שתף קטע נבחר

אחרי חשיפת ynet: הכנסת תדון בהמתת אפרוחים

בעקבות חשיפת ynet כי אפרוחים חיים הושלכו לאשפה במדגרת נורדיה, פנו חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה ליו"ר ועדת החינוך, שיקיים דיון בוועדה בשבוע הבא. "מדובר במעשים שהדעת איננה קולטת", כתבו הח"כים בדרישה לבדוק את מקרי ההתעללות באפרוחים במדגרות

בסוף השבוע האחרון נחשף ב-ynet תיעוד מצולם של השלכת אפרוחים חיים למכולת אשפה במדגרת נורדיה בשרון.

 

פעילים למען בעלי חיים מארגונים שונים תיעדו בחודשים האחרונים הימצאות של אפרוחים חיים במכולת האשפה בשטח המפעל. במבצע לילי שתועד על ידי ynet הם הוציאו מהמכולה עשרות אפרוחים חיים, שחלקם גססו בשקיות אשפה סגורות. 

 

בהנהלת "מדגרות נורדיה – אגודה שיתופית חקלאית" נטען אז כי זהו מקרה ראשון מסוגו וכי יפיקו לקחים למניעת הישנות המקרים ב-30 הימים הקרובים. במשרד החקלאות מסרו כי נפתחה חקירה בנושא.

 

 

חברי כנסת: "מדובר במעשים שהדעת איננה קולטת"

בעקבות הכתבה, יזם הרב ח"כ דב ליפמן (יש עתיד) יחד עם חמישה חברי כנסת מהקואליציה והאופוזציה, פנייה דחופה ליו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע.

 

במכתב שנשלח אתמול (ב') בלילה ליו"ר הועדה, עליו חתמו ליפמן, רות קלדרון ורונן הופמן (יש עתיד), תמר זנדברג (מרצ), איתן כבל (עבודה) ודב חנין (חד"ש), ביקשו הפונים לקיים דיון דחוף בנושא התעללות חמורה באפרוחים במדגרות בישראל ואכיפת חוק צער בעלי חיים על ידי משרד החקלאות.

 

"בסוף השבוע האחרון פורסמו עדויות וצילומים מזעזעים אשר חושפים התעללות חמורה ובלתי חוקית באפרוחים במדגרת נורדיה שבשרון. על פי העדויות והתיעוד, המדגרה נוהגת להשליך לאשפה אפרוחים חיים, אשר גוססים שם למוות...

 

מסתבר, כי למרות חומרת ואכזריות המקרה, אין מדובר בהתנהלות חריגה, ורק לפני שנה וחצי הורשעה מדגרה אחרת בעבירה דומה. נגד אותה מדגרה הוגש השנה כתב אישום נוסף בגין אותה עבירה", כתבו חברי הכנסת.

 


(צילום: ארז ארליכמן)

(צילום: ארז ארליכמן)

 

"מדובר במעשים שהדעת איננה קולטת, אשר נעשים, על פניו, בשיטתיות ולאורך תקופה ארוכה, כחלק משגרת העבודה במדגרות מסויימות. מהתנהלות זו עולה, על פניו, כי קיימת בעייתיות רבה באכיפת חוק צער בעלי חיים על מדגרות על ידי משרד החקלאות.

 

לאור האמור לעיל, אנו פונים אליך בבקשה לקיים דיון דחוף בוועדת החינוך בנושא שבנדון, במסגרתו ניתן יהיה לבחון את התופעה, ללמוד מהם כשלי האכיפה והפיקוח שמאפשרים את השנותם של מקרים אלו וכן לשמוע כיצד מתכוון משרד החקלאות לטפל במקרים אלו ולמנוע מקרים עתידיים".

 

ממשרדו של מצנע אישרו את הפרטים וציינו כי יתקיים דיון מהיר בנושא בשבוע הבא. יש לציין בנוסף כי ח"כ ליפמן הגיש במקביל שאילתא דחופה לשר החקלאות, יאיר שמיר, עליה אמור השר להשיב במליאת הכנסת מחר (ד') בכל הנוגע לכמות הביקורות השגרתיות וביקורות הפתע שנערכו על ידי השרותים הווטרינריים במדגרות בישראל בשנה שעברה.

 

"תנו לחיות לחיות": לפעול לביטול רשיון המדגרה

פעילים בעמותת "תנו לחיות לחיות לחיות" בשיתוף עם פעילי ארגון "269", והאגודה נגד ניסויים בבעלי חיים" שלקחו חלק בתיעוד מקרי השלכת האפרוחים בחודשים האחרונים, ביקרו ביום ראשון שוב במדגרה ובעקבות כך, מעלים טענות קשות נגד תפקוד השרותים הווטרינריים בכל הנוגע להמשך פעילות המדגרה.

 

במכתב ששלח עו"ד יונתן שפיגל, היועץ המשפטי של "תנו לחיות לחיות" אל ד"ר נדב גלאון, מנהל השרותים הווטרינריים, נטען כי "גורמים בשרותים הוטרינריים התירו לכאורה למדגרה להמשיך ולהמית אפרוחים בניגוד להוראות החוק, תוך גרימת סבל בל יתואר, ותוך הפרת הנחיות הממונה על פי חוק צער בעלי חיים".

 


(צילום: ארז ארליכמן)

(צילום: ארז ארליכמן)

 

לדבריו, מנהל העבודה במדגרה הציג בפניו מכתב שהתקבל בתחילת השבוע, המציג "לכאורה 'היתר' למדגרה להמית אפרוחים באמצעות הזרמת פחמן דו-חמצני לתוך שקיות זבל אליהן מוכנסים האפרוחים...נראה כי ההיתר למדגרה ניתן בניגוד מוחלט לאמור בהנחיותיה של הממונה לחוק צער בעלי חיים, שם הודגש מפורשות כי המתה באמצעות פחמן דו-חמצני יכולה להיעשות אך ורק במתקן ייעודי שאושר על ידי מנהל השרותים הוטרינריים".

 

לטענתו, בבדיקה במכולת האשפה במקום ניתן היה "לשמוע בבירור ציוצי אפרוחים חיים, הן בתוך שקיות הזבל והן בתוך הפח עצמו, וזאת חרף העובדה שחלף זמן רב מן המועד בו הם הושלכו לשקיות הזבל ולמכולת האשפה ועד למועד בו ניגשנו למכולה".

 

בעמותה דרשו ממנהל השרותים הווטרינרים לפעול ולהורות על התלייה מיידית של רשיון הפעלת המדגרה, ביטול היתרים להמתת אפרוחים לשקיות אשפה והזרמת גז לתוכן כדי להמית את בעלי הכנף. בעמותה הבהירו כי אם השרותים הווטרינרים לא יענו לדרישתם, הם יפנו לערכאות משפטיות גבוהות כדי למנוע את המשך המתת האפרוחים.

 

משרד החקלאות: ניתן אישור זמני להמתה בגז"

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה לפניית ynet:  "במסגרת החקירה של האירוע, שהחלה לפני כשבוע וחצי, ניתן למדגרה אישור להמית ב- co2 עד להתקנת המכונה שהזמינו, במטרה למנוע סבל מיותר מהאפרוחים.

 

המתה ב- co2 על פי הנחיות המשרד עומדת בחוק צער בעלי חיים. למותר לציין, כי אפרוחים ממשיכים לבקוע, ועל כן הצורך למצוא פתרון שעומד בחוק צער בעלי חיים הינו מחויב המציאות.

 

המדגרה הודרכה בעל פה ובכתב על ידי השירותים הווטרינריים על אופן ההמתה ב- co2, כך שימנע סבל מיותר מהאפרוחים. חקירת יחידת האכיפה והחקירות של המשרד (פיצו"ח) מתנהלת במקביל לחקירת משטרה בנושא, תוך תיאום בין הגופים.

 

היום אף צפויה פגישת תיאום בנושא. בהתאם לתוצאות החקירה יחליט משרד החקלאות אילו הליכים לנקוט נגד המדגרה. כרגע המדגרה עובדת בהתאם לחוק, ועל כן אין מקום להתלות את רישיונה. עם סיום החקירה, כאמור, ייבדק הנושא בשנית. משרד החקלאות ימשיך לבצע במקום ובמדגרות נוספות ביקורות פתע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים