שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בנט: "נסיר חסמים שגורמים לעליית מחירים"
  שר הכלכלה השתתף בדיון מיוחד בכנסת בנושא מחירי המזון, והכריז על יציאה למלחמה בהתייקרויות באמצעות ביטול רגולציה "מיותרת ופוגענית שחונקת עסקים". הודיע גם כי ימנע מרשתות שיווק להפוך ל"מונופול שכונתי" ויקדם תעסוקת חרדים וערבים

  שר הכלכלה נפתלי בנט הודיע היום (ב') בוועדת הכלכלה כי הוא יוזם "מהלך היסטורי של התערבות הרגולציה לפיקוח על שוק המזון שתתקן כשלי שוק ותסיר חסמים המשפיעים על עליית המחירים".

   

   

  במקביל הוא יצא למלחמה לביטול "רגולציה מיותרת ופוגענית החונקת את העסקים". בנט גילה שכבר הוקם במשרדו גוף חדש שנקרא "אתר והשמד", שמאתר ו"משמיד" את הרגולציה הזאת שבגללה "לא שווה לעשות עסקים בישראל". בנט אמר: "נטפל בה בכל מקום שהיא מיותרת".

   

  הדיון עסק במחירי המזון שעלו ב-8 השנים האחרונות ב-13.5%, פי 3 ממחירי אירופה, על פי סקר שערך המרכז למחקר ומידע של הכנסת. השר בנט סקר בפתחו את תכנית העבודה של משרדו לעניין זה. באשר לדילול הריכוזיות במשק אמר כי "איפה שאין תחרות נייצר אותה" ומיד גילה כי הוא מקים במרכז ההשקעות שבמשרדו מסלול חדש שירחיב את המענקים לעידוד השקעות גם על הקמת תעשיות תחרותיות במקומות שסובלים מכשלי שוק.

   

  שר הכלכלה התייחס למקומות שבהם רשת שיווק אחת הקימה מספר מרכולים כך שנהפכה ל"מונופול שכונתי", כמו שקורה למשל ברמת אביב בתל-אביב. הוא הודיע על הסמכת הממונה על ההגבלים העסקיים לאסור על הרשתות להקים יותר השר בנט מסר גם על צעדים לקידום תעסוקת חרדים וערבים. "בקיצוצים לא בונים כלכלה", אמר והודיע על תמריצים שהוא מתכנן בשלבים לביטול האפליה של שני המגזרים בתעסוקה ולעידוד מעסיקים להעסיק ממגזרים אלה.

   

  התמריצים יהיו חלק מ"מסלולי התעסוקה" של מענקי מרכז ההשקעות. לדבריו, מדובר ב"תמריצים אגרסיביים שיינתנו בשלוש השנים הקרובות". בנוסף תפותח התשתית הקיימת להסבה, הכשרה והשמה מקצועית של עובדים בדגש על קליטת עובדים משני המגזרים.

   

  בדיון קרא מנכ"ל המועצה לצרכנות, אהוד פלג, ל"צעדים מיידיים להוזלת מחירים בהשבת הפיקוח על מוצרים בסיסיים ובהטלת פיקוח על מרווחי השיווק בשוק הירקות והפירות". מנכ"ל התעשיינים, אמיר חייק, אמר כי "התעשייה מוכנה לשלם בוויתור על מענקים על ביטול הרגולציה שחוסמת אותה".

   

  הכלכלן ד"ר דניאל דורון, אמר כי "תוך שנתיים ניתן להביא להוזלה משמעותית של המחירים בתחרות אמתית בפתיחה גורפת של השוק ליבוא מתחרה וביטול גורף של כל הרגולציה לעסקים קטנים שבהם עד 15 עובדים".

   

  יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) מחה בראשית הישיבה באוזני שר הכלכלה על הכוונה להוציא מידי הוועדה את הטיפול בתחרות בשוק המזון והעברתה לוועדת משנה של ועדת הכספים. "הבהרתי לשר האוצר לפיד כי מהלך כזה הוא הכרזת מלחמה על הכנסת. זה מהלך אנטי דמוקרטי שנובע מהתעלמות בוטה מחלוקת הסמכויות בכנסת ופוגע בליבת העבודה של ועד הכלכלה", אמר וקרא לח"כים להילחם בו ולא לשתף פעולה, "למען כבוד הכנסת והדמוקרטיה".

   

  השר בנט הגיב שהוא מתכוון לברר את העניין והוסיף כי "בראש הוועדה עומד יו"ר מצוין כשאין מינוי ראוי יותר ממנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים