שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מסע בין כוכבים ותיקים: "סטאר-טרק" לדורותיו

  "האויב בתוכנו: סטאר-טרק" מחזיר למסך לא רק את קפטן קירק, ספוק וחבריהם, אלא גם מחוות רבות לסרט "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן". המדור לחיפוש כוכבים יצא להיכן ש(כמעט) איש לא היה עד כה - ומצא את צוות האנטרפרייז מאותו הסרט

  47 שנים אחרי שג'ין רודנברי השיק את סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים", האנטרפרייז חזרה לגיחה נוספת בהכוונתו של ג'יי.ג'יי אברמס עם "האויב בתוכנו: סטאר-טרק". אולם בסרט זה, הבמאי וצוותו המעודכן חוזרים לסרט "מסע בין כוכבים: זעמו של חאן" של ניקולס מאייר מ-1982 - השני מבין סרטי הקולנוע של הפרנצ'ייז, שנחשב למוצלח ביותר שבהם, וכזה שהביא לתפנית חדה וחיובית בפופולריות של המותג. חזרנו בזמן אל הסרט ואל משתתפיו. צאו איתנו למסע בין כוכבים ותיקים, והשוו לאלו הצעירים של היום.

   

  הטריילר של "זעמו של חאן"

   

  כתבות נוספות במדור לחיפוש כוכבים :

   

  וויליאם שאטנר: קפטן קירק

  עם כל הכבוד לקפטן פיקארד (בגילומו של פטריק סטיוארט) ושאר יורשיו בפיקוד על האנטרפרייז ושלוחותיה, ג'יימס טי. קירק יישאר לעד כאב המייסד של "מסע בין כוכבים" בסדרה המקורית. מעמד זה גרם ללא מעט צרות בתחילת חייו המקצועיים וגם האישיים של שאטנר שגילם אותו. לאחר ירידת הסדרה ב-1969, מצא עצמו השחקן היהודי-קנדי מובטל - כי היה מזוהה מדי עם הדמות, וללא אשתו ואם שלוש בנותיו גלוריה - כי היה מובטל. לאחר גירושיו, נותר חסר כל והתגורר בזמן מה ברכבו. הוא חזר לתודעה כשחקן בסרטי אימה ובתפקידי אורח בסדרות פופולריות.

   

  קפטן קירק ב-1982 והיום. משמאל: כריס פיין כקירק החדש ()
  קפטן קירק ב-1982 והיום. משמאל: כריס פיין כקירק החדש

   

  בינתיים שאטנר נישא בשנית (למרסי), התאמן בקראטה בדרך לחגורה שחורה, ולמד לטענתו ענווה מהי (תכונה שהיתה חסרה לו, לטענת חבריו על האנטרפרייז). הוא חזר בגדול לתודעה כקירק עם "מסע בין כוכבים: הסרט" ו"זעמו של חאן". הפעם זה לא מנע ממנו לצאת לכיוונים חדשים, ביניהם כטי.ג'יי. הוקר בסדרה המשטרתית המצליחה (1982-86). בהזדמנות זאת, התחיל גם להתנסות בעבודת הבימוי, וב-1989 הוא ניצל את מעמדו כדי לביים את "מסע בין כוכבים 5: הגבול האחרון" (עליו היה מועמד לפרס הראזי כתסריטאי, במאי וגם שחקן).

   

  לרוע המזל, שאטנר היה בטוח שהוא גם מוזיקאי מוכשר, וביצע גרסאות ספוקן-וורד ללהיטי בוב דילן והביטלס (הקאבר שלו ל"Lucy in the Sky with Diamonds" נחשב לגרוע שנעשה אי פעם ללהקה) ב-1994 העביר קירק את הפיקוד על האנטרפרייז לפיקארד ב"מסע בין כוכבים: דורות", אך המשיך לגלוש על גלי ההצלחה של הפרנצ'ייז באינספור הזדמנויות בקולנוע, בטלוויזיה ובמשחקי המחשב, ועושה זאת היום בגיל 82.

   

  לוסי בשמיים של סטאר-טרק

   

  למרות הרווחה הכלכלית והתהילה, טרגדיה היכתה ב-1999, כשמצא את גופת אשתו השלישית נרין בקרקעית הבריכה הפרטית בביתם. שנתיים לאחר מכן התחיל מחדש עם אשתו הרביעית אליזבת', מדריכת רכיבה שחלקה עמו את אהבתו לסוסים. ב-2004 הצטרף ל-"Boston Legal" ואף זכה בפרסי גלובוס הזהב והאמי על תפקידו. בהזדמנות זו גם חידש את קריירת הזימרה שלו, ובאחרונה שיחרר אלבום קאברים לשירי דיוויד בואי - עוד לפני האסטרונאוט כריס הדפילד.

   

  לאונרד נימוי: ספוק

  כמו ביקום של "סטאר-טרק", גם בחיים האמיתיים חלק שאטנר ידידות אמיצה עם נימוי, ויש להם לא מעט מן המשותף. כמו שאטנר, גם נימוי הוא בן למשפחה יהודית ממוצא אוקראיני והוא נולד ארבעה ימים בלבד אחרי הקפטן. השניים נפגשו לראשונה בפרק בסדרת המתח "The Man from U.N.C.L.E" ב-1964 ונפגשו שוב באנטרפרייז - תחילה בסדרה, אחר כך בסרטים. שניים מהם אף בוימו על ידי נימוי (פרקים 3 ו-4). למרות הסתייגותו המאוחרת מהפרנצ'ייז (שלטענתו גרר אותו לאלכוהוליזם) והצהרות על גט מספוק, חזר בתפקידי אורח בדמות בפריקוולים של אברמס (וכן באינספור הזדמנויות נוספות).

   

  לאונרד נימוי כספוק ובחיים. זאכרי קווינטו בגרסה החדשה ()
  לאונרד נימוי כספוק ובחיים. זאכרי קווינטו בגרסה החדשה

   

  שלא כמו שאטנר, הוא הצליח לנתק עצמו מהדמות של היועץ מחודד האוזניים (אחרי שהודה על משבר זהות בספרו האוטוביוגרפי "אני לא ספוק" מ-1975), וזכה להצעות רבות בטלוויזיה ועל המסך הגדול, חלקן בז'אנר המדע בדיוני. הוא כיכב ב"פלישת חוטפי הגופות" (1978) ובעיבוד ל"עולם חדש ומופלא" (1998) ובסדרות טלוויזיה.

   

  לצד זאת, השקיע בקריירה מוזיקלית מוצלחת דווקא (כולל הבלדה של בילבו באגינס בסרט "ההוביט" מ-1977), עסק בצילום וגם התנסה בכתיבה (ב-1995 יצא ספרו "אני ספוק" שמשלים עם הדמות). הפעילות המשמעותית יותר ביצירתו של נימוי בשנים האחרונות מוקדשת למורשתו היהודית-היידישאית, בה התגאה מאז ומתמיד. כשחקן גילם את בעלה של גולדה מאיר ב"אישה ושמה גולדה" (1982), כנביא שמואל בדרמה הטלוויזיונית "דוד" (1997) וכרש"י בסרט מצויר מ-1999. ב-2002 פרסם אלבום צילומים בשם "שכינה" על ביטויי אלוהות בנשים.

   

  נימוי מבצע את "הבלדה של בילבו באגינס"

   

  חייו הפרטיים היו קצת פחות סוערים מאלו של שאטנר. הוא היה נשוי במשך 33 שנים (1954-87) לסנדרה צובר, אם שלושת ילדיו (ביניהם אדם נימוי, שביים פרקים של "מסע בין כוכבים: הדור הבא" ו"בבילון 5"). ב-25 השנים האחרונות הוא נשוי לסוזן ביי (בת דודתו של הבמאי מייקל ביי).

   

  דפורסט קלי: ד"ר בונז מקוי

  לפני שגויס כקצין הרפואה של האנטרפרייז, קלי היה מוכר בעיקר ככוכב מערבונים ואף הודה כי העדיף ז'אנר זה על הרפתקאות החלל שזימן לו רודנברי. זאת למרות שבצעירותו חלם להיות רופא, ותפקידו כד"ר מקוי איפשר לו לשחק בכאילו (וגם להשפיע על רבים ממעריצי הסדרה לפנות ללימודי רפואה). כך או כך, מאז השתתפותו בסדרה המקורית, נוכח על המסך בעיקר כמקוי (אם כי סרטו האחרון מ-1999 היה "The Brave Little Toaster Goes to Mars" בו השתתף כמדבב). 

   

  דפורסט קלי הוא בונז. קארל אורבן הוא החידוש ()
  דפורסט קלי הוא בונז. קארל אורבן הוא החידוש

   

  קלי שגדל והתחנך בבית אביו הכומר, סיים את חייו ביוני 1999 כשהוא בן 79. מחלת הסרטן הכריעה אותו, גופתו נשרפה והאפר פוזר באוקיינוס האטלנטי. הוא הותיר מאחור את אשתו ב-55 שנותיו האחרונות, קרולין, לה נשאר נאמן למרות לא מעט פיתויים - כמו זה שדיווח עליו בראיון: "קיבלתי מכתב עם ג'וינט ובו תמונה של בחורה נאה. 'הדלקת אותי פעמים רבות, חשבתי להחזיר לך טובה', כתבה".

   

  ג'יימס דוהאן: מונטגומרי סקוט

  קשה להאמין שהשחקן שמגלם את המהנדס בעל המבטא הסקוטי הכבד הוא בכלל קנדי. עוד יותר קשה להאמין שדווקא הוא - המכונאי שפועל בעיקר בבטן האנטרפרייז - בעל ניסיון קרבי בחיים האמיתיים. במהלך מלחמת העולם השנייה השתתף בפלישה לנורמנדי, ונפגע משישה קליעים - אחד מהם נבלם בקופסת סיגריות מתכתית בכיס חולצתו, אחר גרם לכריתת אצבע בידו הימנית. בהמשך אף התנסה בטיסה. נשמע כמו סיפור מהסרט, אבל במקרה זה מדובר במציאות.

   

  ג'יימס דוהאן כסקוטי ובחיים. סיימון פג בגרסה המעודכנת ()
  ג'יימס דוהאן כסקוטי ובחיים. סיימון פג בגרסה המעודכנת

   

  דוהאן התקשה למצוא עבודה מחוץ לפרנצ'ייז ויחסיו עם שאטנר לא סייעו בכך ("אני אוהב את קפטן קירק, לא את ביל"). הוא לוהק לכמה סרטי מדע בדיוני ואימה קטנים, והגיח מדי פעם בתפקידי אורח. לא יותר מזה. הוא כן הצליח לבנות לעצמו מערכת יחסים. אחרי שהתגרש פעמיים, נישא בגיל 54 למעריצה בת 18, וזו ליוותה אותו עד למותו בגיל 85 ביולי 2005 מדלקת ריאות, אחרי שסבל בזקנתו מאלצהיימר, פרקינסון וסוכרת. אפרו שוגר בחלקו לחלל באמצעות רקטה, כמחווה מצד נאס"א.

   

  נישל ניקולס: אוהורה

  היחסים הקרובים של נאס"א עם "מסע בין כוכבים" באו לכדי סינתזה במקרה של ניקולס בת ה-80, שלצד תפקידה כקצינת הקשר האפריקאית של האנטרפרייז, גויסה על ידי סוכנות החלל האמריקנית בקמפיין לליהוק מועמדות אפרו-אמריקניות. מתוקף תפקידה, ביקרה בלא מעט מתקנים לחקר החלל והאסטרואיד 68410 Nichols נקרא על שמה. כמו כן, סופר המדע בדיוני רוברט היינליין הקדיש לה את ספרו "Friday" מ-1982.

   

  נישל ניקולס אז והיום. זואי סלדנה יורשת אותה כאוהורה ()
  נישל ניקולס אז והיום. זואי סלדנה יורשת אותה כאוהורה

   

  ניקולס התחילה בכלל את הקריירה כזמרת, וזכתה להצלחה רבה, אולם ליהוקה כאוהורה ניווט אותה אל הקולנוע. מלבד סרטי הפרנצ'ייז, כיכבה בכמה סרטי בלקספלויטיישן וקומדיות. בדיעבד הודתה השחקנית כי ניהלה רומן עם רודנברי. בנוסף היתה נשואה פעמיים, ויש לה בן אחד. הצד הפחות טוב של תשוקת החלל שלה בא לידי ביטוי בדמות אחיה, שהשתייך לכת שמאמינה בחייזרים, וסיים חייו בהתאבדות המונית לרגל הופעת השביט האלי-בופ ב-1997.

   

  וולטר קניג: פאבל צ'כוב

  בהוליווד, כדי לשחק זרים - מסתפקים לא פעם באמריקאים עם שמות אקזוטיים, וכך גם במקרה של קניג בן ה-76 שנולד בשיקגו להורים יהודים מליטא, וחזר לשורשים באופן מאולץ קצת כנווט צ'כוב מרוסיה. מחוץ ליקום של "סטאר-טרק" ביקר בעולמות בדיוניים אחרים, בסרטי מדע בדיוני קטנים ובסדרה "בבילון 5", שם גילם את הטלפת התככן בסטר. לצד פועלו כשחקן שימש כתסריטאי וגם כתב את סדרת הקומיקס "Raver", ולאחרונה גם את "Things To Come".

   

  וולטר קניג אז והיום. משמאל: היורש אנטון ילצ'ין ()
  וולטר קניג אז והיום. משמאל: היורש אנטון ילצ'ין

   

  קניג נישא לג'ודי לויט שהופיעה בשלושה מסרטי "מסע בין כוכבים" והשניים חלקו שני ילדים. הבן אנדרו הלך בדרכי הוריו כשחקן, וכפעיל נגד המשטר הצבאי בבורמה (וולטר ואנדרו עסקו רבות בהגברת התודעה לפשעיו). ב-2010 הוא הוכרז כנעדר בוונקובר שבקנדה - ימים ספורים לאחר מכן נמצא כשהוא תלוי על עץ ללא רוח חיים.

   

  ג'ורג' טאקיי: היקארו סולו

  כשנה וחצי לפני מות בנו, קניג חגג כשושבין בחתונת חברו הטוב טאקיי לבן זוגו בראד אלטמן. השחקן בן ה-76, בן לאמריקנים ממוצא יפני, הוא כיום פעיל בולט למען זכויות הקהילה הגאה בארצות הברית. אחרי שפרש מתפקידו כהגאי של האנטרפרייז, פנה בעיקר לפוליטיקה, רץ לתפקידים שונים בלוס אנג'לס (מה שגרם לקטיעת שידורים חוזרים של הסדרה המקורית ברשת המקומית) ושימש בתפקידים שונים במועצת העיר. כמו כן, האסטרואיד 7307 Takei נקרא על שמו.

   

  ג'ורג' טאקיי אז והיום. משמאל: היורש ג'ון צ'ו ()
  ג'ורג' טאקיי אז והיום. משמאל: היורש ג'ון צ'ו

   

  אחרי שקצת הזניח את קריירת המשחק, חזר טאקיי בעשור האחרון לתפקידים קטנים בטלוויזיה, וכאורח של כבוד בתוכנית הרדיו של הווארד סטרן. לצד פעילותו הציבורית למען שוויון זכויות להומוסקסואלים, תרם רבות לקידום מורשת אזרחי יפן בארצות הברית בצל העימות בין שתי המדינות במלחמת העולם השנייה - תקופה בה התגוררה משפחתו באורווה.

   

  ריקרדו מונטלבן: חאן

  לפני פריחתו של הקולנוע המכסיקני בשני העשורים האחרונים, היה מונטלבן סמל של גאווה לאומית עבור האומה מדרום לגבול האמריקני - קרוב כל כך להוליווד. מאז חצה אותו בשנות ה-40, זכה השחקן להצלחה אדירה בתעשיית הסרטים האמריקנית, כשמטבע הדברים גילם על פי רוב גברים לטיניים. בשנות השבעים נחשף לז'אנר המדע הבדיוני בשניים מסרטי "כוכב הקופים" (כארמנדו - מגנו של השימפנזה סיזר), וב-1982 גילם את הנבל חאן, שנזעמו מאיים לכלות את קירק וצוותו.

   

  ריקרדו מונטלבן אז והיום. משמאל: היורש בנדיקט קאמברבאץ' ()
  ריקרדו מונטלבן אז והיום. משמאל: היורש בנדיקט קאמברבאץ'

   

  מאז פנה בעיקר לתפקידים בטלוויזיה, כולל הופעות ב"שושלת" ו"ספינת האהבה". רוברט רודריגז החזיר אותו למסך ב"ספיי קידז" בדמות הסבא - תפקיד שניתן לו כמחווה בגילו המתקדם, וכשהוא משותק בפלג גופו התחתון - הדרדרות של פציעת גב שספג במהלך צילומים ב-1951. מונטלבן היה קתולי מאמין וב-1998 אף הוכתר כאביר מטעם האפיפיור יוחנן פאולוס ה-2. הוא הלך לעולמו כשהוא בן 88 ב-2009 - שנתיים אחרי מות אשתו ג'ורג'ינה, לה היה נשוי 63 שנה.

   

  ביבי בש: ד"ר קרול מרקוס

  כמו מונטלבן, גם ביביאנה קוכרט אינה ילידת ארצות הברית. היא נולדה בווינה בעיצומה של מלחמת העולם השנייה לאב ששירת בוורמאכט ולאם שחקנית, שנישאה לחייל האמריקני ג'וזף בש. ביחד היגרו לאמריקה. בבגרותה החלה בש בקריירת משחק וזכתה להצלחה רבה. היא הספיקה להשתתף ב"ניצחון באנטבה" לצד קירק דגלאס וב"מטאור" לצד שון קונרי. היא לא נכללה במיזמי "סטאר-טרק" הקודמים, אך קיבלה תפקיד גדול יחסית אצל ניקולס מאייר, שלקח אותה לסרטיו הבאים.

   

  ביבי בש אז ובניינטיז. משמאל: היורשת אליס איב ()
  ביבי בש אז ובניינטיז. משמאל: היורשת אליס איב

   

  לאורך השנים הבאות עיטרו פניה הנאים של בש סדרות פופולריות רבות בתפקידי אורח ב"דאלאס" "שושלת", "פרקליטי אל.איי", "מי הבוס?" ו"מלרוז פלייס". בין לבין לוהקה ל"מי הנערה הזאת" (עם מדונה) "מגנוליות מפלדה" ו"פחד עד מוות" - מה שהופך אותה למגוונת יותר מוותיקי האנטרפרייז. ב-1996 היא מתה כשהיא בת 56 מסרטן השד.

   

  פול ווינפילד: קפטן טרל

  כמו בש, גם לווינפילד לא היו שורשים שנטועים עמוק ב"מסע בין כוכבים". הוא הלך בעקבות סידני פואטייה למסך הגדול והופיע לצדו במספר סרטים. כמו כן היה מועמד לאוסקר על תפקידו ב-"Sounder" מ-1973. אחרי שגילם את מפקד ספינת הרילאיינט ב"זעמו של חאן", המשיך בנתיבים הוליוודיים זוהרים עם "שליחות קטלנית" (1984), "בחזקת חף מפשע" (1990), ו"הפלישה ממאדים" (1996). במשך השנים צץ בתצורה חייזרית ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא" ו"בבילון 5".

   

  פול ווינפילד ב"זעמו של חאן" ולפני מותו ()
  פול ווינפילד ב"זעמו של חאן" ולפני מותו

   

  לאורך חייו הבוגרים, סבל ווינפילד מבעיות בריאות רבות ותפקידו הטלוויזיוני האחרון היה בסדרה "Touched by an Angel", העוסקת במחלת האלצהיימר. הוא סבל מהשמנת יתר וסוכרת, ומת כשהוא בן 64 מהתקף לב ב-2004 - שנתיים לאחר בן זוגו לאורך שלושים שנה, הארכיטקט צ'ארלס גילן.

   

  קירסטי אלי: סאביק

  קשה להאמין, אבל "זעמו של חאן" היה הופעת הבכורה הקולנועית של קירסטי אלי, שגילמה את הקפטנית המתלמדת ממוצא וולקני, ושהמשיכה משם לקריירה בגלקסיה רחוקה רחוקה - גלקסיית קומדיות המיינסטרים עם טרילוגיית "תראו מי שמדבר", "לפרק את הארי" של וודי אלן ועוד. היא זכתה לחשיפה עצומה גם בתפקידה בסיטקום "חופשי על הבר", אולם עם ההצלחה באו גם הצרות והיא התמכרה לסמים ועברה מזוהר מדורי הקולנוע לבוצת מדורי הרכילות.

  קירסטי אלי אז והיום (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  קירסטי אלי אז והיום(צילום: MCT)

   

  אלי נישאה ב-1970 לחברה מהתיכון, אולם התגרשה ממנו שבע שנים לאחר מכן. ב-1983 - אחרי ששכלה את אמה בתאונת דרכים, ואחרי "זעמו של חאן" - נישאה בשנית לפרקר סטיבנסון. השניים התגרשו ב-1997 כשלהם שני ילדים. בשנים האחרונות אלי בת ה-62 נקייה לטענתה מסמים, ואף השילה קילוגרמים רבים (כפי שהפגינה בהופעתה ב"רוקדים עם כוכבים" ב-2011) והיא מייחסת הישג זה לפעילותה במסגרת הכנסיה הסיינטולוגית, בה היא חברה רשמית, לצד ידידה ג'ון טרבולטה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפוסטר של "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן" מ-1982
  לאתר ההטבות
  מומלצים