שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ארדואן רומז: ישראל שבעת רצון מגל ההפגנות

אחרי שבועיים של הפגנות מחאה שלח ראש ממשלת טורקיה "אזהרה אחרונה" למפגינים באיסטנבול: "נפנה תוך 24 שעות את 'עושי הצרות'. הסבלנות שלי פקעה". ברמז להתפרצותו כלפי פרס ב-2009 אמר: "אלו שנגדם אמרנו 'דקה אחת' עכשיו מאושרים"

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן רומז כי ישראל שבעת רצון מהתפרצות המהומות נגדו במדינה. העיתון הטורקי "הורייט" דיווח היום (יום ה') שארדואן אמר כי "אלו שנגדם אמרנו 'דקה אחת' עכשיו מאושרים". למי שלא זוכר, בכינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס ב-2009 התפרץ ארדואן לעבר נשיא המדינה שמעון פרס ושב וקרא "דקה אחת". על פי העיתון הטורקי, ארדואן גם טען כי "גורמים בעלי עניין" ורשתות טלוויזיה זרות מעורבים אף הם בליבוי המחאה.

 

עוד חדשות בעולם :

בכיר בצבא מצרים: "שלטון מורסי יסתיים החודש"

לראשונה: אישה מונתה לסגנית ראש ה-CIA

קלינטון נגד אובמה: רוסיה בסוריה, למה אנו לא?

בין שמיים לארץ: מנקי חלונות נתקעו בקומה 45

 

לאחר כמעט שבועיים של הפגנות באיסטנבול, שלח ארדואן אזהרה למפגינים ואמר שהמשטרה תפנה את "עושי הצרות" מכיכר טקסים בתוך 24 שעות.   

 

ארדואן ביקש מההורים לקחת את ילדיהם ביד הביתה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן ביקש מההורים לקחת את ילדיהם ביד הביתה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

"הסבלנות שלנו פקעה וזו האזהרה האחרונה. אני פונה לאימהות ולאבות, אנא קחו את ילדיכם ביד והוציאו אותם משם. איננו יכולים לחכות עוד משום שפארק גזי לא שייך לכוחות כובשים אלא לעם", אמר ארדואן. בטורקיה עלה מניין ההרוגים עד כה בהפגנות לחמישה, אחרי שצעיר בן 26 שנפגע מגז מדמיע שפיזרו השוטרים מת היום בבית החולים.

 

סגן יו"ר "מפלגת הצדק והפיתוח" (AK), מפלגתו של ארדואן, חוסיין צ'ליק, קרא אמש למפגינים לצאת מן הפארק, שבו הקימו אוהלי מחאה רבים, וכמעין תמורה, הודיע כי מפלגתו שוקלת לערוך משאל עם לגבי התוכנית השנויה במחלוקת.

"הממשלה לא יכולה לאפשר להפגנות הללו להימשך לנצח", אמר צ'ליק במסיבת עיתונאים שערך לאחר שראש הממשלה ארדואן נפגש עם 11 מנציגי המחאה ההמונית במדינה נגדו. "אלו שכוונותיהם רעות, המעוניינים בפרובוקציה שיישארו בפארק, יאלצו להתמודד עם ידה הקשה של המשטרה", הוסיף צ'ליק.

 

קבוצת המחאה "סולידריות טקסים", שהחלה את גל ההפגנות, הודיעה כי אף אחד מחבריה לא הוזמן לפגישה עם ארדואן, והוסיפה כי 11 הנציגים שנבחרו לא מייצגים את

 המפגינים במדינה. "לא יהיו תוצאות, ובינתיים המשטרה תמשיך להשתמש באלימות אכזרית", הודיעה הקבוצה.

 

שעות לאחר הודעת הממשלה, המפגינים לא נעתרו לקריאה ואף ערכו קונצרט מחאה מאולתר בכיכר, בו ניגן פסנתרן טורקי ידוע על פסנתר כנף שהמפגינים הציבו במרכז הכיכר, תוך שירה וריקודים. השוטרים באיסטנבול, כנראה בעקבות הנחיות מלמעלה, צפו מהצד ולא התערבו במתרחש - בניגוד מוחלט להתנהלותם האגרסיבית 24 שעות קודם לכן, אז ירו גז מדמיע לעבר אלפי המפגינים בכיכר בכדי לפנותה ולאפשר את הסרת המחסומים שהוצבו שם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש ממשלת טורקיה ארדואן
צילום: AFP
מומלצים