שתף קטע נבחר

תגלית נדירה: אותר יומן איש הסוד של היטלר

400 דפי יומן נדיר שחיבר הבכיר הנאצי אלפרד רוזנברג בשנים 1944-1936 אותרו בארה"ב וייחשפו השבוע. "מקור חשוב להיסטוריונים שסותר דברים שידענו"

הממשל בארצות הברית איתר 400 עמודים מיומנו האבוד של האידיאולוג הנאצי אלפרד רוזנברג, איש סודו של אדולף היטלר, שהיה בין האחראים להשמדת העם היהודי. מבדיקה ראשונית של המסמכים עולה כי היומן עשוי לגלות מידע חדש הנוגע לתוכניות הרייך לכבוש את ברית המועצות וכן להשמיד את היהודים ועמים מזרח אירופיים.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

בנוסף, מפורטות בו פגישות בין רוזנברג לבין היטלר ובכירים נאצים נוספים כמו היינריך הימלר והרמן גרינג. רוזנברג הורשע במשפטי נירנברג על חלקו בפשעים נגד האנושות והשמדת עם, והוצא להורג בתלייה בשנת 1946.

אלפרד רוזנברג. מתח בצמרת הנאצית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלפרד רוזנברג. מתח בצמרת הנאצית(צילום: רויטרס)

 

ביומנו מסופר, בין היתר, על מתח בהנהגת גרמניה הנאצית, בייחוד עקב נסיעתו של רודולף הס לבריטניה בשנת 1941, וישנה

התייחסות לביזת חפצי אומנות ברחבי אירופה. היומן מכיל גם תיעוד מאביב 1936 ועד חורף 1944. התגלית צפויה להיחשף רשמית השבוע במסיבת עיתונאים שיכנסו נציגי מהממשל.

 

בדו"ח שחיבר המוזיאון האמריקני לזכר השואה בוושינגטון נכתב כי "התיעוד הוא בעל חשיבות גדולה לחקר הנאציזם וההיסטוריה של השואה". עוד נכתב כי החומר שופך אור חדש על מספר נושאים מהותיים הקשורים במדיניות הרייך השלישי: "היומן יהיה מקור מידע חשוב להיסטוריונים שמשלים, ולעתים סותר, את מה שידוע עד כה". לא נמסר כיצד בדיוק התגלה היומן רק כעת.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפרד רוזנברג. נתלה ב-1946
אדולף היטלר
צילום: gettyimages
מומלצים