שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

חשוד, לא ברצח: הלם ממעצר הפעיל שדאג לנערים

הוא חיבק את הפצועים וניסה לסייע למשטרה בחקירה - איש לא דמיין ששנים לאחר מכן, כשהמשטרה תגיע אל החשודים, ייעצר גם הבכיר בקהילה שכולם אהבו. "כל החשדות הללו הן דבר הזוי לחלוטין, זו תפנית מטורפת בעלילה וכולנו בהלם"

"הוא לא יוכל לחיות עם עצמו". מעצרו של הבכיר בקהילה הגאה שהיה למשענת וכתף תומכת עבור בני הנוער שחוו את הטראומה, היכה בתדהמה את הקהילה ההומו-לסבית. מי שהכיר היטב את החשוד במעורבות בפרשה מתקשה להאמין שידע מי עמד מאחורי המעשה בזמן אמת. "זה בנאדם עם לב בגודל של מדינת ישראל", אמר אחד ממכריו. "אם הפרטים אכן יתבררו כנכונים, אני מפחד שיתאבד". במשטרה חושדים כי העצור שמתוקף תפקידו ביקר רבות בברנוער ביצע עבירה לפני ביצוע הרצח, אך הוא אינו חשוד ברצח או במעורבות בו.

 

הרצח בברנוער - כתבות נוספות

 

החשוד נחשב לדמות בולטת בקהילה ההומו-לסבית. בשנות ה-90 החל את עבודתו בהתנדבות ותמך בבני הנוער, משפחותיהם וחבריהם. בזמן הטבח במועדון באוגוסט 2009 הוא הגיע מיד לאחר הירי. הוא התבטא בנושא ואמר כי הוא חושש שהרוצח לא יישלח לכלא, כיוון שהשופט לא יקבל את עטנה כי לא היו שפוי בעת המעשה.

 

 
 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

 

ליז טורבישי וניר כץ. נרצחו בברנוער (צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי) (צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי)
ליז טורבישי וניר כץ. נרצחו בברנוער(צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי)

   

"לב בגודל המדינה"

החשדות שבגינם נעצר היכו את מכריו בתדהמה. "אני לא מאמין שהיה לו מושג שבינו ובין האירוע יש קשר כלשהו, בטח לא בהתחלה", אומר אחד ממכריו. "אני בטוח שלא היה לו מושג מזה, שהוא לא קישר בין מה שהיה כביכול מעורב בו לבין הרצח הנורא הזה. הוא לא יוכל להמשיך לחיות אם מה שקרה קשור אליו בדרך כזו או אחרת".

 

אם הדברים שבהם נחשד, אומר המקורב, אכן נכונים, "ואם אכן ביצע עבירה פלילית כזו אז שישלם את המחיר על מה שעשה כמו כולם ויישב בכלא, למרות כל החיבה שלי אליו. אבל זה צריך לעמוד למבחן בית המשפט". החשד נגדו, אגב, נאסר לפרסום.

 

הברנוער היום (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הברנוער היום(צילום: ירון ברנר)

 

חן לנגר, שנפצע בפיגוע, מכיר היטב את החשוד. "להגיד שהופתעתי זה בלשון המעטה", אמר. "כל החשדות הללו זה דבר הזוי לחלוטין, הן תפנית מטורפת בעלילה וכולנו בהלם. אני מכיר אותו מגיל קטן. תמיד הוא שם, מצחיק ועוזר לכולם, איש מקסים".  

 

"חשד לבעיה מוסרית קשה"

לדברי לנגר, החשוד תמיד שיתף פעולה עם המשטרה. "הוא שיתף פעולה עם המשטרה באופן מלא, עמד לרשות צוות החקירה כל הזמן, הלך עם השוטרים יד ביד כדי לקדם את החקירה הזו. הוא היה מעדכן אותנו בפרטי החקירה שקיבל מהשוטרים, והתחושה הייתה שהוא עושה זאת מהמקום של רצון לשמור עלינו. אני לא מנסה לגונן עליו, אבל הפרטים לא ברורים פה. החשדות באמת מעוררים סימני שאלה, עולות כאן שאלות מוסריות לא קטנות שמצריכות בדיקה בכל מקרה. ההתפתחויות הללו מוזרות ולא מסתדרות".

 

עצרת זיכרון יום לאחר הרצח (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
עצרת זיכרון יום לאחר הרצח(צילום: עמית מגל)

 

מכר נוסף של החשוד הוסיף כי "הבנאדם הזה עזר לאלפי אנשים. את הכול הוא עשה בהתנדבות. הוא דאג לכל ילד שנזרק מהבית בגלל שהוא הומו. הוא דאג להם למחסה ודאג לכל המחסור. זה הבנאדם הכי ישר, והאחרון שיכולים לקשר אותו לאירוע שכזה. הוא חי בשביל אחרים, לדאוג לכולם שהכול בסדר. זה פשוט מוטט אותנו השמועה הזאת".

 

המעצר והחשדות מעוררים בעיקר דאגה רבה מהעתיד לבוא. החשש הגדול הוא מכך שהזרקור יופנה כרגע נגד הקהילה, במקום להתמקד בפשע הנורא.

 

"גם אם היה מעורב בעבירה פלילית וגם אם יצטרך לשלם את המחיר, צריך לזכור היטב שאין לזה קשר לפיגוע", הוסיף אותו מכר. "הסיפור הוא שאדם נכנס לברנוער וירה באנשים שלא עשו לו שום דבר רע בחיים שלהם, הוא הרס להם את החיים. שום דבר לא יחזיר את ניר ואת ליז ולא יחזיר לרז ויוני את הרגליים שאיבדו, החשש הגדול עכשיו הוא שהמעשה כולו, כולל המעורבות לכאורה שלו, יערערו את התפישה של הורים ובני נוער ביחס למוסדות הללו בקהילה ההומו-לסבית".

 

שרון יגרמן, חבר בוועד המנהל של אגודת הלהט"ב, אמר כי הוא לא בקיא בפרטי החקירה, אך הוסיף: "אני יכול להגיד שמדובר באדם מאוד חיובי וטוב. אבל שוב, אנחנו מדברים מבורות מסוימת. הוא בטח נעצר עם סיבה. כששמעתי את זה הבוקר זה נורא העציב אותי כי יש לנו דינמיקה של עבודה משותפת. אם הוא קשור למקרה, אז מן הסתם נוקיע את המעורבות הזאת".

 

יונתן, מכר נוסף של הבכיר בקהילה הגאה שנעצר, סיפר: "התנדבתי איתו הרבה שנים. הוא תמיד עזר והקדיש את חייו לנוער הגאה. הוא היה דאגן. התרשמתי ממנו בצורה מאוד חיובית. כשהייתי בן 21 וחיפשתי סיוע הוא היה הראשון שענה וסייע לי וניהלנו שיחות של שעות".

 

יונתן הוסיף ואמר: "כששמעתי על המעצר נקרעתי מבפנים. אין לי ספק שייתכן שאותו בחור עשה טעות. זה רק מראה את מורכבות הקיום האנושי. לא כולנו שחור או לבן וחשוב לי שלא יתייחסו אליו כמו לאיזה מפלצת. שיבינו שאם הרקע אישי, עדיין אנשים שהולכים ויורים בכל חברי הקהילה מבצעים פשע שנאה. המעשה הוא מעשה נקם נגד כל הקהילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
החשוד הרביעי, היום בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים