שתף קטע נבחר

נתניהו הסיר תמיכתו בשופט: "אמירה אומללה"

השופט נסים ישעיה אמר בדיון על נערה שנאנסה בגיל 13 על ידי ארבעה צעירים כי "יש בנות שנהנות מאונס". כעת הוא מתגונן: "דברים מעוותים הוצאו מהקשרם, נכחתי בדיון בוועדה שאני דן בה כפנסיונר. זו הייתה דוגמה לא מוצלחת, ולכן התנצלתי". ראש הממשלה הודיע כי אינו מעוניין בו לתפקיד אב בית הדין בליכוד: "אין מקום לאמירות כאלה"

השופט שהתבטאותו המקוממת עוררה סערה מנסה להתגונן. "הדברים קיבלו פרשנות מוטעית", אמר הבוקר (יום ד') השופט בדימוס נסים ישעיה, שבמהלך דיון בוועדת ערר של הביטוח הלאומי אמר על נערה שנאנסה כי "יש בנות שנהנות מאונס". הנאנסת עצמה לא נכחה בדיון. בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הוא מסיר את תמיכתו בשופט ישעיה, שמועמד לתפקיד אב בית הדין של הליכוד.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

  

"זה לא רציני. עושים על גבי יחסי ציבור. אני לא מאמין שנאנסת לא נפגעת ושאונס זה לא עבירה חמורה. הדברים קיבלו פרשנות מוטעית", אמר השופט ישעיה, זמן קצר לאחר התפוצצות

הפרשה. ישעיה פרש מכס השיפוט לפני ארבע שנים ומשמש מאז כשופט בדימוס שעדיין יושב בדיונים. הוא אמר את הדברים בדיון לגבי אונס נערה - בת 19 כיום - שבעת שהייתה בת 13 נאנסה בידי ארבעה צעירים פלסטינים.

 

השופט ישעיה אמר עוד כי "הדברים פגעו בי ואני זועק על כך. הנפגעת לא הייתה באולם בכלל, רק העורכת דין שלה, זה לא משפט אונס בניגוד לחלק מהדיווחים, זו ועדה שאני דן בה כפנסיונר. אני חושב שעבירות מין הן עבירות קשות וחמורות ביותר, ואין ספק שהמערערת נאנסה וסבלה רבות".

 

"עורכת הדין הודתה לי" 

השופט שנשמע נסער מאוד ציין עוד כי הוא לא התכוון לכך שנפגעות עבירות מין נהנות מהסיטואציה באופן כלשהו, אלא נתן דוגמה, שעליה הוא מצר לעניין הנזק שעל עורכת הדין להוכיח. "התפתח ויכוח למה עורכת דין צריכה להוכיח, שכן במסגרת החוק יש גם להוכיח נזק וגם שמעשה האונס הוא פעולת איבה. נתתי את זה כדוגמה לכך שיש צורך להוכיח על פי חוק נפגעי הטרור, וכי אם אין נזק או חלף הנזק לא מגיע לנפגע פיצוי".

 

ישעיה אמר עוד כי "בדרך כלל מדובר על פציעות גוף וניסיתי לתת הקבלה תיאורטית-טכנית למקרה הזה, על מנת להמחיש את הסוגיה, זו דוגמה שלא הייתה מוצלחת ולכן גם התנצלתי". לדברי השופט, הדיון התנהל ברוח טובה ולאחר מכן עורכת הדין של הנאנסת "הודתה לי כשיצאה. אני לא מבין איך זה התגלגל לזה. זה לא היה צפוי, זה לא הגון ומעוות".

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "השופט היה מועמד של נתניהו בעבר. האמירה אומללה ולא מקובלת, ואין מקום לאמירות כאלה. אם הדברים אכן נאמרו, ראש הממשלה לא מעוניין בשופט לתפקיד אב בית הדין של הליכוד".

 

"אמירה מחרידה ומקוממת" 

בעקבות הדברים שיוחסו לשופט, הודיעה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ

 ד"ר עליזה לביא, כי תפנה לשרת המשפטים ציפי לבני בדרישה להדיח מיד את השופט מתפקידו. השרה לימור לבנת, המשמשת גם כיו"ר ועדת השרים לקידום מעמד האישה, ציינה כי "אמירתו של השופט מחרידה ומקוממת".

  

מהנהלת בתי המשפט נמסר כי לשופט לא הייתה כוונה לפגוע בנאנסת וכי הוא מתנצל. הם הדגישו כי מדובר בשופט בדימוס שעדיין יושב בדיונים ובהמשך הוא יזומן לבירור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
השופט נסים ישעיה
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים