני הנוער יש אמצעים לחזור בשלום לביתם.

 

אין דבר כזה "תקופת התלמדות" - כל תקופת העסקתו של הנער, מחייבת תשלום שכר בעד העבודה, לרבות תקופת "התלמדות" או תקופת "ניסיון". יש לשלם שכר עבור כל שעת עבודה החל מן השעה הראשונה.

 

תשלום עבוד ימי הכנה וישיבות עבודה - ימי הכנה וישיבות עבודה הם חלק בלתי נפרד מהעבודה, על כל שעה של "יום הכנה" או "השתלמות" או "ישיבת עבודה" צריך לשלם. לרבות השתלמויות לקראת קייטנות.

 

קנסות ועונשים - אין להטיל על בני הנוער העובדים קנסות או עונשים, כלומר אסור לנכות מהשכר "קנסות" "נזקים" ועוד.

 

מסירת חוק הודעה לעובד - חוק הודעה לעובד נועד להבהיר לעובד את מסגרת העבודה ואת הזכויות והחובות שלו. במסגרת זו יש למסור לכל נער ונערה הבאים לעבוד למשך 7 ימים לפחות, טופס שבו מפורט בין היתר: זהות המעביד והעובד. תאריך תחילת העבודה, משך תקופת העבודה, עיקרי התפקיד של העובד, פרטי שמו ותפקידו של הממונה הישיר על העובד, גובה השכר לשעה של העובד, אורכו של יום העבודה ושל שבוע העבודה וכן פרטים נוספים שלדעתכם יוכלו לסייע לכם ולעובד לדעת טוב יותר מה מצופה ממנו במהלך תקופת עבודתו. 

   

דעו את זכויותיכם

אפליקציית זכויות: בני נוער שרוצים לדעת מה זכויותיהם, יכולים להוריד בחינם את אפליקציית "בני נוער עובדים", הכוללת מידע בעברית ובערבית לגבי זכויות, שעון נוכחות, מחשבון שכר חכם, טופס תלונה או חיוג אוטומטי וירטואלי למשרד הכלכלה.

 

תלונות של עובדים ובני נוער בחשד להפרת חוקי עבודה ניתן לשלוח במייל: report_achifa@economy.gov.il, בפקס: 03-6828690, 1800-354-354, בטלפון 03-7347164/6, או באמצעות תלונה דרך טופס מקוון באתר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים