שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הרב גל לא מרים ידיים: המחלה היא מתנה אדירה
  הרב מוטי גל מוגדר על ידי הרופאים כחולה סופני, אך הוא חש מאושר יותר מאי-פעם. "אני לא מתייחס למה שהרופאים אומרים. קודם הייתי תזזיתי, ולא היה לי זמן להתבונן בדקויות. המחלה פתחה אצלי משהו". היום ישירו ארקדי דוכין ודוד דאור לרפואתו
  "זו התקופה הכי קשה והכי יפה בימי חיי", אומר הרב מרדכי (מוטי) גל, חסיד חב"ד שחלה בסרטן לפני כשנה. "המחלה פוגשת אותי בעומק, במצב הכי פנימי והכי לא 'דופק חשבון' לשטויות או לכל דבר קליפתי, שיכול לשבש תחושות טהורות של ניסיון כזה גדול".

   

  << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

   

   

  היום (ה') מתקיים הערב "שירים והחלטות טובות" בהשתתפות ארקדי דוכין, דוד ד'אור ואמנים נוספים, שיוקדש לרפואתם של הרב מרדכי גל ונועה רינת ברנס, אם לחמישה. שניהם חולים במחלת הסרטן והוגדרו במצב סופני. שניהם נאחזים באמונה - ואינם מוכנים להשלים עם רוע הגזירה המרחפת מעל לראשיהם כבר כמה שנים. יותר שנים ממה שנבאו להם הרופאים מלכתחילה. 

   

  הרופאים מגששים באפילה

  הרב גל, חסיד חב"ד, מוגדר על ידי רופאיו כחולה סופני, אך הוא מדגיש כי לא הרים ידיים. "אני לא מתייחס למה שהרופאים אומרים, וכל ההגדרות שלהם לא תופסות אצלי מקום. הם לא יודעים הרבה על הסרטן, והכל זה מכבסת מילים.

   

  "כשמדובר על עניינם רפואיים, מעטים הדברים שיכולים להביך בן אדם". הרב גל ()
  "כשמדובר על עניינם רפואיים, מעטים הדברים שיכולים להביך בן אדם". הרב גל

   

  "טבעה של מחלת הסרטן היא שאין איש יודע מהי. זו מחלה שמייצרת מחלות נוספות, וזו ממש מגיפה שאין עליה שליטה ורמת הכאבים בלתי נסבלת. כל הרופאים מגששים באפלה, ולאף אחד אין מושג איך היא מתפתחת. יתירה מזאת, כיום מטפלים באותן שיטות כמו לפני 30 שנה: כימותרפיה והקרנות. התשובה הכי טובה שאני קיבלתי לגביה, שזו מחלה שנגרמת מחוסר יציבות גנטית".

   

  גל גילה את דבר מחלתו יום לאחר ששב מביקור אצל בתו בפלורידה. "בסוף אחד השיעורים שהעברתי, ניגשה אליי אחת מהתלמידות, אורולוגית במקצועה, ואמרה לי שהשיעול שלי לא נשמע לה טוב", הוא מספר. 24 שעות לאחר מכן, עבר בדיקת סי-טי מקיפה, וזומן על ידי אותה תלמידה לקבלת התוצאות.

   

  "ראיתי אצלה דמעה בזווית העין, והיא אמרה לי שקיים חשש לממצאים גידוליים ואף יעצה לי לעבור ביופסיה", הוא מספר. "בהמשך, במהלך חופשה עם אשתי, קיבלתי טלפון והודיעו שיש לי סרטן ריאות קשה מאוד, שהתפשט לי למקומות רבים בגוף, בהם האגן והחוליות".

   

  רגע לפני פגישה עם מפיקים מהוליווד

  גל, אב לעשרה וסב ל-13 נכדים, מכהן כשליח חב"ד בעיר רמת גן מזה 33 שנים והוא ממקימי מפעלי חסד רבים בעיר. הוא נולד להורים שעלו מבולגריה וגדל ביפו. על אף שסבל מאסטמה שרת בגולני, ואף היה לחייל מצטיין. לאחר השיחרור נסע לעבוד כמאבטח בשגרירות ישראל בארגנטינה, ובהמשך החליט ללמוד קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת NYU שבארצות הברית. במסגרת פרוייקט הגמר שלו, ליווה במשך שנה וחצי את אביטל שרנסקי, רעייתו של אסיר ציון נתן שרנסקי.

   

  מפגש עם הרבי מלובביץ' שינה את מסלול חייו, ובגיל 27 הפך לחסיד חב"ד נלהב. "הרגשתי שמצאתי את הדבר האמיתי. יותר עניינה אותי היהדות ותנועת חב"ד מהקולנוע, והוא הפך לעוד כלי להשגת המטרה".

   

  גל התבקש על ידי הרבי מלובביץ' להיות שליח חב"ד ברמת גן, ובמקביל לפעילותו בקהילה, הפיק סדרות ילדים המיועדות לציבור החרדי. לאחרונה, שלח תסריט שכתב לאחת מחברות ההפקה בהוליווד, שלדבריו, התקבל שם בהתעניינות רבה.

   

  "מדובר על טרילוגיה קבלית יותר מעניינת מהמטריקס. אחרי שבוע ביקשו ממני לשלוח דרפאט נוסף, והמפיקים אמורים להגיע לארץ כדי להיפגש איתנו", הוא מספר.

   

  איך אתה מקבל את הגזירה שניחתה עליך?

   

  "אני אופטימי ומאושר. אני מופתע מגודל האהבה שהתגלתה אצלי לאנושות, לעמי, לארצי ולקדוש ברוך-הוא. אני מאמין גדול ואני חי באסטרטגיה שמה שקיבלת ל'שולחן' שלך זה את הניסיון שלך ואת האמת שלך - ומשם אתה תתפתח. כשאתה עומד בפני מצב אקוטי, כמו בעיית בריאות קשה או בעיה כלכלית, יש שתי תגובות אפשריות: אחת היא פחד וחרדה, והשנייה היא קבלת המציאות, וגילוי שהמהות היא הרבה יותר פנימית. את המתנה הזאת אני קיבלתי.

   

  רינת ברנס, אם לחמישה: ההתרמה גם בשבילה ()
  רינת ברנס, אם לחמישה: ההתרמה גם בשבילה

   

  "המחלה היא מתנה אדירה. קודם הייתי תזזיתי ופעיל כל הזמן. לא היה לי זמן להתבונן בדקויות, עכשיו פתאום נפתחים אצלי צינורות בעלי איכויות אחרות. לדוגמה, כל יום אני יושב בפארק הלאומי במשך שעתיים, ונפגש שם עם אנשים, מייעץ להם ועוזר להם לתכנן פרוייקטים. כל שיחה כזאת היא שיחה של קירוב, ויש בי שירה מתרוננת. זה פתח אצלי משהו - אבן נגולה מעל הבאר".

   

  הטיפולים יקרים במלחמה על החיים

  ערב ההתרמה נקבע לי"ב בתמוז, ולא בכדי. בחסידות חב"ד מצוין בתאריך הזה "יום הגאולה", שבו

  שוחרר האדמו"ר השישי של חב"ד, הרב יוסף יצחק שניאורוסון ממאסרו, בעוון הפצת הדת ברחבי ברית המועצות. חג נצחון החסידות על הממשלה הקומוניסטית. "הרבי ביקש שבערב זה נעשה כל שביכולתנו כדי לקרב את הגאולה", מסביר גל את משמעות התאריך. "בערב הזה כל חסיד נדרש לתת את כל כולו למשימה של הרבי". 

   

  האם זה לא קשה או מביך לעמוד במרכזו של ערב כזה?

   

  "כשמדובר על עניינם רפואיים, מעטים הדברים שיכולים להביך בן אדם. הטיפולים מאוד יקרים ואתה נלחם על החיים, כך שהלוואי שהיה מדובר רק על מבוכה. אני מצפה בערב להתרוממות רוח ולחיבור לרבי. אני מרגיש שאנחנו נכנסים לעידן טוב יותר, ויש הרבה צימאון למפגש מחודש עם בורא עולם. יש תחושה שעם ישראל מתחזק ושהוא נפלא ואני אופטימי".

   

  • "ערב של שירים והחלטות טובות" לרפואתם של הרב מרדכי גל ורינת נועה ברנס, יתקיים היום (20/6), בהשתתפות אמנים רבים, ובהם ארקדי דוכין, דוד דאור, דניאל זמיר, אריאל זילבר ועוד, בבית החייל בתל אביב.

  פורסם לראשונה 19/06/2013 16:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אבן נגולה מעל הבאר". הרב מרדכי גל
  רינת ברנס
  מומלצים