שתף קטע נבחר

קבינט הדיור אישר את תוכנית הדיור הממשלתית

התוכנית של הקבינט, בראשות שר האוצר לפיד כוללת יעד לבניית 25 אלף דירות והוצאת 80 אלף היתרי בנייה בשנה. עם זאת, הפרק שנוגע לשינוי הקריטריונים לקבלת דיור בר-השגה לא אושר. השר סילבן שלום התנגד לתוכנית לבנות 15 אלף דירות בשנה באזורי הביקוש ודרש בנייה נוספת בנגב ובגליל

קבינט הדיור, בראשות שר האוצר יאיר לפיד, אישר היום (ב') את תוכנית הדיור הממשלתית , הכוללת יעד לבניית 25 אלף דירות בשנה והוצאת 80 אלף היתרי בנייה בשנה. עם זאת, הפרק בתוכנית הנוגע לשינוי הקריטריונים לקבלת דיור בר-השגה לא אושר - עקב אי-הסכמה בין השרים. ההכרעה בעניינו נדחתה לישיבה הבאה של הקבינט בעוד כשבועיים.

 

 

הפרק הדן בקריטריונים לזכאות לדיור בר-השגה הוא רק אחד מתוך 4 פרקים שלא אושרו היום, בשל היעדר הסכמה רחבה בין השרים. בנוסף, נדחה הדיון בפרק העוסק בהטלת קנסות על קבלנים שרכשו קרקע ואינם בונים עליה. ההצעה היא לכלול סעיף בכל מכרז לשיווק קרקע, אשר מכתיב פרק זמן מינימלי להתחלת בנייה, ולגבות היטל בשיעור של 8% מערך הקרקע או 6% מערך הדירה מקבלן שלא החל לבנות במועד שנקבע במכרז.

 

כמו כן, נדחתה ההחלטה בנוגע לסעיף הקובע כי שרי הביטחון, הכלכלה והגנת הסביבה לא יוכלו לפרסם יותר תקנות המשפיעות על עלויות הבנייה מבלי להיוועץ קודם בשר האוצר. סעיף זה קובע גם כי על שר הכלכלה ושר השיכון ליזום תוך חצי שנה שורה של החלטות להקלת הרגולציה על קבלנים, אשר יביאו להוזלת הבנייה ב-50 אלף שקלים ליחידת דיור.

 

בנוסף, במהלך הדיונים הביע השר המופקד על פיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, התנגדות לתוכנית לבנות 15 אלף דירות בשנה באזורי הביקוש (תל-אביב, מחוז מרכז, ירושלים, חיפה ואשקלון). השר טען כי מדובר בהצעה שפוגעת בהתפתחות הפריפריה, וסירב לאשר את התוכנית - אם לא יוסכם על בנייה של דירות נוספות בנגב ובגליל. כהצעת פשרה, הבטיח שר האוצר לפיד כי בישיבה הבאה תובא לדיון תוכנית נוספת לעידוד הבנייה בנגב ובגליל.

 

"המציאות מחייבת שינוי דרסטי"

ההצעה בנוגע לקריטריונים לדיור בר-השגה, שלא זכתה לאישור הקבינט, נוגעת לרצונו של משרד האוצר לחייב אזרחים המעוניינים לקבל דיור מוזל מהמדינה, להוכיח כי הם עובדים למחייתם. במסגרת התוכנית, הוצע כי 70% מהמכרזים לדיור בר-השגה יכללו תנאי סף של מיצוי כושר השתכרות (125% משרה לפחות לבני זוג). כלומר, מי שלא עובד לא יהיה זכאי לדיור מוזל.

 

בנוסף, נקבע כי יתר המכרזים אשר יופנו לציבור החרדי והערבי, לא יכללו מיצוי כושר השתכרות כתנאי סף. עם זאת, משקי בית שבהם ההורים עובדים בהיקף של 125% משרה לפחות, יזכו לעדיפות על פני משקי בית אחרים במסגרת המכרזים הללו. העדיפות תבוא לידי ביטוי במתן 30 נקודות נוספות בגין עבודה, במסגרת הדירוג של המועמדים.

 

את ההתנגדות לשינוי הקריטריונים הוביל שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, שאמר בדיון כי "ההצעות הובאו לעיון משרדנו, חלקן קיבלנו וחלקן לא. עם זאת, המציאות היום מחייבת שינוי דרסטי - ולכן היה נכון וראוי להצביע על הנושאים עליהם כבר יש הסכמה".

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר, יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים