שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כל הדרכים: איך להוריד חום אצל ילדים בקיץ
  למרות שהורים רבים בטוחים שהקיץ היא עונה נטולת מחלות, ההפך הוא הנכון. מחלות רבות המתבטאות בחום גבוה כמו זיהומים במערכת העיכול, שלשולים והתייבשות נפוצות מאוד. איך לטפל ומה לא מומלץ לעשות כדי להוריד את החום?

  הקיץ מבשר, לכאורה, עבור הורים רבים, הפוגה מבורכת מהתמודדות סוחטת אנרגיות עם מחלות עונתיות בקרב ילדים. השמש, הים, הבריכה, החופש – כל אלה הם סימנים ברוכים שופעי בריאות המאפיינים את הקיץ וצורבים עונה זו בתודעת הציבור כימים בטוחים ממחלות ילדים.

   

   

  אולם במציאות לא תמיד כך הם פני הדברים. לדברי ד"ר אהרון גרומן, מומחה לרפואת ילדים, מנהל היחידה להתפתחות הילד במכבי, גם בקיץ מתמודדים הורים רבים עם מחלות המתבטאות בחום גבוה. בקיץ מאפייני הזיהומים שונים מהחורף - יותר זיהומים במערכת העיכול לעומת החורף אז שכיחים יותר זיהומים בדרכי הנשימה.

    

  עוד כתבות בערוץ פארם נט:

   

  ד"ר גרומן מסביר: "זיהומים במערכת העיכול נגרמים ברובם על ידי מזהמים ויראליים ואינם דורשים טיפול באנטיביוטיקה, אם כי יש גם זיהומים חיידקיים אותם יש לזהות ולטפל בהתאם.

   

  "זיהומי מערכת העיכול מתבטאים לעתים בחום גבוה אך מתאפיינים בעיקר בסימני מערכת העיכול: שלשולים והקאות. וכמובן שיש עוד גורמים רבים לחום גם בקיץ כמו זיהומים במערכות אחרות, מכות חום התייבשות ועוד".

   

  שירלי קטרון, רוקחת סופר-פארם, מוסיפה: "חום היא תגובה של מערכת החיסון ומדובר בתגובה טבעית של הגוף. מטרת החום, היא לפשר לגוף להילחם בגורם המחלה ומעכב התרבות של נגיפים וחיידקים ומזרז את פעילות התאים של מערכת החיסון".

   

  הסימנים המצביעים על החום

  מספר סימנים עלולים להצביע על קיומו של חום אצל תינוק או ילד, ביניהם: עור חם, סומק, אי שקט או ישנוניות יתר, תאבון ירוד, אפאטיות (איטיות בתגובה) וחולשה כללית. כאשר נתקלים באחד מהסימנים הללו מומלץ למדוד חום לילד.

   

  לדברי ד"ר גרומן, אם חום הילד הוא מעל 38.5 מעלות צלסיוס, הרי זו דרגת חום שמקובל לטפל בה. קטרון מסבירה באיזה תרופות להורדת חום ניתן לטפל.

   

  על בסיס פאראצטמול (סירופ או טיפות או נרות) - אקמולי, פאראמול, נובימול. צורת הנטילה צריכה להיות על פי הנוחות והנגישות לילד.

   

  על בסיס איבופרופן לא מיועד לתינוקות מתחת לגיל 3 חודשים  ועד 6 חודשים במרשם רופא בלבד - אדויל לילדים ונורופן. (סירופ ונרות).

   

  מוצר הומיאופתי - ABC kid - יכול לעזור למצבים של חוסר שקט, בכי, חוסר שינה. יכול להיות כטיפול משלים לתרופות להורדת חום. (טיפות או נרות).

   

  חשוב להקפיד על המינון והתדירות המומלצים על פי הוראת העלון לצרכן או הרופא.

   

  קטרון מוסיפה: "חשוב לזכור כי בתינוקות וילדים מידת החום לא תמיד פרופורציונלית לחומרת המחלה. לכן מומלץ לבדוק ולא להזניח גם עלייה קטנה של חום".

   

  עשו ואל תעשו להורדת החום

  מאחר שיש לעונתיות השפעה הן על הגורמים למחלה, והן על אופן הטיפול בה, חשובה המודעות לשיטות הטיפול המומלצות בקיץ. קיימים מספר כללים והנחיות לטיפול בחום בתינוקות וילדים בקיץ:

   

  שתייה מרובה. יש להקפיד על שתייה מרובה, החום גורם לחילוף חומרים מוגבר שצורך מים רבים והעונה החמה בנוסף מהווים סיכון להתייבשות.

   

  הגידו לא לשיטת השכבות. אין לעטוף את הילד בשכבות לבוש רבות, אלא להקפיד על לבוש מתאים בהתאם לעונה ולצרכי הילד.

   

  טמפרטות חדר. יש לדאוג לאוורור החדר ולמיזוגו בקיץ על מנת לשמור על טמפרטורת חדר נוחה.

   

  הסבתא לא תמיד צודקת. אין להשתמש ב"שיטת סבתא" ישנה של מריחת אלכוהול על גוף הילד – קיימת סכנה של יצירת היפוגליצמיה - ירידת רמת הסוכר בגוף עד כדי פרכוס.

   

  מים להורדת החום. לא מומלץ לעטוף את הילד במגבות רטובות הואיל וכך נמנעת פעולת האידוי המורידה את חום הגוף. לחילופין – יש לטבול הילד באמבט מים נעימים למגע למשך כ 15-20 דקות תוך הזרמת המים כדי לעזור בפעולת ההסעה של חום הגוף מהילד.

   
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כל הדרכים: איך להוריד חום אצל ילדים בקיץ"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים