שתף קטע נבחר

רב וגם נהג קטר: "בשלמה מיידנצ'יק היה ניצוץ"

מאיר שמגר טען שזאת הייתה זכות להכיר אותו, בוז'י הרצוג הגדיר אותו "חבר של כולנו", והאלוף (מיל') יואב גלנט העריץ את הכריזמה שלו. פוליטיקאים, בכירי המשק, דתיים וחילונים, הגיעו להשקת הספר על חייו של איש חב"ד שהלך לעולמו לפני כעשור

הוא היה רב מפורסם, ממקימי כפר חב"ד , איש אמונו של הרבי מלובביץ' וגם... נהג קטר. עשרות פוליטיקאים, אנשי עסקים, רבנים, קציני צבא לשעבר ורבים אחרים - דתיים וחילונים - הגיעו הערב (א') למתחם הרכבת בתל אביב לרגל השקת הספר "מיידנצ'יק - הקטר של חב"ד", שכתב שלומי חסקי ומתעד את סיפור חייו המופלא של הרב המנוח שלמה מיידנצ'יק.

 

ב-2004, בגיל 80, הלך הרב מיידנצ'יק לעולמו. לאורך השנים הוא נחשב דמות מיוחדת וצבעונית, אחד שהיווה גשר בין דתיים לחילונים, וכזה שבכירי המדינה – כולל ראשי ממשלה ונשיאים – עלו אליו לרגל להתייעצויות. וכאמור, הוא היה גם נהג קטר.

 

משמאל: המנחה טופול, יואב גלנט וברקה מנדלסון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משמאל: המנחה טופול, יואב גלנט וברקה מנדלסון(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

הספר מגולל את קורותיו - מהולדתו באוקראינה, לימודיו בתיכון תחת השלטון הקומוניסטי, ההכשרה כנהג קטר, היציאה בשאלה והחזרה לדת, ופעילותו הציבורית הענפה מאז עלה לישראל. את אירוע ההשקה הנחה חיים טופול ולקחו בו חלק נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, הנגיד לשעבר יעקב פרנקל, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, האלוף (מיל') יואב גלנט ורבים אחרים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"זהו ערב שבו הנשמות של כולנו סופגות את הרוח שהותיר לנו המנוח מיידנצ'יק, שסייע לכל אדם שנקלע בדרכו והיה זקוק לעזרה", אמר שמגר. "הוא חש לכל מקרה וטיפל בכל בעיה שנקלעה לכיוונו כאילו הנושא נוגע לו אישית. הייתה לנו הזכות לשמוע את דבריו. את מורשתו לאהבת אדם נעביר הלאה".

 

הערב במתחם התחנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הערב במתחם התחנה(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ הרצוג: "זקנו וכיפתו לא יצרו מרחק" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ הרצוג: "זקנו וכיפתו לא יצרו מרחק"(צילום: מוטי קמחי)

 

גלנט סיפר שהכיר אותו בעת כששירת כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה אריאל שרון במהלך העשור הקודם. "הגעתי לכאן מתוך כבוד ואהבה אליו", אמר גלנט. "הוא היה מגיע ללשכה בחגים והיינו מדברים ושמחים יחד.

הייתה לי הערכה רבה לאיש, שגילם את אהבת עם ישראל בארץ ישראל. היה בו ניצוץ מיוחד וכריזמה אישית".

 

ח"כ הרצוג הוסיף: "הכרתי אותו מילדות. הוא היה חבר של כולנו שהיה מגיע לשמוח בכל חג ולתת כתף בתקופות הקשות. הוא היה אדם נפלא. זקנו וכיפתו לא יצרו מרחק מאיש. היה בו מאור פנים גדול ואהבת אדם".

 

ברקה מנדלסון, חתנו של מיידנצ'יק, הכיר אותו עוד כילד. ליד הישיבה שבה למד הייתה תחנת רכבת, וכבחור צעיר הוא שמח לראות אותו מגיע כשהוא נוהג בקטר. "זו הייתה חוויה לראות אותו", אמר. "הוא היה יהודי שראה בכל יהודי רק את הטוב שבו, לא משנה מה היו דעותיו של האיש. הוא תמיד אמר 'יהודי הוא דבר קדוש'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שלמה מיידנצ'יק
טופול וגלנט, הערב בתל אביב. "כבוד ואהבה"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים