שתף קטע נבחר

פרשת השוחד: הרב מצגר נשלח למעצר בית

הרב הראשי האשכנזי, שנחקר 10 שעות בחשד לקבלת שוחד, מרמה והלבנת הון, שוחרר למעצר בית. נאסר עליו לצאת מהארץ וליצור קשר עם יתר החשודים - נהגו ועוזרו האישי, מנהל עמותת "בית התבשיל" ומנהל עמותת "צדקה ומשפט". מעצרם הוארך

הרב הראשי האשכנזי לא יעביר את הלילה בבית המעצר, אבל החשדות הכבדים נגדו מבהירים כי הסערה שפרצה נמצאת כנראה רק בתחילתה: הרב יונה מצגר שוחרר אמש (יום ה') למעצר בית של חמישה ימים בתום חקירתו במשטרה. מצגר, שנחקר באזהרה 10 שעות במשרדי יאח"ה בלוד, חשוד בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והלבנת הון.

 

מלבד מעצר הבית, נאסר על מצגר לצאת מהארץ וליצור קשר עם שלושת החשודים האחרים בפרשה. מוקדם יותר האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של אותם חשודים בפרשת השוחד - חיים אייזנשטט, שמחה קרקובסקי וניסן בן ציון ציוני.

 

חוזר לביתו, אחרי יום במשרדי יאח"ה. הרב מצגר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חוזר לביתו, אחרי יום במשרדי יאח"ה. הרב מצגר(צילום: מוטי קמחי)
 
חשוד בשוחד, מרמה והלבנת הון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חשוד בשוחד, מרמה והלבנת הון(צילום: ירון ברנר)
 

אייזנשטט, בן 38, נחשב מקורב למצגר כבר שנים ארוכות, ומאז מינויו לתפקיד הרב הראשי הוא משמש כנהגו הפרטי ועוזרו האישי. "מטבע הדברים, תפקיד כזה גורם תמיד לטשטוש מוחלט בין יחסי העבודה של העוזר והבוס לבין היחסים אישיים ביניהם – וכך היה גם במקרה הזה", סיפר אחד מחבריו של אייזנשטט. לדבריו, ייתכן כי ידע על מעשיו לכאורה של הרב ואולי אף נדרש לסייע בהם - ולא דיווח על כך למשטרה. אייזנשטט חשוד בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון, ומעצרו הוארך בשבוע.

 

ראש בית התמחוי הענק נעצר

כבר אתמול בצהריים התפשטה ברחוב החרדי השמועה על מעצרו במרכז בני ברק של קרקובסקי, בן 59, מנכ"ל "בית התבשיל" - מעמותות הסיוע הגדולות והוותיקות במגזר. כעבור שעות התברר כי הוא אכן חשוד במתן שוחד בפרשה שבמרכזה הרב מצגר. אמש הוארך מעצרו בחמישה ימים. קרקובסקי, דמות מוכרת בציבור החרדי, עומד בראש בית תמחוי ענק הפועל במבנה בית הכנסת הגדול בבני ברק, ומגלגל סכומי עתק בשנה - חלקם הגדול מתרומות להזנת הנזקקים.

 

קרקובסקי, מנכ"ל "בית התבשיל" (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
קרקובסקי, מנכ"ל "בית התבשיל"(צילום: אבי מועלם)

אייזנשטט. נהגו ועוזרו האישי של מצגר (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
אייזנשטט. נהגו ועוזרו האישי של מצגר(צילום: ניצן דרור)

ציוני. גם הוא מקורב למצגר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ציוני. גם הוא מקורב למצגר(צילום: אבי מועלם)
 

תרומות אלה, על פי החשד, שימשו להלבנת הון, שוחד ועבירות נוספות שבהן חשוד הרב הראשי. "מוקד הישועות" של "בית התבשיל" עודד תורמים פוטנציאלים לתת מכספם לעמותה בהבטחת "שפע של זכויות", וקבע כי מדובר ב"סגולה לחשוכי בנים לזכות לבן" וב"סגולה לרפואה". באתר האינטרנט שלו מובאים "סיפורים אמיתיים ומרגשים על תורמים שנושעו ישועות גדולות".

 

החשוד השלישי, הרב בן ציון ציוני, מקורב אף הוא למצגר ושמו הוזכר בימים האחרונים כאחד מנציגיו בוועדה הבוחרת את הרבנים הראשיים הבאים - גוף המוקם ממש בימים האלה לקראת הבחירות שייערכו בשבועות הקרובים. ציוני, בן 42, מנהל עמותת "צדקה ומשפט", חשוד במתן שוחד ומעצרו הוארך בשישה ימים.

 

"מה מפחדים, שהוא יברח להם?"

בדיון התייחס ציוני למעצר: "זה נפל עליי כרעם ביום בהיר, יש לי בית מדרש להכשרת דיינים ורבנים ועמותה שעוסקת בנושא חסד. הם חושדים שכביכול ניתנו לי כספים מסוימים והעברתי את זה הלאה. שאלו אותי האם קיבלתי אי פעם בשנה האחרונה סכום של 28 אלף דולר. אמרתי לא קיבלתי, לא ראיתי את הסכום". עורך דינו, חיים שטנגר, רמז לפרשת הברנוער וביקש שישוחרר ממעצר: "מה מפחדים, שהוא יברח להם?".

 

פשטו על משרדי הרב הראשי (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
פשטו על משרדי הרב הראשי(צילום: אבי מועלם)

 

מצגר עצמו שיתף פעולה עם החוקרים ולדברי עורכי דינו ענה לכל השאלות. פרקליטיו, פרופ' דוד ליבאי ועו"ד אלעד רט, אמרו כי הוא מכחיש את החשדות המיוחסים לו: "הרב הראשי זומן לחקירה, התייצב ונחקר במשך כמה שעות. הרב מצגר השיב לכל השאלות".

 

מפרטי החקירה עולה כי מצגר חשוד בקבלת מאות אלפי שקלים מכספי תרומות שגייס עבור עמותות שונות. לפי החשד, אותם כספים עשו את דרכם מהתורמים לכיסם הפרטי של הרב מצגר ומקורביו שנעצרו אף הם. החוקרים החרימו מסמכים רבים, לקחו מחשבים, עיקלו חשבונות של הרב ומקורביו והחרימו רכוש רב.

 

מקורבים למצגר ברבנות הראשית אמרו שהופתעו מאוד מהודעת המשטרה, וטענו כי מלבד העובדה שלא הגיע אתמול בבוקר ללשכתו כמתוכנן, הם לא יודעים דבר על החקירה. יעקב בצלאל חרר, ראש לשכת הרב שלמה עמאר, הרב הראשי הספרדי, הגיב למעצר: "ראינו זאת כמו כל עמך בית ישראל, והופתענו. אנחנו מתפללים שהדברים שעליהם מדברים יוכחו כמופרכים".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרב מצגר, עם חזרתו לביתו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים