שתף קטע נבחר

הוכרז ראש ממשלה חדש לרשות: ראמי חמדאללה

חודש אחרי התפטרותו של סלאם פיאד הודיע אבו מאזן על המינוי החדש: נשיא אוניברסיטת א-נג'אח. הבחירה בו אמורה לאותת שאבו מאזן לא התייאש מהסיכוי להגיע לפיוס פנים פלסטיני. אבל חמאס מצהיר: "המינוי לא חוקי ומנוגד להסכם קהיר"

כחודש וחצי אחרי התפטרותו של סלאם פיאד, הודיע הערב (א') נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן על מינויו של ראמי חמדאללה לתפקיד ראש הממשלה. חמדאללה היה עד עתה נשיא אוניברסיטת א-נג'אח שבשכם, ואת ההודעה על הבחירה בו מסר אבו מאזן אחרי פגישה בין השניים במוקטעה ברמאללה.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

חמדאללה היה אחד המועמדים הבולטים לרשת את פיאד ולכן בחירתו לתפקיד אינה בגדר הפתעה מרעישה. הוא נחשב "טכנוקרט", ולא נציג אידיאולוגי של תנועת הפתח (בניגוד למועמדים אחרים שהוזכרו כגון שר ההקדשים הנוכחי, מחמוד אל-הבאש), ולפיכך הבחירה בו היא למעשה איתות לחמאס שלפיו אבו מאזן טרם התייאש מהאפשרות להשיג פיוס פנים פלסטיני. זאת למרות שלא הייתה שום פריצת דרך משמעותית בנושא בין הצדדים בחודשים האחרונים.

 

אלא שזמן קצר אחרי ההודעה על המינוי מיהר בחמאס לתקוף את החלטת אבו מאזן. אף שחמדאללה אינו משויך לתנועת פתח, אמר דובר חמאס בעזה סאמי אבו זוהרי שהממשלה החדשה ברמאללה לא מייצגת את העם הפלסטיני באופן מוחלט: "זו ממשלה לא חוקית משום שהיא אינה שואבת את הסמכות שלה מהמועצה המחוקקת". הוא הוסיף שהממשלה החדשה מהווה חריגה מהמסגרת שהוסכם עליה בשיחות בקהיר בין נציגי פתח וחמאס. עם זאת הקפיד אבו זוהרי שלא לתקוף את חמדאללה באופן אישי.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מנגד, בדבריו הערב אמר אבו מאזן שהוא דבק בהסכמי הפיוס שנחתמו בין התנועות בקהיר ובדוחא והדגיש שיקפיד על השלמתם על פי לוח הזמנים המוסכם. חמדאללה (55), הוא דוקטור לבלשנות שאת התואר השני קיבל אחרי לימודים בבריטניה. הוא עומד בראש אוניברסיטת א-נג'אח מאז 1998

. קודם לכן הוא נשא תפקידים בכירים באוניברסיטה בעיקר במחלקה ללימודי אנגלית.

 

חמדאללה הודה לאבו מאזן על האמון שניתן בו וציין שהוא יפעיל את כל המאמצים לשירות הסוגיה הלאומית. אף שבאופן רשמי הוא אמור להרכיב ממשלה חדשה, ההערכה היא שהוא צפוי להשאיר בתפקיד את מרבית השרים בממשלה הנוכחית.

 

על פי הפרסומים, פיאד התפטר מתפקידו באפריל האחרון על רקע עימות מול אבו מאזן. בראיון שהעניק חודש לאחר מכן ל"ניו יורק טיימס" הוא התייחס להיסטוריה הקצרה של הרשות הפלסטינית ואמר: "הסיפור שלנו הוא סיפור של מנהיגות כושלת, עוד מההתחלה. מדהים שהגורל של העם הפלסטיני היה בידיהם של מנהיגים כל כך מקריים, שמונעים על ידי החלטות של הרגע, ללא רצינות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים