שתף קטע נבחר

גוגל חוגגת למחשב הראשון בישראל

בשנות החמישים פותח במכון ויצמן המחשב הראשון בישראל. גוגל מציגה סרט קצר על ההסטוריה שלו ומציינת יום הולדת 84 לפרופסור אביעזרי פרנקל שפיתח אותו

גוגל פירסמה בבלוג הרשמי שלה אמש סרטון קצר שמציג את "ויצק", המחשב הראשון שפותח בישראל. זאת לרגל יום ההולדת 84 לאביעזרי פרנקל, אחד ממפתחיו. על הפוסט בבלוג חתום יוסי מטיאס, דירקטור הנדסה בכיר ומנהל מרכז המו"פ של Google בישראל.

 

 

ויצק, שפותח במכון ויצמן, הוכר ב-2006  על ידי ארגון IEEE כ"אבן דרך בהיסטוריה של המיחשוב". המחשב תוכנן ונבנה במכון וויצמן ברחובות בשנת 1954 ופעל עד שנות ה-60 המוקדמות. "ויצק" גם החזיק בתואר המחשב האלקטרוני הראשון מחוץ לגבולות אירופה וארצות הברית. ראשי התיבות של שמו הם "מחשבון אוטומטי ויצמן" (Weizmann Automatic Calculator). ויצק" שימש למחקר מתמטי, כגון פתרון בעיות הקשורות בגאות ובשפל. באמצעות "ויצק", שורטטו מפות המתארות את תנודות הגאות והשפל באוקיינוסים. המחשב שימש גם לפיתרון של בעיות במגוון תחומים אחרים כמו מיפוי גבישים באמצעות קרני רנטגן, הידרודינמיקה, אנליזה נומרית וסייסמולוגיה לרבות מיפוי הספקטרום של אטום הליום.

 

בבלוג כתוב כי "הדחף לבנות מחשב בישראל הגיע מפרופ' חיים פקריס, גיאופיזיקאי ומתמטיקאי מבטיח מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, MIT, שהתנה את עבודתו במכון ויצמן בפיתוחו של המחשב הראשון בישראל. על מנת לעמוד בבקשתו של פקריס הוקמה וועדה מהוללת, שחבריה החזיקו בתחילה בדעות מנוגדות. בפרט, היה זה אלברט איינשטיין אשר הטיל ספק באם ישנה הצדקה לבנייתו של המחשב בישראל, והאם המשאבים הנחוצים לבנייתו יהיו זמינים. נדרש שכנוע על ידי חבר אחר בועדה, המתמטיקאי וגאון המחשוב ג'ון פון נוימן, עד שהפרויקט זכה לאור הירוק המיוחל".

 

מטיאס עוד כותב כי "יש לי זכרונות נעימים מהמעבר ליד הויצק מדי יום כשלמדתי במכון ויצמן, שם גם ניתנה לי הזכות ללמוד בכיתתו של פרופ' פרנקל. עם יציאתו לאור של סרט קצר זה, אני שמח ללמוד ממנו יותר על פרק הכה חשוב בהיסטוריה של הטק הישראלי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורלי דיין
המחשב הראשון
צילום: אורלי דיין
מומלצים