שתף קטע נבחר

לפיד מציג התקציב: "לא לרדוף את המצליחים"

השר הגיש את הצעת תקציב המדינה ובנאומו שב אל "האדם העובד". הוא הדגיש על רקע קריאות מספסלי האופוזיציה: "אנחנו רוצים אנשים שמרוויחים והולך להם". יחימוביץ' על הגזרות: "מעילה קיצונית וחסרת תקדים באמון הציבור"

כיצד יחולקו מאות מילארדי השקלים של תקציב המדינה ? הצעת התקציב שכוללת גם את חוק ההסדרים הצמוד לו לשנים 2013/14 מגיעה למליאת הכנסת, וחבריה צפויים להצביע על סעיפיו הערב (יום ב') בקריאה ראשונה. שר האוצר יאיר לפיד הכריז מעל דוכן הכנסת כי מדובר ב"תקציב של צמצום פערים", ואילו יו"ר האופוזיציה תהתה בפניו: "תאר לעצמך שערב הבחירות הייתי לוחשת באוזניך שזה מה שתעשה בסוף. היית מאמין?"  

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

צעד דרמטי: "נשק מצרפת ובלגיה סופק למורדים"

עונש קל למתעללים בפלסטיני: 'אלימות ברף נמוך'

 

רק שני ח"כים מהליכוד נכחו במליאה בעת נאומו של לפיד, ובלטה גם היעדרותם של חברי מפלגת ישראל ביתנו. לפיד הסביר: "במרכז התקציב שמוגש לכם היום, נמצא חזון האדם העובד. הוא בא לידי ביטוי בחיוב לימודי הליב"ה בכל מוסד חינוכי המתוקצב על ידי המדינה; הוא בא לידי ביטוי בהקמת מרכזי הכשרה והשמה לתעסוקה ובהנעת מערכת של רפורמות ותמריצים שיגדילו את ההשתתפות במעגל העבודה; הוא בא לידי ביטוי ברפורמת המזון וברפורמת הרכב". לפיד אמר כי "כושר ההשתכרות הפך לקריטריון המוביל בקבלת הטבות מהמדינה, כמו הנחה בארנונה וסבסוד מעונות יום. כל זה יוצר תשתית תומכת עבודה". כבר בשלב זה נתקל שר האוצר בקריאות ביניים מספסלי האופוזיציה.

 

לפיד סיפר כי חברי הכנסת קיבלו את ספר התקציב לפני שבוע. "מי שקרא בו ביושר, ולא רק חיפש איך להתנגח ואיך לייאש את הישראלים, יודע שהתקציב הזה לוקח את הקיצוץ הגדול - לוקח את הבעיה - והופך אותה להזדמנות. הוא תקציב של צמצום פערים, של הגדלת היקף ההשתתפות בשוק העבודה ורמת הפריון במשק".

 

לפיד. "לדאוג לשכבות החלשות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד. "לדאוג לשכבות החלשות"(צילום: גיל יוחנן)

יחימוביץ'. "לפיד, היית מאמין?" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יחימוביץ'. "לפיד, היית מאמין?"(צילום: גיל יוחנן)
 

עוד דיבר לפיד בזכות "נשיאה שווה בנטל הכלכלי, של יציאה מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה, של החזרה של אתוס וערכים משותפים, של צמצום הבירוקרטיה וייעול המגזר הציבורי, של טיפול בריכוזיות במשק וביוקר המחיה כדי שהמחירים ירדו והשקל יהיה שווה לנו יותר, של הורדת מחירי הדיור – במקביל למהפכה שהתחלנו בה בקבינט הדיור של מאבק חסר פשרות בהון השחור – כדי לייצר פה חברה הוגנת". מספסלי האופוזיציה פנה אליו ח"כ אבישי ברוורמן: "אין חברה הוגנת, רק חברה צודקת".  

 

חברו לסיעה ח"כ נחמן שי התייחס להישגים שמנה לפיד: "יש קוסם בירושלים", וח"כ מיקי רוזנטל צעק לעבר השר: "תפסיק לקרוא מהדף. מה עם 90 אלף העניים לפי דו"ח הביטוח הלאומי?"

 

אך לפיד הדגיש כי לא רק עיקרון החברה ההוגנת חשוב, אלא גם שם דגש על "חברה שהיא ידידותית למגזר העסקי, שלא פועלת לפי הרוח הפופוליסטית הרעה שנושבת ברחובות ולא פעם גם בבית הזה. אנחנו רוצים אנשי עסקים מצליחים במדינה, אנחנו רוצים יזמים, אנחנו רוצים שחברות בינלאומיות גדולות יבואו הנה ויפתחו פה מפעלים, אנחנו רוצים אנשים שמרוויחים והולך להם והאנשים האלה לא צריכים להיות נרדפים בידי קנאה וחוסר פרגון", כיוון שלדבריו "זה הורס את המשק הישראלי ואנחנו לא ניתן לזה לקרות".

 

הוא פנה לחברי הכנסת: "שמתי לב לדאגה הכבדה שמעיקה על האופוזיציה לגבי ההבטחות שלנו לבוחרי יש עתיד. זה נוגע ללב. בוחרי יש עתיד מאוד מרוצים, אני אסיר דאגה מלבכם, הם לא חושבים שלא קיימוּ את ההבטחות, רק אתם חושבים, וזה בסדר".

 

לפיד הדגיש כי למרות הביקורת, בתקציב הנוכחי יש גם בשורה, ופירט: "הוספנו 9.1 מיליארד שקלים לתקציב משרד החינוך וחייבנו לימודי בסיס לכל ילד בישראל. נוספו כ-3 מיליארד שקלים למשרד הבריאות ומתוכם 600 מיליון שקלים לסל התרופות. הקצינו 500 מיליון שקלים לתוכנית רב-שנתית לשעות סיעוד ולתרופות לניצולי שואה ו-500 מיליון שקלים נוספים לתוכנית חומש לשילוב חרדים בשוק העבודה". עוד הדגיש: "לא נגענו בקצבאות הזקנה. לא נגענו בקצבאות הנכות".

 

עוד אמר: "אנשי השכבות החלשות לא שקופים בעינינו. אנחנו צריכים לדאוג להם כי זו חובתנו. אבל הדבר שהשכבות החלשות הכי זקוקות לו זו מדינה חזקה עם כלכלה חזקה".

 

"ירי ארטילרי על רוב הישראלים"

אחרי לפיד עלתה לדוכן יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' והפנתה חצי ביקורת אל לפיד, שלגבי מאמציו לצמצום הגירעון אמרה: "אל תקנו את התיאטרון הזה. מדובר בהצגה למצלמות שאין מאחוריה דבר וחצי דבר, מפני שלפי הפוליטיקה הישנה שלנו, הפוליטיקאים הישנים שלנו חושבים רק על עצמם, על החברים שלהם ועל המילייה שלהם". את הצגת התקציב והצורך במיסוי מחודש כינתה "מתק-שפתיים וגלגולי-עיניים. הכרזתם מלחמה על 99% מהישראלים, זה מה שעשיתם בתקציב הזה. תאר לעצמך, יאיר לפיד, שבאחד ממופעי הבטחות הסרק שלך ערב הבחירות הייתי ניגשת אליך ולוחשת באוזנך, ככה בחברות, שזה מה שתעשה בסוף. היית מאמין?".

 

היא כינתה את צעדיו כמעילה "קיצונית וחסרת תקדים באמוּן הציבור", ושוב פ נתה אליו: "תאר לעצמך שמישהו היה צופה מראש עד כמה קיצונית וחסרת-תקדים תהיה המעילה שלך באמוּן הציבור, עד שהיו אומרים לך שבמסגרת אותו ירי ארטילרי שלך על רוב הישראלים, היית מטיל עד כמה שזה נשמע דמיוני, מס מיוחד מאוד גבוה על נשים שמרוויחות אפס שקלים. היית מאמין?"

 

יחימוביץ' הציעה ללפיד "להקים ועדת ששינסנקי על כל קבוצה שאתה מתעלל בה היום", ובכך התייחסה לוועדה לבחינת המדיניות הפיסקאלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל. "לבי לבי על ששינסקי, שאתה משתמש בו בציניות כספין, כמו בחומר אלחוש כדי שזה יכאב פחות. יש דוגמה יותר חריפה מזו למדיניות מסים מעוותת? לקחת 675 מיליון שקלים מכן, שמרוויחות אפס, ולקחת אפס ממי שהרווח הנקי שלהם - כימיקלים לישראל, משפחת עופר - היה 7 מיליארד שקלים?".

 

  

היא התייחסה למיעוטם של חברי הקואליציה בדיון: "אין כאן חבר כנסת אחד או שר אחד מהליכוד. אני קוראת לכם, חברת הכנסת מהקואליציה, גילה גמליאל, את מייצגת את כולם, באמת. בואו לצד שלנו, תצטרפו אלינו, אי-אפשר להישאר אדישים במאבק הזה".

 

לאחר ההצבעה בקריאה ראשונה אמורה ההצעה להתפצל בין הוועדות השונות לפי הנושאים שבאחריות כל ועדה או לפי חלוקה שתקבע ועדת הכנסת הממונה על סדרי עבודת הבית. כ-100 סעיפים ב-9 פרקים יש בהצעת החוק, שמהווה קובץ של תיקונים ותוספות לחוקים קיימים. היא רחוקה מהצעת האוצר המקורית לאחר דילול שני שלישים מהסעיפים שנעשה במיקוח עקשני.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מציע תקציב. השר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים