שתף קטע נבחר

טיפולי פוריות: 6 חידושים שיעזרו להיכנס להריון

מערכת שמאפשרת מעקב רציף אחר התפתחות העוברים במהלך שהותם במעבדה, הקפאת הביציות שנשאבו בהקפאה עמוקה ובדיקת דם שיכולה לאמוד כמה ביציות נותרו לאשה בשחלה. אלה הם רק חלק מהחידושים שנותנים תקווה

בישראל אחד מכל 25 ילדים נולד לאחר טיפול מוצלח של הפריה חוץ גופית. בהתאם נשים רבות נזקקות לעבור טיפולי הפריה. למרות שנדמה שבתחום טיפולי הפוריות לא הרבה השתנה, בשנים האחרונות נוספו מספר גישות טיפוליות וחידושים בתחום ההפריה החוץ גופית, שנועדו להעלות את אחוזי ההצלחה בטיפולים (הנמדדים במספר לידות חי לכל טיפול) ולשפר את איכות חייה של המטופלת. הנה כמה מהחידושים.

 

 

1. מדידת ערכי ההורמון האנטימלריאני (AMH)

בדיקת דם חדשה אשר נותנת אינדיקציה טובה לגבי כמות הביציות שנותרו לאישה בשחלות. נתון זה חשוב להערכת מידת הפריון של האישה וזאת על-מנת להעריך כמה שנים פוריות נותרו לאישה ואף להתאים עבורה טיפול אופטימלי.

 

כל אישה נולדת עם כמות מסוימת של ביציות, אך מגיל 35 לערך כמות ואיכות הביציות פוחתת בהדרגה עד שנפסק המחזור החודשי אצל האישה וכניסתה לגיל המעבר. הבדיקה יכולה לסייע לנשים בשנות השלושים שלהן להעריך מתי עליהן למהר ולהקפיא ביציות או עדיף, לנסות להרות.

 

יש לציין שהבדיקה, כאמור, אומדת את מספר הביציות שנותרו לאישה, אך היא אינה מהווה גורם מנבא אמין להצלחה או כישלון של טיפולי הפוריות.

 

ביקרתם כבר בערוץ הריון ולידה שלנו?

 

2. אמבריוסקופ

מערכת Time-lapse שמאפשרת מעקב רציף אחר התפתחות העוברים במהלך שהותם במעבדה, כלומר מבלי להוציא אותם מהאינקובטור. המכשיר מצלם באופן שוטף את התחלקות התאים בביצית המופרה המתפתחת לעובר, על-מנת לאמוד את איכות העובר המתפתח באופן מדויק יותר.

 

המכשיר מאפשר הבנה חדשה של התפתחות העובר ויתרונו בכך שהוא מסייע בבחירת העובר האופטימאלי אותו כדאי להחזיר לרחם. לאור המגמה לנסות ולהחזיר עובר אחד בלבד, וזאת על מנת למנוע את הסכנה שבהיריון מרובה עוברים, רבים רואים במכשיר זה מפתח לבחירה נכונה יותר של העובר הטוב ביותר להחזרה לרחם.

 

3. טכניקת  IVM  - In vitro maturation

מיועדת במיוחד לנשים הסובלות מתסמונת השחלה הפוליציסטית. אצל נשים אלו ישנם זקיקים קטנים ומרובים בשחלות, שלא מגיעים באופן טבעי להבשלה וביוץ. שיטה זו מאפשרת שאיבה של הביציות מזקיקים קטנים והבשלה של הביציות בתנאי מעבדה ללא צורך במתן טיפול הורמונאלי לאישה לשם גירוי הביוץ וגידול הזקיקים בשחלה.

 

בשיטה זו כאשר מתבצעת שאיבת זקיקים מן השחלה, אם נמצאות בהם ביציות בשלות הן מופרות, ביציות לא בשלות עוברות תהליך הבשלה בתרבית המכילה הורמונים במינון נמוך.

 

ברגע שהביציות מבשילות הן עוברות תהליך הפריה והעוברים מוחזרים לרחם כפי שקורה בתהליך הפריה רגיל. הטיפול בשיטת IVM, מתאים לנשים שכאמור סובלות מתסמונת השחלה הפוליציסטית, אך גם לנשים צעירות עם מחזורים לא סדירים, נשים עם סיכון לגירוי יתר שחלתי, נשים שחוששות מנטילת הורמונים או שאינן יכולות ליטול הורמונים.

 

4. החזרת העוברים לרחם תחת אולטרא-סאונד

ביצית מופרה, בשונה מזרע שמשמש בהזרעה תוך רחמית, נעדרת כושר תנועה. לפיכך יש חשיבות רבה מאוד להזרקת הביצית המופרה או הקדם עובר למקום הטוב ביותר בחלל הרחם כדי להבטיח שהעובר לא ייפלט החוצה והביצית המופרה תצליח להשתרש ברחם.

 

זיהוי של מבנה הרחם תחת בדיקת אולטרא-סאונד מאפשר לרופא לבצע את החזרת העוברים, תוך הימנעות מנגיעה כואבת של הצנתר בקרקעית הרחם. בנוסף, החשיבות של החזרת העוברים תחת אולטרא-סאונד עולה אצל נשים אשר הרחם שלהן הוא אחורי או מוגדל בגלל נוכחות של שרירנים בדופן הרחם, ואצל נשים שעברו ניתוח קיסרי, שכן הזרקה של העוברים אל הצלקת שנותרה מהניתוח מקטינה באופן משמעותי את הסיכוי להרות.

 

5. ויטריפיקציה - הקפאת ביציות בזיגוג

נשים, המבקשות לשמור לעצמן את האפשרות להרות גם לאחר גיל הפריון שלהן, יכולות לבחור לעבור תהליך של שאיבת ביציות והקפאתן. עד המצאת הויטריפיקציה נהוג היה לבצע שימור באמצעות הקפאה רגילה, אך לעתים נוצרו גבישי קרח זעירים בתאים בעת הקפאת הביציות והן נהרסו.

 

בתהליך הויטריפיקציה, שהופך את נוזל התא לזגוגיתי, מסלקים את הנוזל מהתא, מסתייעים בחומר כימי מגן (קריופרוטקטנט) ומבצעים הקפאה מהירה של הביציות לטמפרטורה של 196 מעלות צלסיוס מתחת לאפס. ממחקרים שונים עולה ששיעור ההישרדות של ביציות שהוקפאו בשיטה זו גבוהים בהרבה מאלו שמוקפאות בשיטה האיטית 'הישנה'.

 

 

6. DHEA, תרופה לנשים עם תגובה שחלתית נמוכה

ההורמון הסטרואידי DHEA (די-הידרו-אפי-אנדרוסטרון) הוא תכשיר המקובל אצל אנשים הרוצים להאט את תהליך הזדקנותם (Anti-aging), שכן נמצא שרמת ההורמון גבוהה אצל צעירים ונמוכה בקרב מבוגרים. לפני מספר שנים, דווח על אישה שנטלה על דעת עצמה את ההורמון, במקביל לטיפול פוריות אותו עברה, ונמצא כי בהשוואה לטיפולים קודמים בהם הושגו רק שלוש ביציות, לאחר שבעה חודשים בהן היא נטלה את ההורמון נשאבו 17 ביציות והושגו 16 עוברים.

 

במהלך השנים נערכו מספר מחקרים כדי לבדוק את מידת ההשפעה של ההורמון על התגובה השחלתית. יש אומנם חילוקי דעות לגבי התוצאות, אך נראה שבהעדר פתרונות אחרים, נשים עם תגובה שחלתית נמוכה עשויות לראות תועלת מרבית בשימוש לאחר כארבעה חודשי שימוש. נ

 

טילת ההורמון מלווה בתופעות לוואי קלות. על אף שנדרשים מחקרים נוספים - לאור הממצאים והפשטות בטיפול בהורמון, ניתן בהחלט לשקול להמליץ לנשים ליטול את ההורמון. בעוד בארה"ב נמכר התכשיר ללא מרשם, בישראל יש צורך במרשם רופא.

 

הרופאים שעוסקים בטיפולי הפריה חוץ גופית מתמקדים בשנים האחרונות לא רק בהעלאת שיעור ההצלחה אלא גם בהפחתת תופעות הלוואי וסיבוכים אפשריים. יכולת בחירה טובה יותר של העוברים האיכותיים ביותר, מאפשרת החזרת עובר בודד וצמצום התופעה השכיחה של הריונות מרובי עוברים. שיטות מעבדה חדשות מאפשרות טיפול ידידותי יותר ושימור טוב יותר ביציות ועוברים בהקפאה.

 

פרופ' דניאל זיידמן, מומחה במיילדות, גינקולוגיה, פריון והפריה חוץ. רופא בכיר בבית החולים 'שיבא - תל השומר', יעביר הרצאה בנושא "פיתוחים וחידושים בטיפולי פריון " בכנס הארצי "מפריון להריון" שיתקיים במכללת אפקה ב – 19-21 ליוני.

 

הכנס פתוח לקהל הרחב והינו הגדול והמקיף בישראל בתחום הפריון. לפרטים והרשמה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חידושים בתחום ההפריה החוץ גופית
צילום: shutterstock
מומלצים