שתף קטע נבחר

טיבי מאיים: "ערביי הנגב יחסמו דחפורים בגופם"

בראיון באולפן ynet לאחר סערת חוק הסדרת ההתיישבות לבדואים וקריעת ההצעה מעל הדוכן במליאה, איים ח"כ אחמד טיבי כי אישור החוק יוביל למהומות: "האנשים לא יאפשרו גירוש נוסף. חד משמעית, זה לא יעבור. כופים על הציבור הערבי עימות"

אמש הוא קרע מעל דוכן הכנסת את הצעת החוק להסדרת התיישבות הבדואים ושפך עליה כוס מים, היום הוא מאיים כי אם אותו חוק יעבור "יהיה עימוּת בשטח, אנשים לא יסכימו להתפנות מרצון". "ח"כ אחמד טיבי מרע"ם-תע"ל מזהיר היום (ג') בראיון באולפן ynet כי הבדואים יתקוממו אם חוק פראוור, שאושר בקריאה ראשונה והוביל לסערה, יעבור גם בקריאה שנייה ושלישית: "האנשים יעמדו בגופם מול הדחפורים. הם יחסמו את הדחפורים ולא יאפשרו גירוש נוסף. חד משמעית, זה לא יעבור". צפו בראיון עם טיבי.

 

 


פריסת ההתיישבות של הבדואים בנגב. להגדלה לחצו על המפה

 

בתחילת הראיון טען ח"כ טיבי כי לא הגזים בתגובתו מעל הדוכן: "אני מזלזל בהצעת החוק. אל"ף, זו הצעת-חוק, מוּתר לקרוע אותה. אגב, גם חוק שהוא לא לגיטימי מבחינתנו שבא לגרש אנשים מבתיהם אנחנו נגיד לאנשים לא לכבד אותו. הבדואים צריכים להגיד תודה לממשלה, ליהודים שמגרשים אותם? הם צריכים להיות נחמדים ולהגיד תודה? מדובר בכפייה, בכפייה, בכפייה. אין עוד מדינה דמוקרטית בעולם שיש בה חוק כזה. זה חוק רק לערבים. עקפו את בתי המשפט והביאו הצעת חוק מיוחדת לבדואים".

 

ח"כ טיבי טען כי תוכנית פראוור היא "תכתיב שמטרתו לנשל אנשים מאדמתם. אם במקום כל המשאבים האלה שהמדינה משקיעה מאות מיליונים בהקמת מטות, במשטרה, בפינויים היא הייתה משקיעה בתשתיות - מרפאות, בתי-ספר - המצב היה נראה אחרת. בתל אביב חוק כזה היה עובר?".

 

קורעים את הצעת החוק, אתמול (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת) (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
קורעים את הצעת החוק, אתמול(צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)

הסערה במליאה, אתמול (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
הסערה במליאה, אתמול(צילום: גיל יוחנן)

 

בראיון טען טיבי כי החוק, שעבר אמש ברוב דחוק של 40:43, לא ייושם: "לא ניתן ליישם אותו. ב-1948 הייתה נכבה, התנאים היו שונים. כאן מדובר בגירוש אנשים בפעם הראשונה, בפעם השנייה או השלישית בחייהם. ולכן לא ניתן - יהיה עימות בשטח. אנשים יתקוממוּ נגד ההחלטה זאת, יפגינו בשטח, ימנעו את הריסת הבתים. המדינה חומסת את האדמה ואת הרכוש הדל של האזרחים הערבים בנגב. מדינה אמורה להיות בעד אזרחיה ולא נגד אזרחיה".

 

ביקורת על יו"ר הקואליציה, ח"כ לוין. "מאבדים שליטה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ביקורת על יו"ר הקואליציה, ח"כ לוין. "מאבדים שליטה"(צילום: גיל יוחנן)

 

הוא אמנם לא קרא ישירות לאינתיפאדה או למרי אזרחי, אמר הבהיר כי הוא "קורא לא לכבד את חוק פראוור. אנחנו נמשיך לפעול כדי שהחוק לא יעבור. אתמול כמעט הצלחנו, בצורה דמוקרטית. אחרי מה שהיה אתמול העולם התחיל להתקשר ולשאול. אם הסערה אתמול לא הייתה מתרחשת בכנסת זה היה עובר כלאחר יד. אני לא קורא למעשים אלימים, אני לא רוצה שיישפך דם. אנחנו לא מעוניינים בעימות. כופים על הציבור הערבי עימות. אתה רוצה שאני אעמוד מעל דוכן הכנסת ואגיד - חבר'ה, זה לא יפה?".

 

חוק פראוור נחשב לאחד מ"חוקי הדגל" של ממשלת נתניהו, וההצבעה לגביו אמש כמעט נגמרה בכישלון מביך לקואליציה. שרים וח"כים בכירים בליכוד מתחו ביקורת חריפה ומיקדו את האש ביו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין. "זה נראה שמאבדים שליטה על הקואליציה", אמר שר בכיר בליכוד-ביתנו.

 

מהמטה ליישום ההתיישבות במשרד ראש הממשלה נמסר: "פתרון הסדרת התיישבות הבדואים בנגב הכרחי כדי להבטיח את שילובם בשגשוג הצפוי בנגב בעקבות המשאבים הרבים שיוזרמו לאזור בשנים הקרובות. בנגב מתגוררים קרוב למאה אלף בדואים בהתיישבות בלתי חוקית ולא מוסדרת. את התיישבותם במגרשים מפותחים ביישובים מוסדרים לא ניתן לקדם בלא פתרונן של תביעות הבעלות על קרקעות בהיקף נרחב. מתוך ראייה זו, קידמה הממשלה את הצעת החוק שאושרה בקריאה ראשונה. ההצעה תסדיר תמורות הוגנות לבעלי התביעות המהווים אחוז נמוך יחסית (15%) מכלל האוכלוסייה הבדואית מחד, ותאפשר את התיישבות הבדואים ביישובים מוסדרים ומודרניים מאידך".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אחמד טיבי
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
מומלצים