שתף קטע נבחר

"ערבים החוצה" ונזק לעשרות מכוניות באבו גוש

יומיים אחרי שהקבינט אישר את הרחבת הצעדים נגד מבצעי פעולות השחתה מתוך שנאה, רוססו כתובות ונוקבו צמיגי עשרות מכוניות בכפר שליד ירושלים. "זו הרגשה נוראית", סיפרה תושבת המקום. "הילדים פוחדים ולא מבינים למה יש פה משטרה"

פעולות השנאה מתפשטות: באבו גוש נוקבו לפנות בוקר (יום ג') צמיגיהם של 28 כלי רכב, וכתובות "גזענות או התבוללות" ו"ערבים החוצה" רוססו על קירות בכפר שליד ירושלים. מהמשטרה נמסר כי נסיבות האירוע נחקרות.

 

עוד בחדשות:

לפיד לחרדים: "גיליתי שהקופה הציבורית נשדדה"

בתוך הקישון: "לא ייתכן שהסרטן ממקום אחר"

 

"התעוררנו לחבלה בכלי הרכב לכל אורך הרחוב, שהוא אחד הראשיים באבו גוש", סיפר אחד מתושבי רחוב נטף. "נדהמנו לראות גם כתובות גזעניות. מדובר באותה כנופיה שפועלת בשטחים ועברה לחבל בדו-קיום פה. כל יהודי יודע איזה יחס יפה מקבלים פה יהודים ועל השכנות הטובה בינינו. זה לא מפתיע אותנו מכיוון שיש הסתה גזענית בכנסת. זה ממש לא נעים לי, אנחנו פוחדים על הדו-קיום ועל המסגדים שלנו".

 

כתובות נאצה וצמיגים מנוקבים, הבוקר באבו גוש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
כתובות נאצה וצמיגים מנוקבים, הבוקר באבו גוש(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

אחת מתושבות הרחוב שמכוניתה ניזוקה סיפרה כי "בחמש בבוקר העיר אותנו השכן, יצאנו לראות מה קורה וראינו שפינצ'רו לנו את הגלגלים וכי יש נזקים לכלי רכב בכל הרחוב. השכנים הזמינו משטרה שהגיעה אחרי זמן קצר ומאז אנחנו עסוקים רק בזה. היום אנחנו אמורים לעבוד, זה לא יום חופש ונהרסו לנו כל התוכניות, לא יכולנו לשלוח את הילדים לגן ולבית הספר בירושלים וזו הרגשה נוראית. הילדים פוחדים ולא מבינים למה יש פה משטרה".

 

חוקרי המשטרה ואנשי הזיהוי הפלילי בדקו את כלי הרכב, העריכו כי האירוע בוצע על רקע לאומני, אך לא שללו כיווני חקירה נוספים. בתקופה האחרונה נרשמו אירועים דומים רבים באזורים ערביים בירושלים - ביום שישי האחרון הוצתו שני כלי רכב ורוססו כתובות על קיר בשכונת שייח ג'ראח - אולם ביישוב הערבי-יהודי שנמצא על הדרך לבירה לא זוכרים בשנים האחרונות פעולת שנאה שכזו.

 

לאחרונה גברו הקריאות לפעול ביתר שאת נגד פעולות השנאה של יהודים קיצונים, ובישיבה שלשום החליט הקבינט המדיני-ביטחוני כי שר הביטחון יכריז על ארגון "תג מחיר" כהתארגנות בלתי מותרת. זאת אף שהיועץ המשפטי לממשלה,

 שרי המשפטים וביטחון פנים וראשי השב"כ, המליצו על הכרזה כארגון טרור.

 

החלטת הקבינט מרחיבה משמעותית את כלי החקירה והצעדים המשפטיים העומדים לרשות כוחות הביטחון במאבק נגד האחראים לפעולות השנאה. השר משה (בוגי) יעלון יוכל לעשות שימוש בסמכותו לפי תקנות ההגנה לשעת חירום ולהכריז על פעילי "תג מחיר" כ"התאחדות בלתי מותרת". בין היתר, הדבר יאפשר הארכת תקופות המעצר של חשודים והחמרת תקופת הענישה, כמו גם מתן אפשרות למעצר ללא זכות לראות עורך דין ואפשרות לעקל רכוש, נכסים וחשבונות בנק.

 

עם זאת, בשנים האחרונות התקשו במשטרה ובשב"כ להביא לדין את מבצעי פעולות השנאה, וגם מעצרים לא הניבו כמעט כתבי אישום.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כתובות גזעניות באבו גוש, הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים