שתף קטע נבחר

פישר: "רווחי הגז ישמשו כ'כרית ביטחון' למשק"

בדיון בוועדת המדע על הצעת החוק הממשלתית בנוגע להקמה והפעלה של קרן לניהול הכנסות המדינה ממיסוי הגז הטבעי, אמר פישר כי מעבר למטרות החברתיות של רווחי הגז, הם ישמשו גם כ"אופציה להלוואות במצבים קיצוניים כגון מיתון חריף, אסונות טבע או מלחמות"

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר , הופיע היום (ב') בכנסת בוועדת המדע, בדיון ראשון על הצעת החוק הממשלתית להקמה והפעלה של קרן לניהול הכנסות המדינה ממיסוי הגז הטבעי. הנגיד הדגיש כי לפי החוק, רווחי הגז אמנם נועדו למטרות חברתיות-כלכליות, אך בפועל הם ישמשו גם כ"כרית ביטחון" למשק, כלומר "אופציה להלוואות במצבים קיצוניים כגון מיתון חריף, אסונות טבע או מלחמות".

 

שותפות הגז שילמו רק שליש מהתמלוגים למדינה 

משרד האנרגיה יוריד מכסת יצוא הגז ל-40%

המאבק נגד ייצוא הגז לחו"ל יוצא לדרך

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

פישר ציין כי מסגרת החוק באה למנוע את האפשרות שהמדינה תעשה טעויות דומות לאלו שעשו בעבר מדינות אחרות לאחר שאיתרו אוצרות טבע בשטחן, בעיקר במיצוי יתר של המשאבים על חשבון הדורות הבאים. הנגיד דיבר על הצורך "לעשות צדק בין-דורי". כשל כלכלי-חברתי נוסף שצריך להיזהר מפניו הוא ייסוף ריאלי של השקל שיגרום לדחיקת תעשיות יצוא אחרות.

 

הנגיד דיבר על "המחלה ההולנדית" שהחוק נועד לחסן את המשק מפניה. היא נקראת כך לאחר שבהולנד נצפתה לראשונה התופעה שנקראת "קללת משאבי הטבע" והסכנות הנשקפות ממנה. זאת, כתוצאה מניהול ממשלתי לקוי של המשאבים, או מחולשת משרדים המבקשים להגדיל מהר את הכנסות המדינה בניצול ויצוא מוגזמים ולא מבוקרים של אוצרות הטבע.

 

השפעת ה"מחלה" לדברי הנגיד מתבטאת בכך שהעלייה בהכנסות מיצוא משאבי הטבע מובילה להוצאה ציבורית ופרטית מוגברת, מה שמוביל לעודפי מט"ח במשק ולהתחזקות שער החליפין הריאלי של המטבע המקומי. התוצאה היא פגיעה קשה בתחרותיות של המגזר היצרני וירידה ביצוא של מוצרים שאינם מבוססים על משאבי טבע, מה שגורר פגיעה חמורה בתעסוקה בפרט ובצמיחה כלכלית בת קיימא של המשק בכלל.

 

הנגיד ציין כי החוק בא להבטיח גם שהקרן תתנהל בשקיפות מרבית ובכל מקרה שניתן יהיה לממש רק בחו"ל את ההשקעות של כספי הקרן.

 

החוק התגבש על סמך סעיף כללי ב"חוק ששינסקי" לפי המלצת הוועדה הבין-משרדית בראשות הפרופ' איתן ששינסקי שהסדירה את מיסוי הגז הטבעי. הפרופ' ששינסקי הופיע בוועדת המדע לצד הנגיד פישר, הוא אמר כי "אם בעתיד ימצאו בישראל משאבי טבע חדשים, טוב תעשה הממשלה אם יחולו גם עליהם העקרונות המנחים שמופיעים היום בהצעת החוק של הקרן החדשה.

 

יו"ר ועדת המדע ח"כ משה גפני (יהדות התורה") אמר בסיכום הדיון הראשון כי מצב המשק הישראלי הוא בסך הכול טוב, למרות טענות הפוכות, אבל אסור לסכן את יציבותו בניצול לא ראוי של הגז הטבעי ואם נסמוך רק עליו ונגרום לפגיעה בשאר התעשיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים