שתף קטע נבחר

ח"כ אייכלר על קניוק: איך מספידים שונא יהודים?

מתקפה חריפה של ח"כ מיהדות התורה נגד ההספדים ליורם קניוק, מענקי הספרות הישראלית שהלך לעולמו: "שרת התרבות של הליכוד מספידה את ההפסד הגדול ששונא היהודים הזה מת, זאת מדינה יהודית?"

מתקפה במליאת הכנסת נגד אחד מענקי הספרות הישראלית שהלך לעולמו: יומיים בלבד לאחר מותו של הסופר יורם קניוק מגיעה מתקפה קשה נגד ההספדים - דווקא מעל הדוכן במליאה. ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה שנאם אמש (יום ב'), יצא נגד ההספד שפרסמה שרת התרבות והספורט לימור לבנת וכינה את קניוק "שונא היהודים".

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

"כשאני שומע שמת אחד משונאי היהדות שהצהיר על עצמו שהוא רוצה להיות חסר דת", הצהיר אייכלר, "שנישא לנוכרייה ואמר שכשהוא אומר 'שפוך חמתך על הגויים' בליל הסדר, זה הילדים שלו כי הם גויים; וכשהוא מת שרת התרבות שמייצגת את הליכוד המסורתי, שהבוחרים שלו כולם יהודים מאמינים - או רובם - באה ומספידה את ההפסד הגדול ששונא היהודים הזה מת - זה לא ייאמן כי יסופר. זאת התרבות היהודית? על זה אנחנו מדברים? זאת מדינה יהודית? זה מה שעשו לעם ישראל?".

 

ח"כ אייכלר דיבר במליאה בשעת ערב מאוחרת בעיצומו של דיון על הצעת חוק הדיינים המחייבת ייצוג נשי בוועדה הבוחרת. "בזה אתם מתעסקים? חוק הדיינים?", קבל חבר הכנסת. השרה לבנת כתבה בהספד שפרסמה כמה שעות לאחר מותו של קניוק בשבת: "קניוק, לוחם הפלמ"ח, הוא מגדולי הסופרים בזמננו. בספריו, שהפכו לנכסי צאן ברזל בספרות הישראלית, הוא עיצב בכישרון רב את האתוס הישראלי. גם לאחר לכתו ימשיך להטביע קניוק את חותמו על הספרות הישראלית".

 

ברחוב הדתי והחרדי קיבלו ברגשות מעורבים את הידיעה על מותו של קניוק, שנולד כיהודי, חי כ"כופר", הלך לעולמו "חסר דת" - ואף בחר שלא להיקבר כמקובל על פי מסורת ישראל אלא תרם את גופתו למדע. ביומיים שלאחר מכן התגבשו מחוות דתיות לעילוי נשמתו: קדיש, משניות ותהלים.

 

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, אמר ל-ynet: "למרות שאני כואב מאוד גם על ההחלטה האישית שלו, וגם על המאבק המשפטי שניהל, שבסופו נפרצה פרצה לרישום אזרחים יהודים כחסרי דת, אנו נדאג ברבנות הראשית שיהיה מי שיאמר עליו 'קדיש' במשך השנה הראשונה, כי אחרי הכול הוא יהודי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יורם קניוק ז"ל
צילום: ירון ברנר
מומלצים