שתף קטע נבחר

גנץ נגד הקיצוץ: פחות יועצים ושליחויות לחו"ל

הרמטכ"ל ממשיך במסע הציבורי נגד הקיצוץ בתקציבו, ומודיע על צעדים נוספים במסגרת ההתאמה לתקציב החדש. אחרי ההודעה על ביטול ימי מילואים, הודיע כי הצבא יצמצם העסקת יועצים חיצוניים, ויבטל שליחויות מקצועיות לחו"ל, לא כולל אלה הנוגעות לפן המבצעי

צה"ל הודיע אחר הצהריים (יום ג') כי הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ החליט היום על שני צעדים נוספים במסגרת הקיצוצים. צעד אחד הוא צמצום משמעותי בהעסקת יועצים חיצוניים בצבא, וצעד שני הוא ביטול השליחויות המקצועיות בחו"ל הנעשות כחלק משיתוף הפעולה עם צבאות זרים. באשר לצעד השני, הוא לא יחול על שליחויות הנוגעות לפן המבצעי.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

היועצים החיצוניים במערכת הביטחון ובהם בצה"ל מועסקים לרוב בחוזים תקופתיים, ועוסקים בתחומים שונים, בהם טכנולוגיים, באגפי התקשוב ובאמ"ן. הם עוזרים במקומות שבהם לצה"ל יש פערי כח אדם או דרישה למומחים לפרויקטים מסויימים. למרות ביטולי משלחות מקצועיות שאינן מבצעיות, בצבא ימשיכו כרגיל באימונים משותפים עם צבאות זרים, בעיקר של חילות האוויר והים.

 

יחד עם זאת, בצבא העדיפו שלא לפרט כמה תפקידים של יועצים חיצוניים וכמה שליחויות לחו"ל יבוטלו, ובהודעה של דובר צה"ל הסתפקו בניסוח "צמצום משמעותי". כך, גם הסכום הכספי שהמהלך יחסוך לא נמסר.

 

לא רק הרמטכ"ל רא"ל גנץ החליט לקצץ בצה"ל. שר הביטחון משה יעלון הורה לגורמי המקצוע במשרדו להגיש לו בתוך כמה שבועות שורה של המלצות כדי לבטל כפילויות הקיימות במערכת הביטחון, בצה"ל ובמשרד הביטחון. בין הפונקציות הכפולות שקיימות ונבחנות בימים אלו: בעלי תפקידים דומים בתחום המקרקעין והתשתיות בשני הגופים, מחלקות קשרי החוץ הקיימות במשרד הביטחון ובצה"ל, נספחים צבאיים (קציני צה"ל) המכהנים בשגרירויות ברחבי העולם לצד נציגי משרד הביטחון שנמצאים באותו הבניין, ובעלי תפקידים דומים באגף המדיני-בטחוני שבמשרד אל מול מקבליהם באגף התכנון בצבא.

 

הודעת הרמטכ"ל באה אחרי שאתמול ניתן ביטוי ראשון בשטח לקיצוצים בצבא. לוחמים בגדודי מילואים קיבלו הודעות על ביטול צווי הגיוס שלהם לחודשים הקרובים, שיועדו לתעסוקה מבצעית בגזרות הביטחון השוטף. זאת בעקבות הודעתו של גנץ על ביטול הפעילויות בעקבות החלטת הממשלה לקצץ שלושה מיליארד שקל מתקציב הביטחון.

 

בצבא הסבירו שמטרת המהלכים האחרונים היא למצוא "החזר" לשלושה מיליארד שקל באופן מיידי (ביטולי פעילות מילואים, תרגילים מטכ"ליים, פעילויות חינוך, רווחה ואירועי יחידה לצד צמצומי אימונים). בטווח הרחוק רוצים בצבא להתמודד עם אובדן 8.5 מיליארד שקל

מתקציב השנתיים הקרובות (סגירת יחידות והקפאות התעצמות).

 

גנץ הודיע על שורה של צעדים, שהמשמעותי ביותר בהם מתייחס לביטול כלל התעסוקות המבצעיות של גדודי המילואים בשנה הנוכחית. כבר עתה בוטל מיידית זימונם של ארבעה גדודי מילואים שנקראו לשבועיים הקרובים ועד סוף השנה תבוטל תעסוקה מבצעת לכ-70 מסגרות גדודיות נוספות. בצבא טוענים שבכך צפויים להיחסך מאות מיליוני שקלים, מאחר שעלות שנתית של תקופת מילואים לגדוד נעה בין 40 ל-70 מיליון שקל (אימון, תעסוקה והצטיידות).

 

על רקע הקולות שהביעו חשש שקיצוץ תקציב הביטחון יפגע במוכנות המבצעית של צה"ל, ניסה היום הרמטכ"ל גנץ למתן את התחזיות השחורות. רא"ל גנץ דיבר במהלך תרגיל של זרוע היבשה בבסיס שיזפון בדרום והדגיש שצה"ל ימשיך בתהליך התייעלות: "כפי שזה נראה

המציאות הכלכלית בשנים הקרובות לא תהיה קלה, אבל אני מאמין שנדע להתמודד עם הקשיים".

 

"זהו אתגר כלכלי", הוסיף גנץ. "נידרש לבצע את ההתאמות ולהיכנס מתחת לאלונקה כדי לסייע בנטל הכלכלי. אנחנו לא משהו נפרד מהחברה הישראלית אלא חלק ממנה. מה שקשה לחברה - קשה לנו. נבחן את הפרויקטים שלנו ונבדוק איפה אפשר להצטמצם. המשימה הראשונה היא להבטיח את המענה המבצעי, לכן נסיט חלק מהכוחות הסדירים ונשפיע לתקופה קצרה על היקף האימונים. נוריד אותם מעט. ננסה לעבור את רגעי המשבר בהתאמות המינימליות האפשריות ונקפיד לשמור את הכשירות של הצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל גנץ. "המציאות הכלכלית לא תהיה קלה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים