שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קרית גת ואשדוד: שרידי נגיף הפוליו התגלו בביוב

  בדיקות שערך משרד הבריאות גילו זיהום בנגיף פוליו בביוב בקרית גת ואשדוד. ההערכה: מדובר בשרידים שמקורם ברהט. משרד הבריאות מבהיר כי אין צורך בהרתחת המים אלא בהמשך שגרת החיסונים

  הפוליו מתפשט בביוב בדרום: אחרי באר שבע, משרד הבריאות גילה שרידים של הנגיף הגורם לשיתוק גם בביוב של קרית גג ואשדוד. על פי ההערכות גם כאן מדובר בשרידים שמקורם ברהט.

   

  • עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

    

  במשרד הבריאות מדגישים כי לא הגיעו דיווחים על תחלואה בנגיף הפוליו, וכי תהליך השלמת החיסונים לכלל האוכלוסיה ברהט שנועד לטפל במוקד התופעה, נמצא בעיצומו.

   

  עוד כתבות

   

  משרד הבריאות מוסר עוד כי אין זיהום במערכת המים במדינת ישראל, ואין צורך בהרתחת המים. כמו כן, ההמלצה היא להקפיד על שגרת החיסונים הניתנת בטיפות החלב לילדים עד גיל 6 בכל הארץ. במשרד קוראים לציבור להקפיד גם על נטילת ידיים לאחר יציאה משירותים, לפני מגע עם אוכל ולאחר החלפת חיתולים של תינוקות.

   

  הנגיף עלול לגרום לשיתוק

  נגיף הפוליו השייך למשפחת נגיפי המעיים "אנטרו-וירוסים", גורם לשיתוק. ההדבקה מתרחשת מאדם לאדם באמצעות מגע עם רוק או הפרשות צואה. בלמעלה מ-90% ההדבקה אינה גורמת לתסמינים. אולם באחוז אחד מהמקרים חודר הנגיף למערכת העצבים, אז הוא גורם לשיתוק, לרוב ברגליים. במקרים נדירים עוד יותר, גורם הנגיף לשיתוק של שרירי הנשימה ולמוות.

   

   לפני פיתוח החיסון נגד פוליו, גרם הנגיף למותם של אלפים. כיום שיעור התחלואה הוא נמוך ביותר, ונמצא מעת לעת במערכות ביוב מזוהמות. באחרונה נמצאו שרידים של הנגיף גם במערכת הביוב במצרים, אולם גם אז הוא לא גרם לתחלואה.

   

   בשנות החמישים של המאה הקודמת פיתחו שני חוקרים אמריקניים חיסונים נגד פוליו, שהורידו את שיעור התחלואה בעולם ממאות אלפים בשנה, לפחות מאלפיים בשנות האלפיים. החיסון הראשון אותו פיתח ד"ר יונה סאלק, מכיל נגיף מומת שניתן בזריקה. בשנות השישים פותח תרכיב אחר על ידי ד"ר אלבט סבין, המכיל נגיף מוחלש שניתן בטיפות לפה.

    

  כיום מורכב החיסון נגד פוליו מ-3 תת סוגי נגיפי פוליו מומתים אותם כאמור פיתח במקור סאלק. החיסון ניתן בהזרקה תת עורית, ב-3 מנות הזרקה ו-3 מנות דחף. במקרה של התפרצות פעילה של מגיפת הפוליו, ניתן החיסון סייבין דרך הפה.

       

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להמשיך בשגרת החיסונים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים