שתף קטע נבחר

בן 64 למצוות: מהכנסייה - לבר מצווה בכותל

בגיל 51 גילה לפתע מריוש, עו"ד מצליח מקרקוב, שחי כפולני קתולי - שהוא בכלל יהודי, ועוד כהן. רגע לפני שנפטרה, חשפה אמו כי הסתירה ממנו את זהותו כדי להגן עליו, לאחר שמשפחתה נספתה כולה בשואה. עכשיו הוא חוגג בר מצווה בכותל

מריוש רוברט אוקליט, עורך דין מצליח מקרקוב, חי עד גיל 51 בידיעה שהוא פולני קתולי. ואולם לפני כ-13 שנים, בעת שהייתה על ערש דוויי - קראה לו אמו וסיפרה לו את סיפור חייה וסיפור חייו של אביו, שמשפחותיהם נכחדו בשואה. 13 שנים לאחר מכן, הגיע אל הכותל כמשה לדרמן כהן (64) בכדי לחגוג את בר המצווה באיחור של 51 שנים.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

"אמא ביקשה ממני לשבת, ואחר כך חשפה בפני את האמת על זהותי", הוא מספר ל-ynet. כך, באמצע החיים, גילה מריוש את מה שהסתירו ממנו הוריו במשך שנים - מתוך ניסיון לגונן עליו - שהוא יהודי לכל דבר, ואפילו כהן. מאותו הרגע החל בחיפוש קדחתני אחר שורשיו, שבמסגרתו התגלגל לסמינר יהדות של ארגון "שבי ישראל".

 

"שמעתי את סיפור חייו, ואמרתי לו: ברגע שנודע לך שאתה יהודי, זה כאילו שנולדת פעם שנייה", מספר מיכאל פרוינד, יו"ר הארגון. "מאחר שעברו מאז 13 שנים, אתה חייב לעשות בר מצווה".

 

לאורך הטקס כולו, שכלל הנחת תפילין לראשונה בחייו, קריאה בתורה ואפילו מטח סוכריות, מריוש לא הצליח לעצור את הדמעות: "אני מתרגש מאוד, וחושב על כך שהוריי פחדו כל השנים לספר לי על יהדותי".

 

אפילו סכריות היו שם. מריוש-משה עולה לתורה (צילום: גבי ניומן) (צילום: גבי ניומן)
אפילו סכריות היו שם. מריוש-משה עולה לתורה(צילום: גבי ניומן)

 

"למרות שהגרמנים ושותפיהם ניסו למחוק את זכר היהודים מהעולם, הם לא הצליחו", פרוינד מוסיף. "משה לדרמן כהן עדיין כאן, והוא חוגג את בר המצווה שלו ליד הכותל המערבי. זה, יותר מכל, מסמל שעם ישראל הוא עם נצחי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי ניומן
הקתולי שגילה שהוא בכלל כהן. מריוש בברכת כהנים
צילום: גבי ניומן
מומלצים