שתף קטע נבחר

ג'ינס קצר, כיפה וחצאית: מסיבת הסיום המעורבת

בתיכון אורט בשלומי דרוכים במיוחד לקראת האירוע המורכב שנועל את הלימודים במוסד: חילונים ודתיים התייצבו על הבמה וערכו חזרה גנרלית למסיבת הסיום. "הלימוד המשותף קירב"

החיים של תלמידי כיתות י"ב בתיכון אורט בשלומי מעולם לא היו פשוטים. דתיים וחילונים לומדים יחד. כשאחד התלמידים הדתיים חוגג יום הולדת לפי הלוח העברי, חברו החילוני נאלץ לחשב מתי חל ט"ז בחשוון. השבוע כולם התייצבו על במה אחת וערכו את החזרה הגנרלית לקראת מסיבת הסיום.

 

למרות הבדלי הגישות, את השסע הכמעט יחיד בכיתה המעורבת אפשר היה למצוא בחצאית של אחת התלמידות. הבנות החילוניות לובשות ג'ינסים קצרים, הבנים הדתיים חבושי כיפה. אחת החילוניות מנענעת את גופה במרץ ולצדה שר בחור דתי. רב בית הספר יושב בקהל ומחפש מרצפת לתקוע בה את עיניו כשהתלמידה בלבוש הקצר מפזזת מולו.

 

הכיתה הצליחה לשרוד שש שנים. "זה בית הספר היחיד בארץ ששני הזרמים לומדים יחד, ובסוף הלימודים הם נבחנים בשני מסלולים נפרדים", אמרה המנהלת הפדגוגית איריס עוזיאל-כהן, בבואה להסביר את מסלול ההתנגשות. 60 בוגרים ימשיכו למכינות, שנת שירות ושירות צבאי.

 

אחד עם כיפה, אחרת בבגדים קצרים (אבישג שאר-ישוב) (אבישג שאר-ישוב)
אחד עם כיפה, אחרת בבגדים קצרים(אבישג שאר-ישוב)

 (אבישג שאר-ישוב) (אבישג שאר-ישוב)
(אבישג שאר-ישוב)

 

"בספרות אני מלמד את התלמידים הדתיים שירת ימי הביניים ופיוטים, וזאת בזמן שתלמידי הזרם הממלכתי לומדים ביאליק ורומנים מתורגמים", סיפר המורה אל-חי סולומון. "יש גם שיעורי אינטגרציה משותפים לשני המסלולים. את אנטיגונה כולם לומדים, אבל את תהילה של עגנון לימדתי רק בזרם הדתי".

 

אחת התלמידות יורדת מהבמה וניגשת אל המורה סולומון. היא יודעת שאינה יכולה ללחוץ לו את היד ואחרי הסבר קצר ממנו שבה לחזרות. המנהלת הפדגוגית כהן מבינה שחלק מההורים שיגיעו למסיבת הסיום, עלולים לנוע באי נחת בכיסאותיהם. לדבריה, "התוכנייה משלבת תכנים טיפוסיים למסיבת י"ב רגילה ותכנים שמתאימים לדתיים".

 

דקל בן צבי (18) משלומי, תחל בעוד מספר חודשים את שנת השירות שלה במזכרת בתיה. "הלימוד המשותף גרם לי לקרבה עם החברים הדתיים שבכיתה ולאו דווקא להתרחק מהם. אני גם באה מבית מסורתי ואבי חזר בשאלה, כך שקל לי יחסית לקבל חלק מהדברים שמלמדים פה".

 

המסיבה כוללת בין היתר מונולוג של חייל, שמזנק ומסתער על הבמה. אחריו עולה צעירה בשמלה ושביס, שמגלמת מנהלת בית ספר דתייה. בין לבין תותר במהלך הערב גם שירת נשים ובסופו של דבר ניתן לסכם כי שום דבר פרובוקטיבי לא צפוי למשוך את תשומת לבם של הצופים.

 

סינדרלה במבטאים שונים 

דרומה משם מתכוננים תלמידי מחזור ס"ה בבית הספר הרב תחומי למדעים ואמנויות מרשת עמל בחדרה למסיבת הסיום שלהם. בתוכנית: ריקודים, שירה, הצגה ומערכונים. חלק מהבוגרים מספרים כי כמה מערכונים צונזרו על-ידי ההנהלה. גם כאן ישתתפו 60 תלמידים בתוכנית האומנותית שתוצג בפני 1,500 תלמידים, הורים ועוד. "את ההצגה כתבו התלמידים ביחד איתי", סיפר אורי דרזי, במאי בית הספר. "המערכונים לא עברו צנזורה אלא בדיקה אצל המנהלת שלא אישרה דברים בלתי הולמים".

 

 

משתעשעים בחדרה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
משתעשעים בחדרה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

אז הייתה צנזורה? (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
אז הייתה צנזורה?(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

נערכים לרגע הקובע (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
נערכים לרגע הקובע(צילום: ג'ורג' גינסברג)

פיזוז אחרון לקראת המופע המרכזי (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
פיזוז אחרון לקראת המופע המרכזי(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

המערכונים כוללים קטע על ישיבה של צוות בית הספר בנוגע לתלמיד שפוגע ברמה, אקטים בלימודי הנהיגה וסיפור סינדרלה במבטאים שונים. המופע כולל גם שיר עם ביקורת

 מחויכת על המנהלת. ליאור משל, אחת המשתתפות במופע, סיפרה כי "שמו לנו צנזורה ולא מרשים לנו להגיד את מה שאנחנו רוצים, אך אנחנו בסופו של דבר מרוצים מהתוצאות".

 

מסיבת הסיום היא רק אירוע אחד שבו יחגגו הבוגרים. על הפרק גם נשף סיום מושקע שייערך בגן אירועים בנתניה. ואם נשף, איך אפשר בלי שמלה הולמת? אחת התלמידות סיפרה כי רכשה לקראת האירוע הנוצץ שתי שמלות. אחרות יסתפקו בשמלה אחת בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עושים חיים בחדרה
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים