שתף קטע נבחר

השרים אישרו: הטבות ליוצאי צבא - לא אפליה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק שקוראת להעדפת "תורמים למדינה", בין היתר ברכישת קרקעות. ח"כ גלאון: מקבעים גזענות ואפליה בחוק. היועמ"ש וינשטיין מתנגד לחוק

הצעת חוק "זכויות תורמים למדינה", שקוראת להעדפה ולמתן הטבות ליוצאי צה"ל ולאזרחים שסיימו שירות לאומי או אזרחי, אושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה. כל חברי הוועדה תמכו בחוק מלבד שרי יש עתיד, שטענו כי הוא פוגע באנשים עם מוגבלויות שאינם יכולים לשרת.  

 

ההצעה שיזם ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) חלה גם על נכי צה"ל ומשפחות שכולות ומבקשת לכלול בהטבות העדפה בתעסוקה בשירות המדינה, ברכישת קרקעות ובקבלה למעונות סטודנטים. כעת תעבור ההצעה לחקיקה בכנסת, בתמיכת הקואליציה.

 

"ישראל מצויה במאבק קיומי מתמיד, וכל אזרחיה אמורים ליטול בו חלק ולסייע בהגנת המדינה ובחיזוקה", נימק לוין. "אולם זה שנים ארוכות מתקיים חוסר שוויון הולך וגדל בנשיאה בנטל ההגנה על המדינה ובתרומה לה, כאשר יש מי שנמנעים

במכוון מליטול חלק במאבק זה ומגלים חוסר נאמנות למדינה וחוסר מחויבות להגן על עצם קיומה". לדבריו, "על פי החוק המוצע, מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה לא ייחשב כאפליה אסורה".

 

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הביע את התנגדותו להצעת החוק. וינשטיין סבור כי ההצעה פוגעת בזכות לשוויון וכי יש קושי חוקתי בהעדפה בנוגע לנגישות למשאבים מוגבלים כמו קרקעות המדינה, כשהקצאתם של אלו לגורם אחד בעל על חשבון האחר ופוגעת בשוויון בין כלל אזרחי המדינה.

 

בנוסף קבע היועץ המשפטי לממשלה כי ישנם "קשיים חוקתיים" כבדי משקל בהצעה. עמדה זהה של וינשטיין הביאה לכך שראש הממשלה בנימין נתניהו עצר הצעת חוק דומה בכנסת הקודמת.

 

לאור עמדת היועץ המשפטי לממשלה, מתכוונת שרת המשפטים ציפי לבני להגיש ערר על הצעת החוק. לבני סבורה שראוי וחשוב לתגמל יוצאי צבא ושירות לאומי, אך "בדרכים חוקתיות" לדבריה.

 

האישור בוועדה הוליד ביקורת מיו"ר מרצ זהבה גלאון, שטענה כי "השרים קיבעו את הגזענות והאפליה בחקיקה. מצד אחד המדינה טוענת שבכוונתה להגדיל את השתתפות הערבים והחרדים בשוק העבודה, אך מנגד מחוקקת חוקים שמטרתם להמשיך ולהדיר אותם".

 

בארגון יוזמות קרן אברהם, שפועל לשילוב ולשוויון בין יהודים לערבים, אמרו כי "במקום לחפש דרכים לשלב את האזרחים הערבים באופן שוויוני במעגל העבודה ובשירות המדינה, ממשלת ישראל מקבלת החלטה שמנציחה את הדרתם, ויוצרת תחושות קשות של ניכור".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: רויטרס
ח"כ יריב לוין
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים